.. eikös se edellytä mahdollisimman monelaisten mielipiteiden ja näkemysten esille tuontia?
Kuta paremmin perusteltu sitä vilpittömämpää sosiaalisuutta näkökulma edustaa.
Rakkaushan on välittämistä. Välittäminen edellyttää tuntemista, joka edellyttää tietämistä.
Sosiaalisessa kontekstissa ei aina riitä että perustelee asiat pelkällä omalla tai jonkin oman viiteryhmänsä uskomuksilla.
Rakkauden nimissä ei saa olla tahallaan ilkeä, ei purkaa omaa katkeruuttaan, vihaansa ja muita negatiivisia tunteitaan muihin.
Eikä missään nimessä pidä esittää kokototuutena osatotuuksia tai sellaisia väittämiä joille ei löydy järkeviä perusteluita.
Toki voi yrittää vedättää perustelemalla että kun naapurini sanoi, kyliltä kuulin, raamatussa luki, uutisissa sanottiin, jne.
Mutta mikäli asianosainen ei löydä selitykselleen ihmisen mitassa tulkittavaa kausaaliperustetta voidaan täten katsoa että selitys onkin itse saatanasta ja tarkoituksena onkin vain vahingoittaa uskomusten levityksellä.
Hyhhytihyh.
Henkinen.. siis älyllinen epärehellisyys, se on valehtelemista siinä kuin mikä muu hyvänsä kieroilu.
Totuus voittaa aina valheen.
Love & peace :)
Sanoo jt:jan tytär
Kuta paremmin perusteltu sitä vilpittömämpää sosiaalisuutta näkökulma edustaa.
Rakkaushan on välittämistä. Välittäminen edellyttää tuntemista, joka edellyttää tietämistä.
Sosiaalisessa kontekstissa ei aina riitä että perustelee asiat pelkällä omalla tai jonkin oman viiteryhmänsä uskomuksilla.
Rakkauden nimissä ei saa olla tahallaan ilkeä, ei purkaa omaa katkeruuttaan, vihaansa ja muita negatiivisia tunteitaan muihin.
Eikä missään nimessä pidä esittää kokototuutena osatotuuksia tai sellaisia väittämiä joille ei löydy järkeviä perusteluita.
Toki voi yrittää vedättää perustelemalla että kun naapurini sanoi, kyliltä kuulin, raamatussa luki, uutisissa sanottiin, jne.
Mutta mikäli asianosainen ei löydä selitykselleen ihmisen mitassa tulkittavaa kausaaliperustetta voidaan täten katsoa että selitys onkin itse saatanasta ja tarkoituksena onkin vain vahingoittaa uskomusten levityksellä.
Hyhhytihyh.
Henkinen.. siis älyllinen epärehellisyys, se on valehtelemista siinä kuin mikä muu hyvänsä kieroilu.
Totuus voittaa aina valheen.
Love & peace :)
Sanoo jt:jan tytär
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko tuo sosiaalinen vastuu tuntematon käsite, vierasta terminologiaa jahvetista todistaville kun ei (tottumuksiini nojautuen) kukaan hyökkääkkään kimppuun kuin sika limppuun?
Mikä maksaa?
olen henkisesti riisuuntunut lähes alasti ja seison sanojeni takana kuin entinen kristitty leijonien edessä,.. kuin noita roviolla joka odottaa sytyttäjäänsä.
Kuin karitsa kedolla odottamassa että viereen ilmestyy jalopeura aterialle.
Onko tämä tyyntä myrskyn edellä?
Vai.. mentiinkö taas tutkisteluun kysymään "vanhemmilta" neuvoa että miten eliminoida tuo (saatanan) rääväsuu joka ei ymmärrä tapoja eikä osaa käyttäytyä?!
Eikö oo kikkoja vedättää?
>>Onko tuo sosiaalinen vastuu tuntematon käsite, vierasta terminologiaa jahvetista todistaville kun ei (tottumuksiini nojautuen) kukaan hyökkääkkään kimppuun kuin sika limppuun?
Jehovantodistajiin liittyvä käytännön sosiaalinen vastuu realisoituu henkilöistä itsestään, ei jehovantodistajuudesta, riippuen. Varmaan muistat kuinka Ainoaa Oikeaa Hyväntekeväisyyttä oli Matt. 24:14.
Pelastusarmeija ei oo mittää, Punanen risti ei oo mittää, Luterilainen kirkko ei oo mittää, Veikko Hursti ei oo mittää, NMKY ei oo mittää, kukaa muukaan ei oo mittää. Nälkäisten ja puutteessa elävien ovikellojen soittelu on sitä jotain.
1960-alkupuolella oli Vt-lehdessä kirjoitus, jossa Pelastusarmeija pantiin matalaksi. Sen jälkeen osuin ovelle, jossa avaaja kysyi suhdettani Pelastusarmeijan toimintatapaan. No minähän nuijin Pelastusarmeijan suohon heidän armeijamaisilla titteleillään. Nyttemmin olen käsittänyt Vt-seurankin käyttäneen vastaavia nimityksiä.
Kyseisellä ovella ollut henkilö on eräitä niistä, joilta haluaisin pyytää anteeksi puheitani.
Rakastaminen yhteydessä sosiaaliseen vastuuseen lähimmäisestä, tarkoittaa varmasti sitä, ettemme yritä vastoin toisen luontoa, muuttaa toista sellaiseksi mikä on kontekstissa oman maailmankuvamme kanssa.
Hyväksyminen ei tarkoita sitä että meidän on suvaittava ja hyväksyttävä jotain, mikä aiheuttaa ristiriitaa senhetkisille arvokäsityksiemme perusteille.
Monesti ihmiset eivät pysty hyväksymään toisia, sellaisina kuin nämä puritaanisesti itseään edustavat. Koska kokevat olevansa tällöin epärelevantteja omille arvoperinteille, ja sille mitä ne mahdollisesti edustavat. Ja pelätessään sen olevan luopumista omista käsityksistä, omasta rehellisyydestään.
Ikään kuin olemalla toisia kohtaan kunnioittavan diplomaattinen, osoittaisi oman älyllisen epärehellisyytensä. Ja menettäisi siksi kasvonsa. Tämä käsitys osoittautuu perättömäksi! Toisten ihmisten rakastaminen ja heistä välittäminenhän on, juuri sitä sosiaalista vuorovaikutteisuutta, johon kaikki kirjoitukset opettavat. Juuri tämänkaltainen toiminta ”hioo” ihmistä ja auttaa ihmistä selvittämään oman arvojärjestelmän, ja kaiken sen mitä hän edustaa. Parhaimmillaan lopputuloksena on tasapainoinen lähes täydellisen eheä, oman itsensä löytänyt Biologis - fysikalistinen konstruktio.
PG - All the way-
Do you know what there is
Just behind your wall?
Do you hate what you can’t see
Believe the words
And you’re dumber than more
Try to see the real picture
Train your mind
Katos ryökälettä.
Kaikki eivät ole sentään malttaneet jättää hyvän ja pahantiedon puuta kajoamatta, hih ;)
Noin sitä pitää!
Edistys se on joka jyllää totuutta esiin!
Mitäs tekemistä tuolla (YK:n ihmisoikeuksien julistuksen kaltaisella) on tekemistä jt:n Ainoan Oikean Totuuden kanssa.
Mites syntiset, maailmaloppu, Harmagedonissa kuolevat, verensiirtoiset, luopiot, lahkosta eronneet, lapsiin kohdistuva kuritus ja tottelevaisuus..
Ettei nyt vaan oltais menossa kohti porukalla piruilua suupielet virneessä?
Joka on siis ihan kiwaa! :D
Ihmisrakkaus oli Jeesuksen opetusten lähtökohta. Sen vaikutus on oleva kaksitehoinen, sen saajaan mutta myös sen antajaan. Antassaan ihminen myös saa. Jehova suo suopeasti onnea antajallekkin, kun vain uhraamme kuten "Orjakin" neuvoo, aikaamme ja tarmoamme 'Rakkauden käskyn' noudattamiseen toistenkin hyödyksi:
"Totisesti minä sanon teille: sen, mitä teitte yhdelle vähäisimmistä näistä minun veljistäni, sen te teitte minulle" Matt 25:40
>>"Kirjoittanut: PGentleman 31.3.2007 klo 22.37
Ihmisrakkaus oli Jeesuksen opetusten lähtökohta. Sen vaikutus on oleva kaksitehoinen, sen saajaan mutta myös sen antajaan. Antassaan ihminen myös saa. Jehova suo suopeasti onnea antajallekkin, kun vain uhraamme kuten "Orjakin" neuvoo, aikaamme ja tarmoamme 'Rakkauden käskyn' noudattamiseen toistenkin hyödyksi:
"Totisesti minä sanon teille: sen, mitä teitte yhdelle vähäisimmistä näistä minun veljistäni, sen te teitte minulle" Matt 25:40">"Niin vaarallisten lahkolaisten tunnusmerkkihän on juuri musta\ valkoinen ajattelutapa! Varokaamme me siksi sellaista!"
Tämä ei ole mainos, mutta ihan pakko sanoa että olen havainnut yhden uskonnollisen yhdistyksen, kristilliseen ideologiaan nojaavan olevan kirkkaasti ylitse muiden.
Se on kaupunkilähetys.
http://www.tampereenkaupunkilahetys.net/
Se on 100% keskittynyt konkreettiseen heikoimmilla olevien ja vähäosaisten
auttamistoimintaan. Se ei ole täydellinen mutta se on paras järjestö mitä olen 50 elivuoteni aikana kohdannut kristillisen nimikkeen alla.
Juurensa tuo juontaa kaemmas kuin tuo 100v. jolloin sen nimissä on toimittu Tampereella.
Tässä ihan alusta: http://www.tampereenkaupunkilahetys.net/?sid=33
Jehovantodistajat pitävät itseään ylivertaisina jumalanpalvelijoina mutta missä on se konkreettinen käytännön ihmisläheinen toiminta vähäosaisten hyväksi?
Maailmanlopusta osaavat kyllä paasata. Syyllistäminen, etenkin juuri heikoimmilla ja eniten avun tarpeessa olevien syyllistäminen ja kiusaaminen tuntuu olevan jt:n missio nro.1. ylitse muiden.
Rahat joita jt-lahkon nokkaäijät onnistuvat kuppaamaan hyväuskoisilta riviuskovaisilta, ne katoavat jonnekin ja ne hyväuskoiset joutuvat jeesaamaan toinen tosiaan tyyliin: Sokea rampaa taluttaa.
Siinä sitä on seesteistä ja fiksua toimintaa.. hyi olkoon.
Olen täällä jo tarinount kait siitä kuinka mun jt. äitini oli taannoin leikkauksessa, itseasiassa kahdessakin peräkanaa. No me tietenkin (vääräoppiset satanan hylkiöt) minä ja jälkeläiseni häärättiin mummun kanssa, kuskattiin ja hoivattiin, niin meillä on tapana piittaamatta siitä että se on itselle välillä aika rankkaa kun siinä sivussa altistumme sille psykologiselle jt.-saastalle mitä vuotaa ohi sen inhimillisen äidin, joka kuitenkin on pohjimmiltaan ihan ok. mummu.
Kävipä sit niin että olin siellä äitini luona toipilas apuna. Meillä oli itseasiassa aika rattoisaa yhdessä. Muori mitä ilmeisemmin nauttii siitä että me koitetaan hyystätä eikä nykyään haittaa aina se ettei meillä ole mitään omakohtaista kontaktia jt-lahkoon.
(Toivottavasti mun äitiä ei nyt ruveta kiusaamaan ja ajamaan ulos lahkosta!?)
Ovikello soi. Menin avaamaan. Siellä oli joku vanhempi rouvashenkilö. Hämmentyneenä siitä että minä avasin.
No sitä sit selviteltiin siinä ja kävi ilmi että meidän muori oli unohtanut ilmoittaa ettei pääsekkään kenttätyöhön kun on leikkauksen jäljiltä huonossa kunnossa. Äitini on jo aika iäkäs ja terveys on alkanut tietenkin reistailla.
Se uskon "sisar" ei tullut edes sisälle.
Kiireesti pyyhälsi hiukan nyreän oloisena matkoihinsa ja meidän muori tuttuun tyyliinsä alkoi potea huonoa omaatuntoa ja oli niin huolissaan siitä että ne muut nyt sit taas; voi nääsnääs - oli ihan joutuneet hänen takiaan odottamaan ja ties mitä.
Voi vittu.
Me joudumme ilmeisesti suojelemaan mummelia muilta lahkolaisilta aina vaan enemmän ja enemmän kun hänen vointinsa heikkenee.
Minä olen jo laatinut omat suunnitelmani ja siinä ei sitten lahkolaiset hillu eikä häärää.
Asian pitäisi olla toisinpäin!
Mutta eipä ole.
Siellä toiminnassa on niin sekopoltseja tyyppejä että pelottaa.