"Erittäin korkea" hemoglobiini

FE-mies

Olen nuori mies, opiskelija ja suhteellisen terve.

Kävin terveystarkastuksessa muutamia viikkoja sitten ja terveydenhoitaja mittasi hemoglobiinini ensimmäistä kertaa pitkään aikaan. Hemoglobiini arvoksi tuli 243. Hän oli hieman hämmästynyt ja sanoi että tuli varmasti virhemittaus ja mittasi uudelleen, tällä kertaa 242. Sitten hän mittasi kolmannen kerran, nyt kyynärtaipeesta, taas 243.

Terveydenhoitaja oli kovin huolissaan, koska olin aiemmin maininnut että minua joskus vaivaavat päänsäryt, huimaus ja vatsakivut ja halusi lähettää minut lääkärille (en suostunut).

Aiemminkin hemoglobiinini on ollu erittäin korkea (Muistakseni 195 viimekerralla ja ei silloin kukaan ole sanonut että olisi vaarallista..)

Mietin vaan, että onkohan tästä oikeasti jotain haittaa ja pitäisikö kuitenkin hakeutua sinne lääkärille?

5

3294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mennä..

      lääkärille. Voihan se olla, että sinulla on vain perinnöllisesti korkea hemoglobiini (onko sukulaisillakin?) Mutta voi myös olla, että nousu johtuu verisairaudesta (googleta "polysytemia vera"). Jos johtuu polysytemia verasta, niin kannattaa diagnosoida ja hoitaa, koska hoito estää korkeasta hemoglobiinista aiheutuvia ongelmia (tukosvaara, jos johtuu verisairaudesta) ja parantaa vointia. Ja se hoitohan on yksinkertaisimmillaan vain venesektiot eli verta lasketaan pois kerralla noin 400ml, ja toistetaan tarvittavan usein, yleensä ehkä 4-8 kertaa vuodessa. Tai hoidon alussa kyllä useammin, että saadaan Hb ensin laskemaan normaalialueelle. Kun olet nuori, et välttämättä tarvitse edes mitään lääkehoitoja vaan venesektiot riittää hoidoksi todennäköisesti vuosikausia ja vasta vanhempana tarvit ehkä lääkkeitäkin.

      • FE-mies

        Ei kuullosta kovin mukavalta, inhoan nimittäin neuloja ja tunnen oloni muutenkin aina epämiellyttäväksi lääkäreiden läheisyydessä..
        Mutta kai se on pakko lekuriin mennä jos toisena vaihtoehtona on verisuonien tukkeutuminen. ;_;


    • .........................

      Käyt terveystarkastuksessa, jossa sulla todetaan todella korkea Hb ja terveydenhoitaja haluaa lähettää sut lääkärille tarkempiin tutkimuksiin. Mutta ei, sinähän et menekään lääkärille, vaan tulet ennnemminkin tälläiselle keskustelupalstalle kysymään neuvoa. Terveydenhoitaja on terveydenhuollon ammattilainen ja jos terveydenhoitaja on sitä mieltä, että olisi syytä mennä lääkäriin, niin sitten ihan oikeasti olisi. Sait hyvän ja asiantuntevan vastauksen ongelmaasi tältä palstalta, sitä en kiellä, mutta aina ei käy niin hyvä tuuri. Tällä palstalla kirjoittajista varmaan suurin osa ihan amatöörejä ja vastaukset sen mukaisia. Entäs jos, olisitkin saanut vastaukseksi, vaikka jotain tyyliin " Ei mitään hätää. Hyvä kun korkea Hb, niin et ainakaan kärsi anemiasta. Ole huoletta". Kirjoitat, että terveydenhoitaja oli kovin huolissaan ja halusi lähettää lääkärille, mutta kysyt sitten täältä, että onkohan tästä oikeasti jotain haittaa ja pitäisikö mennä lääkärille. Luotat enemmän suomi24-keskustelupalstaan kuin terveydenhoitajaan!! Suorastaan naurettavaa!!

    • veri mies

      itselläni on jatkuvasti yli 220-240 kerran 185 kun luovutin 3 viikon aikana verta viemäriin marevan syönnin takia veri ei kelpaa mihinkään 3 kertaa otettu luu ydin koe viimeisen kerran ilmoittivat että luu ydin neste on hyytelöitynyt eikä koetta voi suorittaa paksu veri tekee kuulemma tämän ilmiön.kannattaa mennä lääkäriin ja antaa tutkia mistä korkea luku johtuu voi olla oire jostakin muusta sairaudesta.Iteselläni syytä ei ole löytynyt tupakka nostaa ainakin hb arvoa ylös päin 10 pykälää pyydä lähete keskussairaalaan tkssa ne eivät näitten päälle paljon saa aikaan

    • 183

      Mullakin todettiin polysytemia vera.Hemoglobiini 183. Nyt mietin mitä tästä eteenpäin,kannattaako mitään suunnitella. Ja tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe