Olin vuonna 2002 eräässä paikallisessa valtion virastossa määräaikaisena viiden muun lisäksi harjoittelijat päälle. Silloin laskettiin, että vuoteen 2006 mennessä ko. virastosta jää seitsemän henkeä eläkkeelle, että eläkepommi tulee. Vakinaisia paikkoja täytettiin tuolloin 2002 kahden ihmisen eläkkeellejäännin takia yksi ja sen jälkeen niitä on täytetty yksi. Yksi on lähtenyt pois muuten ja nuo seitsemän jääneet eläkkeelle.
Minä vaihdoin alaa pois toimistotöistä raa´an tekniikan pariin ja sainkin töitä joksikin aikaa. toivottavasti paremmin työllistävälle tulevaisuudessakin.
Minä vaihdoin alaa pois toimistotöistä raa´an tekniikan pariin ja sainkin töitä joksikin aikaa. toivottavasti paremmin työllistävälle tulevaisuudessakin.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kertomasi on esimerkki hallituksen tuottavuusohjelmasta.
Se perustuu työpaikkojen vähentämiseen etupäässä kehittyvän teknologian nostaman tuottavuuden mahdollistamana.
TietoEnatorin ex-johtaja Lahti aprikoi palvelualan työpaikkojen vähenevän noin 160 000 vuosikymmenen loppuun mennessä tästä johtuen. McKinseyn tutkimuslaitos taas arvioi 200 000 työpaikan kokonaisvähentymää nykytilanteesta joskus ensi vuosikymmenen aikana. Kyse on siis aidoista, kokoaikaisista duuneista, ei edes näistä Vanhasen hallituksen "uusista työpaikoista".