voinko mä olla kenenkään ihanne?

Mä oon lyhyt, jotain 152 cm...painoa näkyy olevan 50 kg tällä hetkellä... mulla on kaksi lasta, jotka ovat jättäneet jälkensä vartalooni, olen suorastaan masentunut tästä. Molemmat lapst saatu keisarinleikkauksella ja alavatsassani on arpi niistä.
Minulla on hieman mahassa raskausarpia, mutta pahempaa on mahanahka, joka ikävästi roikkuu... takapuoli taitaa olla melko ok, rinnat on pienet,suht. kiinteät, ei roiku, nännit ylöspäin ja suuret sellaset, tosin rinnoissakin on raskausarpia.
Mä en voi uskoa silmiäni kun katson itseäni peilistä, miten joku voi enää koskaan tykätä musta oikeesti?
Olen 25-vuotias, mutta kroppani on vanha.
Kasvoiltani olen kaunis, mulla on ihana hymy, virheetön sellainen, se on ehkä parasta minussa.
Riittääkö vain se, että olen kaunis, vaikka vartaloni nyt on m itä on? Kuten huomaatte itsetunto on aika nollissa nyt...ehkä tää tästä vielä iloksi muuttuu joskus :)
81442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kaikki, mitä kerroit kuulostaa ihanalta. Sehän on elämää. Itse arvostan ja hyväksyn ko. asiat omassa vaimossani, onhan hän kypsä nainen ja äiti. Tosimies katsoo asioita pikkasen eri näkökulmasta kuin vain muotilehtien näkökulmasta.
Tsemppiä ja leuka pystyyn, olet yksilö!

Äänestä

kyllä se riittää monelle. tsemiä itsetunnon kohotukseen!

Äänestä

oikeasti häiritsevät, niin hakeudu plastiikkakirurgiaan. Kela sitäpaitsi korvaa osan, jos se katsoo vaivan olevan sellainen, että se haittaa elämistä. Ei tarkoita siis sitä, että haittaa fyysisesti.

Äänestä
  • kiva dokkari ihan hiljan, kun leikattiin ylimääräisiä nahkoja veks. Oikein miellyttävää ja täysin riskitöntä. Lopputuloskin on aina taattu eikä maksa paljoa (varsinkin kun Kelan huippubudjetti korvaa lähes kaiken!!!).

    Äänestä

Tuollaiset esteettiset "ongelmat" taitaa olla aika monelle naiselle tuttua. Ja jos olet yh-äiti ja etsit uutta kumppania, niin tetysti arkailet näyttää kroppaasi kelle tahansa koska pelkäät ettet miellytäkään miestä. Mutta kuinka moni nainen selviää 2 lapsen synnyttämisestä ilman minkäänlaista muutosta ruumiissa? Veikkaan ettei kovin moni, ja nekin jotka ovat hyvännäkösiä tuolla Hollywoodissa niin käyttävät kaikki kirurgiset konstit hyväkseen! Täällä koti Suomessa, varsinkaan yksinhuoltajalla harvemmin on sellaiseen varaa. Mutta miksi pitäisikään? Jos mies oikeasti rakastaa ihmistä itseään, niin ei nuo ulkomuodoliset seikat pitäisi enää painaa siinä vaakakupissa! Ja miten vois koskaan tehdä lapsia kenenkään kanssa jos pitää etukäteen pelätä, ettei sitten myöhemmin enää miellytä miestä kun kroppa on piloilla? Lapset ovat lahja! Iloitse niistä. Arvet kertovat elämästä, siitä että olet saanut kaksi ihanaa elämää tehdyksi tähän maailmaan! Ei kukaan oikea MIES säikähdä tuollaisia asioita. Olet sitäpaitsi hoikka, nuori, kauniskasvoinen nainen, ei sinun tarvitse hävetä sitä, että olet uhrannut oman kroppasi näiden lasten takia.
Tiedän monta naista, jotka ajattelevat juuri samoin kuin sinä. Mutta tottakai se siitä iloksi muuttuu, niiden kanssa oppii elämään ja ne on hyväksyy ajan kanssa.

Mitäs miehillä sitten on? No, ne ei voi synnyttää lapsia joten me naiset tehdään se niiden puolesta, eli raskausarvet ja muut jutut tulevat meidän kontollemme.
Jos mies osaisi synnyttää, alettasko me naiset arvioimaan heidän vartaloitaan raskauarpien tai tissien muodon tai venähtäneen vatsanahan takia?? En minä ainakaan!! Mutta tottakai sitä etsii sellasta täydellistä miestä, mut sit pitäs olla itsekin aika perfecto nainen.
Joten jos ei ole, niin etsii niitä keskinkertasia miehiä, ei siis mitään hulluja tai juoppoja mutta ei myöskään tietoknenörttiä tai äidin luona asuvaa aikamiespoikaa. Ihan kunnollisia tavallisia miehiä! Kummallakaan ei oo ihan just täydellist vartalot, miehellä voi olla kaljamaha tai vaikka nenäkarvoja (heh) tai mitä nyt vaan, niin sellaisen kun löytää ja sit jos se tuntuiskin vielä hyvältä, niin siinäpä se sit onki. Rauhassa vaan eteenpäin ja ylpeänä kanna itsesi, arpinesi kaikkinesi. Lapset ovat jättäneet jäljet sinuun mutta mitä sait vastalahjaksi? Ne kaksi suloista lasta tietenkin!

Ja tähän loppuun vaan kommentti, että raskausarpia voi tulla myös miehille, esim. treenatessa! Olen itse nähnyt! Eli ei pelkkä naisten ongelma. Hyvää pääsiäistä kaikille!! :)

Äänestä

kannustaneille, tuli jo parempi fiilis teidän sanoista.
tuosta plastiikkakirurgiasta,,,en voisi ikinä suostua moiseen, ellei olisi terveydelle parempi niin, enkä mä nyt niin tyytymätön ole, että alkaisin vatsaani siellä leikkauttamaan.
mun on vaan hyväksyttävä itseni tälläisenä, mutta välillä se on vaikeaa, kun joka paikka pursuaa sitä naisihannetta, mihin muottiin minä en sovi. Toisaalta, olen erilainen, ehkäpä se onkin vain minun edukseni. Ja tosiaan, nuo lapset, pois en antaisi ikinä, niin rakkaita ovat, olkoon sitten miehet mitä on, mutta lapset on tärkeintä.

Äänestä

Oletko varmaan myös yksinhuoltaja? Aika hyvä saavutus 25 vuoden ikään nähden.

Äänestä
  • erityinen "saavutus" ole, jos on kaksvitosena yksinhuoltaja. Monet on!! Ja tuskin kukaan sitä tieten tahtoen havittelee... tämä siis edelliselle kirjoittajalle vastaukseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamimami kirjoitti:

Mä oon lyhyt, jotain 152 cm...painoa näkyy olevan 50 kg tällä hetkellä... mulla on kaksi lasta, jotka ovat jättäneet jälkensä vartalooni, olen suorastaan masentunut tästä. Molemmat lapst saatu keisarinleikkauksella ja alavatsassani on arpi niistä.
Minulla on hieman mahassa raskausarpia, mutta pahempaa on mahanahka, joka ikävästi roikkuu... takapuoli taitaa olla melko ok, rinnat on pienet,suht. kiinteät, ei roiku, nännit ylöspäin ja suuret sellaset, tosin rinnoissakin on raskausarpia.
Mä en voi uskoa silmiäni kun katson itseäni peilistä, miten joku voi enää koskaan tykätä musta oikeesti?
Olen 25-vuotias, mutta kroppani on vanha.
Kasvoiltani olen kaunis, mulla on ihana hymy, virheetön sellainen, se on ehkä parasta minussa.
Riittääkö vain se, että olen kaunis, vaikka vartaloni nyt on m itä on? Kuten huomaatte itsetunto on aika nollissa nyt...ehkä tää tästä vielä iloksi muuttuu joskus :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu