Ärsyttää treffeillä miehet, jotka eivät panosta itseensä. Ei ole merkkivaatteita, tukka on vanhanaikaisesti leikattu, eikä ikinä nähnytkään geeliä. ja ne silmälasit....jkehysmallit selvästi 1990-luvulta....
Kyllä nykyaikana miehen pitää panostaa aikaa ja rahaa ulkonäköönsä. Harvemmin kysymys on ns.syntymälahjoista vaan siitä, että ulkonäköön ei kertakaikkiaan ole panostettu. Kyllä miehenkin pitäisi seurata muotia eikä ostaa vaatteitaan jostain Anttilasta.
Panostuksella ulkonäköön ja vartaloon (kuntoilu ja lahduttaminen) miltein kenestä tahansa saadaan siedettävän näköinen.
Kyllä nykyaikana miehen pitää panostaa aikaa ja rahaa ulkonäköönsä. Harvemmin kysymys on ns.syntymälahjoista vaan siitä, että ulkonäköön ei kertakaikkiaan ole panostettu. Kyllä miehenkin pitäisi seurata muotia eikä ostaa vaatteitaan jostain Anttilasta.
Panostuksella ulkonäköön ja vartaloon (kuntoilu ja lahduttaminen) miltein kenestä tahansa saadaan siedettävän näköinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ovat yhtä kiinnostavia kuin Stokkan näyteikkunan muovinuket...Naiset jotka yrittävät kätkeä sisäistä yhdentekevyyttään muotivaatteilla ovat ärsyttäviä. Ei jaksa vähempää kiinnostaa, jos en heille Halosesta ostetuilla housuillani kelpaa.
Haloselta vaateita ostava papoiksi syntyneet miehet
kaupan kuittilla voi ostaa tien teidän pöksyihinne? Ilmeisesti Halonen ja Anttila eivät toimi.
Hyi yök!
Koska siellä sinua-ei-miellyttävän ulkokuoren alla voi olla tosi hyvä tyyppi.
Anna miehelle mahdollisuus, sitten kun seurustelette voit olla hänen makutuomarinaan vaatekaupoissa tms.
nyt hullu ole! Sääli nyt sitä mies parkaa! Kuka voisi olla onnellinen tuollaisen seurassa? Jotain tasoa miehenkin on ylläpidettävä eikä valittava kumppaniaan somien koristeiden perusteella.
Heh, niin kai sitten - kyllä se vakka yleensä kantensa löytää.
Pointtini itseasiassa on, että itselläni oli tietyt "ihannekriteerit" miehelle mutta kuinkas kävikään: Tapasin ihanan miehen, joka on aika kaukana ulkoisesti sitä habitusta jota olin mielessäni kuvitellut. Tyyppi kolahti _heti_ ja tunne on molemmminpuolinen vaikka toinen meistä on ns.business-tyyppi ja toinen hyvinkin boheemi muusikko. Jos olisin tiukasti pitänyt kiinni omista kuvitelluista ihannemiehen kriteereistäni, en olisi tavannut tätä ihanaa, upeaa miestä johon olen korviani myöten rakastumassa.
Sinulla ja kaverillasi on selvästi oikea asenne:-) Hyvähän se on miettiä mitä tahtoo, mutta ei niistä vaatimuksista tulisi tehdä ihmissuhdekuvioiden kulmakiveä. Voimme kukin keekoilla ja pullistella omalla tavallamme, mutta loppujen lopuksi tulee aika todeta..."Cut the crap and just show me your willy."
http://www.goofball.com/cartoons/INC20020529022636
Kukapa koko lystin maksaa? Tiedätkö edes minkä hintaisia merkkivaatteet ovat? Ostan edelleenkin vaatteeni Tarjoustalosta ja pidän tukkani siten mikä tuntuu hyvältä. Geeliä en käytä, olen kokeillut ja tuntui inhottavalta. Vähän pitkätukkaisena ja parta ajamatta tuntuu parhaimmalta. Jos mallia etsit niin käy baareissa tai Helsingin keskustassa, siellä geelitukka on joka toisella vastaantulijalla. Valinnan varaa ainakin riittää. Jos taas kunnon miestä etsit yritä tutustua persoonaan ja näe heidän sisäänsä. Mulla on parisen vuotta vanhat rillit, mutta ne ovat halvimmasta päästä eivätkä siksi kovin tyylikkäät. Muuten olen kyllä siedettävän näköinen, omasta mielestäni paremman näköinen kuin monet naiset laitettuna.
Tokmanni-tyylisiä halpa-halleja vaateostoksiin. Ei paljon jakoa....
Lisäksi moni näistä omistaa esim. ison sijoitussalkun, kalliin harrastuksen tai jotain muuta. Ennen kaikkea omistavat itsetunnon, sen kohottamiseen ei tarvita superkalliita rättejä. Noita päälleen pukevat ennen kaikkea tyhjäpäiset idiootit, bimbo-miehet ja naiset.
Vaatteet voivat olla tyylikkäät vaikkei niihin olisi upottanut koko omaisuuttaan. Sitä katsos nimitetään älyksi, vaatteet voi ostaa koska ne näyttää hyvältä eikä vaan sen takia että ne on kalliit.
Ihan vinkkinä vaan teille kaikille tyhjäpäille, te herätätte pinnallisuudellanne lähinnä huvittuneisuutta. Teidät tunnetaan nimellä panoreikä, sillä harva mies - paitsi toinen pinnallinen idiootti - omaa elämäänsä alkaa tuhlaamaan ämmän kanssa jolle tärkeintä on vaatteissa merkki. Toisaalta tämä ääliöporukka useimmiten ei maksa vaatteitaan itse, esim. tänne töhertelevät pikku-bimbot taitaa olla suurimmaksi osaksi näitä isin pikku kultsuja. Niitä joiden vaatteet isi maksaa, ja jotka on joka viikonloppu eri äijän patjana.
Kyllä miehessä ensimmäisenä kiinnittää huomiota tyylikäs ja muodikas pukeutuminen. Muodista kiinnostuneet naiset eivät todellakaan ole tyhjäpäitä, päinvastoin!
vai
"Lisäksi moni näistä omistaa esim. ison sijoitussalkun, kalliin harrastuksen tai jotain muuta. Ennen kaikkea omistavat itsetunnon, sen kohottamiseen ei tarvita superkalliita rättejä."
Ja sitten on tietenkin myös meitä, joilla on nuo ominaisuudet tyylikkäät vaatteet ;)
Ei kai niiden rättien tarvitse superkalliita olla, vaikka kyllähän vaatteissa hinta on yleensä laadun tae, viidellä eurolla H&M:stä treenipaidaksi ostamani paidat eivät kestäneet yhtään mitään. Voisin väittää että erityiesti kauluspaidoissa huomaa hinnan vaikutuksen, ainakin materiaalit muuttuvat hikisistä keinokuiduista puuvillaksi kun nostaa hintaa.
"Vaatteet voivat olla tyylikkäät vaikkei niihin olisi upottanut koko omaisuuttaan. "
Tuskinpa oli kyse niistä tyylikkäistä mutta halvoista vaatteista. Jos on tyyli silmää niin kirppikseltähän voi löytää vaikka mitä parin euron hintaan, mutta ikävä kyllä suurin osa miehistä (ja naisistakin) ei ole mitään tyylivirtuooseja. Tällöin on parempi pysyttäytyä turvallisissa mainstream-muotivaatteissa.
Miksi kirjoitat noin rumasti ja ilkeästi naisista? Eikö isä opettanut sinua kunnioittamaan naisia? Millainen suhde sinulla oikein on omaan äitiisi? Ei voi olla mitenkään hyvä, sillä hänkin on nainen..Voi sinua, sääliksi käy kun kielesi suoltaa tuollaista rumaa huttua!!
Ei näitä halujensa riepoteltavana holtittomasti "huoraavia" nykynaisia voi järkevä mies kunnioittaa.
Kun nainen on kiertänyt mieheltä miehelle kuin viinapullo kaveriporukassa, niin ei hän ole enää muuta kuin yleinen naurunaihe ja pano paremman puutteessa.
tuli vaan tuossa mieleen tuosta muodista että jos olet vähän normaalia kookkaampi enkä pelkästään tarkoita lihava vaan on myös tuota lihaa luiden ympärillä niin aika hiljasta on tuon muodin seuraamisen kanssa vaikkei se niin tärkeää olisikaan
Voisitte te naisetkin vähän katsoa millaiseen kodinelektroniikkaan sijoitatte. Digiboksitkin on järjestänsä kaikkein halvinta mallia, puhumattakaan äänentoistosta joka on jäänyt jollekin ghettolaster-muovirihkamalaitteiston tasolle. Kun telkkarikin on samaa tasoa niin voi voi. Yhden illan elokuvasta saa pään kipeäksi ja silmiä kirvelee.
äh, kun rahaa on rajallinen määrä käytössä niin henk.koht sijoitan sen tuottamaan itselleni mielihyvää. Naiset saa kiksit vaatteiden keräämisestä, minä ja moni muu sinkkumies kaiken maailman tekniikasta.
Olenkin mieluummin yksin, kuin romunkerääjämiehen kanssa ;)
Olipas hyvä vastaisku! :)
Terveisin yksi nainen jota ei kiinnosta vaatteilla eikä elektroniikalla hifistely, mutta jos jompikumpi pitäisi valita niin elektroniikka.
Mitkä ovat ns. "merkkivaatteita"? Ilmeisesti jos se on ostettu Anttilasta se merkki mikä vaatteessa on, ei olekkaan "merkki"?
Eli mistä "merkin" tunnistaa? Onko se vasta merkki kun hinta ylittää xx euroa? Pitääkö tilata joku pukeutumiseen elitistisesti suhtautuvat lehti jossa kerrotaan tyhmälle ihmiselle mitä ne "merkit" ovat.
Alaa harrastava ihminen (oli mistä tahansa kyse), muuttuu tarpeeksi asian kanssa aikaa viettäneenä elitistiksi / snobiksi..... Eli MULKUKSI. Yhtäkkiä kaikkki asiaan vihkiytymättöämät tai vähemmän asiasta tietävät ovat jotenkin ihmisinä huonompia.
Eli vinkki teille... jos pidätte kanssaihmistänne huonompana jonkin asian takia jossa olette itse "hyvä", on se merkki että vietät LIIAN vitun paljon aikaa kyseisen asian parissa. Aika siis keskittyä muihinkin asioihin elämässä tai tarkastuttakaa asennevammanne :-)
Niin ja ostan vaatteeni mistä milloinkin, jopa Anttilasta, joskus jopa halvemmista liikkeistä. Ostan sitä mitä tarvitsen ja mistä pidän - Jos ei kelpaa, voitte tunkea merkkinne muotitietoiseen perseseenne...
perässä juoksijat ja näitä "merkkivaatteita" ostavat ovat tyhjäpäisintä porukkaa, mitä löytyy. Sen turhamaisempaa ei voi olla. Ostan tasan sellaisia vaatteita joista tykkään oli ne vaikka siwasta ja merkki ihan mikä vaan. Geeliä en rupea päähäni läträämään, lähinnä homomaista ruveta läträämään hiuksiin kaikennäköistä töhnää ja peilin edessä muotoilla puolipäivää.
juosta? Taidat olla tyypillinen nörttihiiri!
Heteromiehistä haluttaisiin tehdä samaan hengenvetoon "metroseksuaaleja".
Ei kiitos! Heteromiesten pitäsi kieltäytyä menemästä mukaan tähän älyttömään "sillä silmällä" pelleilyyn!
vähän riippuu siitä, mitä muita ominaisuuksia miehellä on tarjota...
Itse olen nainen, matemaattis-luonnontieteellisellä alalla yliopistossa ja sanoisin, että laitokseni tutkijamiehistä ja professoreista aika harva läpäisisi tyylikkyysseulasi. Ennemminkin niin, että mitä älykkäämpi ja suurempi tiedemies, sitä varmemmin puku ja rillit on peräisin 70-luvulta - tai vaatetuksena verkkarit-villapaita-yhdistelmä.
Itse kyllä arvostan älykkyyttä sen verran, että jos sitä löytyy luonteeseen yhdistettynä, niin tyyli on toissijainen asia.
Jos sen sijaan ei ole kumpaakaan: älyä eikä tyyliä, niin se on jo suht toivoton tapaus.
"Ärsyttää treffeillä miehet, jotka eivät panosta itseensä."
Miten sen ottaa...
"Ei ole merkkivaatteita,"
Merkkivaate ei tarkoita samaa kuin kestävä ja käytännöllinen. Pelkästä merkistä maksaminen on tyhmää...
"tukka on vanhanaikaisesti leikattu,"
Jokainen tyylillään. Puhtaat hiukset on pääasia myös naisella.
"eikä ikinä nähnytkään geeliä."
Mun hiukset eivät tule geeliä koskaan näkemään. Periaate, josta en tingi.
"ja ne silmälasit....jkehysmallit selvästi 1990-luvulta...."
Isokin ongelma ?
"Kyllä nykyaikana miehen pitää panostaa aikaa ja rahaa ulkonäköönsä."
Ainoa pakollinen asia elämässä on kuolema. Kaikki muu on enemmän ja vähemmän vapaaehtoista.
"Kyllä miehenkin pitäisi seurata muotia eikä ostaa vaatteitaan jostain Anttilasta."
Muoti on tehty niille, jotka eivät osaa itse päättää miten pukeutuvat.
"Panostuksella ulkonäköön ja vartaloon (kuntoilu ja lahduttaminen) miltein kenestä tahansa saadaan siedettävän näköinen."
Pelkällä ulkokuorella ei pitkälle pötkitä, jos pääkopan sisällä on pelkkää tyhjyyttä.
Kerrankin joku sanoo sen mitä minä olen ihmetellyt jo pitkään.Siis naiselta odotetaan paljon,mutta miehet jämähtäneet80-90 luvulle vaatteineen ja pullonpohja silmälaseineen.Monesta miehestä olisi saanut komean pienellä fixauksella nykyaikaan,mutta antaapa olla,jos eivät itse tajua.Ja ovat muuten yksin loppuelämän..Tätä voi sanoa provoksi tai haukkua minutkin pissipääksi,miten vaan.Mutta tämä tarina on TOSI!
Tuo (mitä esim. Vm.2007nainen kirjoitti) on ihan totta. Jostain kumman syystä sitä ei vain monien mielestä saisi sanoa ääneen, vaan pitäisi lässyttää jotain sisäisestä kauneudesta. Mielestäni ulkonäköön panostaminen (sekä miehelle että naisella) kuuluu jo yleissivistykseen.
Ja tuo ulkonäöstä huolehtimatta jättäminenhän ei vaikuta pelkästään suhteisiin vastakkaiseen sukupuoleen, vaan kyllä siinä heikentää omaa asemaansa myös esim. työelämässä, kaverisuhteissa jne.