Kuinka usein renkaat pitäisi tasapainoittaa ? Riittääkö että tasapainoittaa kun ostaa uudet kumit ? Vai pitääkö tasapainoitus suorittaa säännööllisesti ? Tehdäänkö tasapainoitus renkaan ollessa irti autosta, vai saako renkas olla kiinni autossa. Tehdäänkö renkaan tasapainoituksia samassa paikassa jossa säädetään aurauskulmat ? Vai pitääkö mennä jonnekkin rengaskauppaan ?
Renkaan tasapainoitus
Erre
6843
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
-jos renkaat ravistaa
-useimmiten
-ei
-yleensä irti joskus myös paikallaan
-sielä missä myydään renkaita on myös tasapainotuskoneet
Jos olen havainnut täristämistä tms. tai huomannut painon irronneen, olen vieny rengasliikkeeseen tasapainotukseen. Rengas otetaan irti tasapainotuksen ajaksi, ja laitetaan tasapanotuskoneeseen. En tiedä, miten muualla Suomessa on nuo pyöräkulmia säätävät firmat, mutta ainakin tietämäni paikat tekevät suuntauksia sekä rengastöitä. Eli saman katon alla luulisi löytyvän molemmat palvelut.
Tasapainotustarpeen huomaa ajaessa. Jos renkaat täristävät on tasapainotus tarpeen. Toisaalta jos rengas ei ole pyöreä, tärinää ei saa pois tasapainottamalla. Tasapainotusta on turha tehdä, jos ajaessa ei tunnu tärinää.
Tasapainotuksen voi tehdä pyörä paikoillaan tai irrotettuna. Riippuu siitä, kummantyyppinen kone on käytössä. Irtopyörän tasapainotuskone on yleisempi. Periaatteessa pyörä paikoillaan saadaan parempi tulos, mutta jos se joudutaan jostain syystä myöhemmin irrottamaan, on tärkeää asentaa se samaan asentoon, muutoin joudutaan tasapainottamaan uudelleen.
Tasapainotus tehdään yleensä rengasliikeessä, ei tietysti ole aivan mahdotonta sekään, että aurauskulmia säätävä yritys yrittäisi hankkia pientä lisäansiota renkaita tasapainottamalla. Kysymällähn se selviää.
Niin jos hyvin halutaan homma tehdä, niin ensin tarkastetaan renkaan symmetrisyys seuraavaksi tasapainoitus irrallisena ja lopuksi painoituksen tarkastus paikallaan sekä mahdollisesti pieniä korjauksia painoitukseen. Jos kuitenkin pitää valkata vain yksi niin valkkaan tasapainoituksen irrallisena. Paikaallaan painotuksessa vipoitusten pois saanti ainakin teoriassa on vaikeaa.
...
,,,