Mitä tulisi ottaa huomioon muovipuskurin paikkamaalauksessa.Edelliset yritykset ovat epäonnistuneet, koska maali on kuplinut ja irronnut esim. lumia puhdistettaessa. Puskuri on mustaa muovia.
Muoviosien paikkamaalaus
Mikä mättää
2351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siihen on että muovi pitää puhdistaa rasvanpoistoaineella esim Thinner P6000 moneen kertaan, mieluiten vielä "kotioloissa maalattaessa" karhentaa ja sprayata muovin pohjamaali ja sitten pintamaali.
Maalaamoissa muoviosista otetaan rasva pois eli nostatetaan pintaan uunittamalla (lämmitetään uunissa) Niissä osissa on niin paljon sitä rasvaa että kotioloissa tehdessä se on vaikeaa.
että pitääkö maalin joukkoon lisätä joustoainetta muoviosia maalatessa, jos osa ei taivu kovin paljoa? Missä suhteessa sitä yleensä sekoitetaan metallihohtomassaan ja lakkaan?