Eilen tuli televisioruudusta dokumentti, jonka vakavuustasolle vetää vertoja ainoastaan S24:n miehen logiikka -palsta. Dokkarin aiheena oli laiton Turskan pyynti.
Tätä kipeää ja vaiettua aihetta käsiteltiin siitä yleisesti tunnetusta näkökulmasta, jonka mukaan tunneälyn puute johtaa usein laittomaan Turskan pyyntiin. Täähän tunnetaan paremmin ns. porttiteoriana, jonka sivuvaikutuksena on häikäilemättömyys ja rikollisuuden yleinen lisääntyminen.
Mun ruumis vavahtelee vieläkin silkasta järkytyksestä, ku mä muistelen dokumentin kuvamateriaalia. Laittomat Turskaparat pienissä häkeissään. Mitä pahaa ne on ikinä tehnyt kenellekään? Miks jotkut tekee tämmöstä?
Onks teiän lähipiirissä henkilöitä, jotka on yhtäkkiä ryhtynyt Turskan pyytäjiks? Miten te autatte näit tyyppejä? Ostatteks te niille Reima Tutti -sadehaalarin, vai mitä?
Tätä kipeää ja vaiettua aihetta käsiteltiin siitä yleisesti tunnetusta näkökulmasta, jonka mukaan tunneälyn puute johtaa usein laittomaan Turskan pyyntiin. Täähän tunnetaan paremmin ns. porttiteoriana, jonka sivuvaikutuksena on häikäilemättömyys ja rikollisuuden yleinen lisääntyminen.
Mun ruumis vavahtelee vieläkin silkasta järkytyksestä, ku mä muistelen dokumentin kuvamateriaalia. Laittomat Turskaparat pienissä häkeissään. Mitä pahaa ne on ikinä tehnyt kenellekään? Miks jotkut tekee tämmöstä?
Onks teiän lähipiirissä henkilöitä, jotka on yhtäkkiä ryhtynyt Turskan pyytäjiks? Miten te autatte näit tyyppejä? Ostatteks te niille Reima Tutti -sadehaalarin, vai mitä?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Mä oon horoskooppimerkiltä kalat :(
Älä vaan sano, et sä oot Turska?
vielä huolestuttavampaa on noi turkiseläimet. Ja kaikki tehotuontanto kanat ja sonnit.
mieltä. Mä kannatan tota mink not ink -kampanjaa kyl ihan kybäl.
Suomalaisilla minkeillä on asiat paremmin kuin monilla ja vielä useemmilla Afrikan lapsilla
Eli pitäiskö sunkin mielestä minkkien bling bling -elintasoa jo pikkuhiljaa laskea?
ihana :D hih
reagoi tähän spreijaamalla minkkii. Must se on aika radikaali lähestymistapa.
Mä oon huolissani pienistä porsaista. ootteko nähny kuinka pienissä kopeissa niitä säilytetään? Vähänväliä kaduilla tulee vastaan ihmisiä, joilla on tää trendivillitys saanu vallan.
Porsaat puetaan luonnottomasti ihmisten vaatteisiin ja sitten niitä kuljetetaan ahdettuina varmaan johonkin 200 cm3-kokoisissa laatikoissa, joissa on pyörät.
Sit oon huomannu ku jotku ei päästä niitä luonnollisille tarpeilleen: Tajuuttekste ne kiedotaan muoviin, johon niiden täytyy p*skantaa?
Ja vielä, hei, niille syötetään ihan hirveen näköstä mössöä lasipurkeista, ettei vaan olis tota pikkuhäkeissä rääkättyä turskaa?
jotenkin siit tulee vaan niin helvetin hyvä fiilis ku näkee et jengi lukee ihan ossissaan sun juttuja ja haluu sanoo sen viimesen sanan keskustelussa. Ketju vaan paisuu ja paisuu...
Mä vilpittömäati toivon et mahdollisimman moni teistäkin pääsis joskus kokee tän tunteen, sitä on jotenkin tosi vaikee kuvailla sanoilla. Vähä niin ku Kismet-patukka - niin hyvää ettei sanotuksi saa!
tänä(KIN) vuonna naistennaura...eiku keskustelujenaloittamisen ennätyksen, niin sun pitää palkita meidät kanssakeskustelijat kans. Ilman meitä ei kato olis sitä mestariakaan.
Vietkö limusiiniajelulle meitä, vai saadaanko me täytekakkukahvit, pelkkä pullakin ehkä vielä varmaan menis??
ainakin Zamio sano mulle, et hyvältä näyttää. Täytyy kyl sanoo, et olisin mä pystynyt tähän myös ilman teitä. Et mist mä sit teitä palkitsisin?
vaan, ettei me mennä Einsten-boikottiin, ja päätetään olla vastaamatta sun viesteihin. Mut alkaa vaan jo miettiin skumppatarjoilukattausta :) Koskas se voittaja taas julistetaankaan...Soittaisinkohan mä Zamiolle ja kysyisin... ;)
pysty menee Einsten-boikottiin. Moni on yrittänyt, mut mä olen sen verran Addicktoivaa juttuu et aina ne palaa.
Voittaja julistetaan vuoden vaihteessa. Ei kande soittaa Zamiolle, se sano et palstalaisista se juttelee ainoastaan mun kaa.
"se sano et palstalaisista se juttelee ainoastaan mun kaa."... ;)
jos pystyt olee boikotissa loppuvuoden.
kattellaan nyt vielä sitä vetoa.
Mä oon varmaan liian urbaani siihen, että olisin törmänny tuttavapiirissäni kehenkään turskanpyytäjään. Metsästäjiä on ollu pari, mut en tiiä harjottaako nekään salakaatoa. Yksi oli tehny rosvopaistia mut laillisista aineksista, sitä ei varmaankaan lasketa.
Onkohan ne Euroshopperin tai Pirkan tuskat juuri noita jotain salametsästys eriä, joita sit joku virman edustaja on ottanu ku sai halvalla jostain merkitsemättömästä kontista?
tuskat ja turskat sekaisin, kirjotusvirheen vuoksi.
tapahtu ilmiö nimeltä freudilainen-lipsahdus. Miten sä suhtaudut tähän?
et missä yhteydessä se lipsahdus tulikaan, venttas vähän:
"Onkohan ne Euroshopperin tai Pirkan tuskat juuri noita jotain salametsästys eriä"
Juu hei, oikees oot. Musta nuo Eurikset ja Pirkat on joskus vähä tuskaisenmakuisia elintarvikkeita. Tällä en tarkota nyt mitään halppismuijia ja -miehiä noilla yöllisillä perjantain ja lauantain Turskanpyyntireissuilla, vaan sitä aitoa tavaraa.
Ootko sä Turskanpyyntimiehiä, laillisen tai laittoman ;) ?
Noihin öisiin pyyntireissuhin voi suhtautua sillä lailla filosofisesti, että oli sitten lohta tai turskaa, niin sama kalan haju niistä jää loppupeleissä näppiin.
Ja naisille sit tietty juustonaksujen haju :) :D
Turskan pyytäjät on musta hyvä asia.
Et ehkä tienny (siksi täytyy sua sivistää) että Ruotsissa kutsutaan turskaksi seksin ostajaa. Turskia sakotetaan ja on taidettu ensimmäiset oikeustuomiotkin antaa.
Hyvä turskanpyytäjät!!!
http://sv.wikipedia.org/wiki/Torsk_(sexköpare)
E vain testas tiesitkö sä
Suuri E = Enigma² aina on "testailemassa" kun jäbällä on sivistyksessä aukko!
;)
kannata ottaa ihteensä vaikka ei tietäskään yhtä paljon kuin tesoman shellin tietäjä ja delfoin oraakkeli
sait tehtyy ton pikkusen kakkosen tohon sun tekstiin?
varmaan soittaa Zamiolle ja kysyy siltä. Mä en ehdi selittää kun mun täytyy mennä parvekkeelle vilkuttelee kun mun alamaiset jo niin kovin hurraa mulle tuolla kadulla.
nyt mä meen pienille nokkaunille, et jaksaa sitten illalla. Mut kirjotelkaa vaan tänne, ei mua haittaa. Mä luen sit ne myöhemmin.
heräs just nokkaunilta. Onks kukaan muu hereillä?
Hei, mikä meidän välisistä skaboista on tällä hetkellä valid, kun ne puntit on tasan, mutta missä kisassa? Kuuma.
Piikittelyskaba 1-1. Mut sit mä johdan tota yleistä palsta-skabaa aika ylivoimaisesti, tai ainakin Zamio näin sano mulle.
alotus ois mun mielestä pitänyt hyväksyä. Mutta olen tyytynyt tähänkin vähään. Eli siltä osin 1-0 sulle. En nyt vielä ihan ylivoimaisuudesta puhuisi..Mun täytyy kehitellä jotain isoa. Piikittelyskabapuntit ok.