samanlaista viikonloppuisin

Perjantai iltapäivä mies tulee töistä, mennään kauppaan ostetaan viikonlopun ruuat ja viinakset. Joka viikonloppu samaa, ei vaihtelua mies juo kaljaa istuu koneella, pelaa, irkkaa ja juo kaljaa... tarkoitus miehelläni on ottaa aina perskännit, sanoi minulle eräs ilta että en minä viinaa/kaljaa juo maun takia vaan että saa kännit. itse saatan kanssa ottaa kaljaa viikonloppuna mutta hyvin harvoin siihen perskänni tilaan.Taas on perjantai ja kaupassa käyty kaljat ja ruuat ostettu viikonlopuksi ja mies koneella irkaillen ja kaljaa juoden.Onko tälle loppua???
61938
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Toivottavasti teillä ei ole alaikäisiä lapsia.

Äänestä

Mieheni tosin irkkaamisen sijasta pelaa shakkia baarissa, mutta samaa todellisuuspakoa sekin on ja viikonloppuisin kun pitäisi tehdä kaikkea kivaa, niin kyllä se vähän vituttaa, kun ei voi tehdä mitään hauskaa koskaan. Ei ole olemassa mitään sivistynyttä juopottelua. On vain juopottelua.

Otetaanko ero? Minä ainakin olen jo suunnitellut sitä jo puoli vuotta. Nyt on kesällä parempi muuttaakin omaan asuntoon, kun tulee lomarahat ja ei tarvitse synkkyydessä istua himassa, kun sataa ulkona räntää.

Äänestä
  • te idiootit olette yleensä yhteen muuttaneet ???
    Jos niin itsekkäitä oletta ja kun hiukan huonolta tuntuu olette eroamassa.
    Pysykää ihan YKSIN.
    Kerttokaa miehelle heti alkuun millaisia olette ajattelutavoiltanne ja millaista jatkuvaa lellimistä, passaamista, kulttuuri- ja urheiluharrastuksiin ja ulkomaille hyysäämistarvetta teillä on.
    Pitääkö tuoda joka päivä 100 ruusuakin???

    Äänestä

  • åkåoåppp kirjoitti:

    te idiootit olette yleensä yhteen muuttaneet ???
    Jos niin itsekkäitä oletta ja kun hiukan huonolta tuntuu olette eroamassa.
    Pysykää ihan YKSIN.
    Kerttokaa miehelle heti alkuun millaisia olette ajattelutavoiltanne ja millaista jatkuvaa lellimistä, passaamista, kulttuuri- ja urheiluharrastuksiin ja ulkomaille hyysäämistarvetta teillä on.
    Pitääkö tuoda joka päivä 100 ruusuakin???

    Eli välimuotoja ei ole sinun mielestäsi?
    Kuka tässä ruusuja kaipaa?
    Yhteistä tekemistä kyllä joo ja se on mielestäni
    parisuhteessa olemisen meininkikin?
    Näiltä miehiltä voisi kysyä miksi he ovat alkaneet suhteeseen kun tykkäävät pelailla/irkkailla yksikseen ja dokailla itekseen.
    Eihän se tietokone ole se elämänkumppani vai onko?
    Naisten odotukset ovat hyvin realistiset ja toimivalle
    parisuhteelle ihan normaaleja toiveita.
    He haluavat miehensä aikaa eivät virtuaalimailmaa tai viinan sumentamaa maailmaa.
    Mikähän sinun käsitys on parisuhteesta?
    Naisen hyöriminen köökissä ja tarvittaessa kellistyminen
    alastomana petiin kun miehelle sattuu dokaamisen
    ja surffailun välissä sellainen mieliteko?
    Miehet olisivat nämä asiat voineet tuoda heti suhteen alussa esille ja kertoa itsekkäistä
    toiveistaan.

    Äänestä

Meillä nyt ei ryypätä, mutta tietokoneella kyl istutaan.. Mies tulee melko myöhään aina töistä, ja sen jälkeen syö MUN laittaman ruuan, menee tietokoneelle ja sit nukkumaan. Mulla ei mitkään ruusuiset ja yli-romanttiset toiveet parisuhteesta ole, enkä kaipaa miljoonia ruusuja, mutta kyllä se toisen huomioiminen ja yhdessä olo kuuluu suhteeseen..
Oon ajatellut ruveta elämään ihan omaa elämääni. Menen ja tulen millon haluan ja teen asioita, jotka minua kiinnostaa.. Enkä enää passaa avomiestäni, kyllä aikuinen ihminen saa itsekin ruokaa ja itsestään huolta pidettyä...

Äänestä
  • Onko näissä yllä olleissa esimerkeissä enää mitään yhteistä parisuhteelle? Hyvä että löydät omat tekemisesikin, mutta ei se teitä yhdistä pariskuntana nyt eikä tulevaisuudessa. Voitte jatkaa samaa menoa yksin/erillään, voit vaatia muuttamaan elämänmenoa (joo se ei ole helppoa, mutta testatkaa nyt ensin mikä vastaanotto on ehdotuksilla tekemisille, harrastuksille, jollekin mitä teidän oli tapana tehdä silloin ennen tms...) tai jos mikään ei muutu eikä vastaanottoa tule niin lähteä kävelemään ja löytää henkilön jonka kanssa ei tarvitse taistella huomiosta tietokoneen/kaljan kanssa. Tuo ei oikeasti ole normaalia! Kaljanjuonnin ja kännäämisen kannalta haluan vielä lisätä, pystytte varmasti hyvin laskemaan näissä tapauksissa seuraavan vuodenkin viikonloput, mitä on odotettavissa. Miksi yrittää enää uudelleen rakastua ihmiseen, joka on sairas, alkoholi on sairaus, joka tuhoaa maksansa sillä, joka tuhoaa työkykynsä sillä, joka tuhoaa parisuhteensa ja elämänsä sillä. Te siinä joudutte taas maksunaisiksi, hoivaamaan ja huoltamaan, tuskin kukaan kuvittelee haluavansa päätyä siihen arkeen. Nostakaa kytkintä kun vielä voitte, omaa elämäänne te vain siinä hukkaatte, teistä tulee kärttyisiä pettyneitä akkoja. Onko teidän parempi yksin kuin yhdessä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


irma^ kirjoitti:

Perjantai iltapäivä mies tulee töistä, mennään kauppaan ostetaan viikonlopun ruuat ja viinakset. Joka viikonloppu samaa, ei vaihtelua mies juo kaljaa istuu koneella, pelaa, irkkaa ja juo kaljaa... tarkoitus miehelläni on ottaa aina perskännit, sanoi minulle eräs ilta että en minä viinaa/kaljaa juo maun takia vaan että saa kännit. itse saatan kanssa ottaa kaljaa viikonloppuna mutta hyvin harvoin siihen perskänni tilaan.Taas on perjantai ja kaupassa käyty kaljat ja ruuat ostettu viikonlopuksi ja mies koneella irkaillen ja kaljaa juoden.Onko tälle loppua???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu