Ake tiedottaa, että marraskuun 2.-11. välisenä aikana tietojärjestelmät ovat alasajettuina. Etärekisteröinnit eivät onnistu, asiakkaita kehotetaan hoitamaan katsastukset ja rekisteröinnit muuna ajankohtana.
Suomi siirtyy vapaaseen Eurooppaan!
http://www.ake.fi/AKE/AKE_tiedottaa/Uutta marraskuusta 2007/Poikkeusjärjestelyjä.htm
Suomi siirtyy vapaaseen Eurooppaan!
http://www.ake.fi/AKE/AKE_tiedottaa/Uutta marraskuusta 2007/Poikkeusjärjestelyjä.htm
Vastaukset 4
Vanhimmat
että nykyinen käyttömaksu eli ajoneuvovero muutetaan marraskuussa perustumaan päästöpohjaiseksi.
Mienkähän tämä vapaaseen Eurooppaan siirtymiseen liittyy?
On poliittinen itsemurha ilmoitta olevansa päästöperustaisen käyttömaksun hyväksyjä ilman että hankintavero poistuu uusilta autoilta.
Seuraavat valtakunnalliset vaalit lähestyy koko ajan ja turpiinsa saaneet puolueet eivät uskalla ärsyttää ketään ettei lisää ääniä menetetä.
tuskin ollenkaan!
Kaikki polittiset puolueet ovat yksimielisiä siitä, että ajoneuvoveron tulee perustua päästöpohjalle.
Nykyinen ajoneuvovero vain muuttaa muotoaan, eikä sillä ole mitään tekemistä autoveron kanssa.
EU:nkin kanta tukee tätä menettelyä.
"Joulukuun 31 päivään 2010 mennessä hiilidioksidipäästöihin, polttoaineen kulutukseen ja saastepäästöihin pohjautuvien verotulojen osuuden on oltava vähintään viisikymmentä prosenttia vuotuisista käyttöveroista saatavista kokonaisverotuloista."
Ikävä kyllä 95 % näillä palstoilla liikkuvista ei kykene sisäistämään käyttöveron ja hankintaveron eroa.
Siksi Sinunkin tekstisi oli lähinnä helmiä possuille.