Olen aikeissa ostaa itselleni akustisen kitaran, mutta ongelma on siinä, että en ymmärrä niistä yhtään mitään. Osaan soittaa muutamia sointuja ja aikomuksena on ottaa kitaratunteja viimeistään ensi syksynä. Osaako kukaan antaa vinkkejä, millainen olisi hyvä kitara aloittelijalle? Kuitenkin sellainen, josta on iloa pitkäksi aikaa. Katselin jo Musiikki-Fazerin sivuilta joitakin skittoja, osaako kukaan suositella näistä jotakin: http://www.f-music.com/tuotteet.php?paaryhma=Akustiset soittimet%26akustiset kitarat%26ter%E4skieliset kitarat&tuoteryhma=112
Akustinen kitara
sartsaaaa
31224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos haluat jatkaa kitaran soittoa piteempään nii kannattaa ostaa iha kunnon kitara esim. yamha tai martin. mutta jos aiot vain vähän harrastella niin kannattaa ostaa joku ibanez tai muu halvempi.
Fazer on kyllä aika luotettava kauppakumppani, mutta sinuna pyytäisin sen opettajan messiin. Kitaroissa on aika isoja yksilöerojakin. Voit saada hintaluokkaansa paremmin soivan kitaran, ja vielä vähän ylimääräistä rabattia. Ilmeisesti olet ostamassa akustista, mutta teräskielistä? Nylonkielinen klassinen kitarakin on tietysti vaihtoehto?
Kävin DLX- musiikissa kokeilemassa teräskielisiä akkareita, ja reilulla parilla sadalla olis lähteny oikeasti täyspuukantinen Walden. Kyllä helisi ja resonoi ihan eri lailla kuin oma laminoitu Ibanezini.
Waldenin lapa vaan on hiukan hölmön näköinen. Mutta huima sointi!