Varattu on varattu ja vapaa on vapaa. Miten kukaan aikuinen järkevä ihminen antaisi oman tarpeen mennä lasten tarpeiden edelle ? Aina on vaara että varatun ihmisen perhe hajoaa kun pettäminen tulee ilmi ja jos ei hajoa niin varmasti tilanne heijastuu lapsiin... itse olen vapaa ja minulla on lapsia ja varattuihin en ole sekoillut. Jos ei ole vapaita tarjolla olen ilman. Eikö meillä kaikilla pitäisi olla vastuu omista tekemisistä ? Syyttömiä lapset ovat aikuisten sähellyksiin. Heikkoluontoisia nämä nykypäivän ihmiset... järki tunteiden edelle niin eipä ole vihaiset kumppanit oven takana haukkumassa kun heidän mieheensä rakastuit ;-)
Perheen hajottajaksikko ? Ei kiitos!
Minullakin lapsia
3510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sinulla. Meidänkin perhe hajoaa. Miehelläni on ollut toinen. On lopettanut suhteen. Olen yrittänyt hyväksyä tapahtuneen. Muuttua itse ja antaa anteeksi. En vaan voi enää luottaa. Meillä on neljä ihanaa tyttöä, jotka oireilevat tämän uskottomuuskriisin johdosta. Mutta pian se elämänhelvetti vasta alkaa, kun isä muuttaa pois. Mietinkin, tunteekohan tämä nainen mitään syyllisyyttä siitä, että meidän perhe hajosi? Todennäköisesti ei, ajattelee varmaan, että minussa on niin paljon vaimona vikaa kun mies petti. Lapsia minulla käy sääliksi. Mutta en voi vaan lasten vuoksi jatkaa yhteiselämää. Kun ei ole luottamusta, ei ole.
Kyllä se näin on, että näköjään toisilla ne omat tarpeet menevät lasten tarpeiden edelle. Ja jälki on sen mukaista.
"Aina on vaara että varatun ihmisen perhe hajoaa kun pettäminen tulee ilmi ja jos ei hajoa niin varmasti tilanne heijastuu lapsiin... "
Aina on vaara, että varatun perhe hajoaa, mistä tahansa syystä. Ja se heijastuu myös aina lapsiin.
Itse pikaerosin hyvästä exästäni ja vaihdoin toiseen. Aivan varmasti sekin heijastui lapsiin. Ellen olisi eronnut, sekin olisi heijastunut lapsiin. Se mikä hyvä puoli asiassa oli niin meillä ei sähelletty mitenkään. Se mahdollisuus on aina, kaikessa! Älkää vanhemmat säheltäkö, teette sitten mitä tahansa. Sähellys on lapsille sekä aikuisille erittäin haitallista.
Kiva kuulla,että noinkin ajattelevia löytyy. Ja kiva lukea tällä masentavalla palstalla,että on vielä naisia,joiden libido ei mene lasten ja perheiden edelle ja itsekunnioitusta löytyy siihen,että haluaa vapaan miehen! Se on tervettä itsetuntoa se!:) Ja en puollustele yhtään petturimiehiä,mutta kyllä se naisellakin saa joku ajattelu olla päässä jalkovälin tilalla,kun kysymys on perheestä,jos mies on täys sika.
Olis kiva lukea sellasia juttuja enemmän,missä mies on yrittänyt ja nainen torjunjut esim miehen,kun tämä on ollut varattu ja toinen asia vielä,että kunnioitus tälläisille naisille,jotka ovat ensin vaatineet miestä eroamaan ja vasta sitten alkanut suhteen!!! Onko sellaisia olemassakaan. Se on reilu peli ja vaimollekkin oltais rehellisiä...Rakastumisillehan ei mitään voi,mutta kaikkia osapuolia pitäis voida kohdella kunnioittavasti,lisäksi toinen nainenkin voisi tällätavoin olla varma,onko miehen tunteet muutakin kuin pillu mielessä:)