Haluaisin salarakkaan, koska avioliitto ei toimi. En lähde sen tarkemmin kuvaamaan, mikä mättää, mutta näin vain on.
Nyt olen päättänyt, että on minun vuoroni elää. Mutta kun ei ole muita miehiä harrastanut, niin on muutama käytännön kysymys.
Jos molemmat ovat varattuja, niin missä te tapailette että ette jää kiinni ?
Missä harrastatte seksiä ? Autossa, hotellissa ? kaverin kämpässä ? Missä ?
Nyt olen päättänyt, että on minun vuoroni elää. Mutta kun ei ole muita miehiä harrastanut, niin on muutama käytännön kysymys.
Jos molemmat ovat varattuja, niin missä te tapailette että ette jää kiinni ?
Missä harrastatte seksiä ? Autossa, hotellissa ? kaverin kämpässä ? Missä ?
Vastaukset 39
Vanhimmat
sitten hanki uusi. Vaikka liittosi ei suju, niin se ei oikeuta pettämään.
Kaikista pahinta mitä puolisollesi voit tehdä on pettäminen. Eroaminen ennen sitä on paljon helpompaa!!!
Kuule, en voi jättää miestä yksin, kun se ei varmaan yksin pärjäisi kauaa vaan joutuis johonkin laitokseen.
Eli mieheni on sairas, dementiaa varsin nuorena. Minä olen vielä alle 50 ja haluaisin seksiä ja läheisyyttä, mitä en tule mieheltäni saamaan. Pettämiseni ei ole häneltä poissa vaan auttaa minua jaksamaan tässä vaikeassa elämän tilanteessa.
Dementia lisäksi on liikuntaongelmia ja kipuja. Lääkitystä myös aivoinfarktien estoon.
Mielestäni ei ole itsekkyyttä hakea vähän lohtua minullekkin.
Minunlaisiani on varmaan paljon, mutta sinunlaisesi moralistit käyvät heti kimppuun.
Miehille pettäminen kyllä suodaan, mutta ei naisille.
Eiköhän liene mielikuvitus rajana sille,missä voi harrastaa seksiä :)
Sulle nainen,älä tunne syyllisyyttä asiasta,vaan nauti elämästä.Ja kaikkea hyvää,jaksamista arjessa,pieniä iloja sopivan kumppanin kanssa.
T.nainen,joka on kyllästynyt avioliittoon,jossa mies liehuaa ja nainen on kodinhengetär :(
ihminen, joka tietää mitä on kokea puolison taholta pettämistä, varsinkin kun toista on aina rakastanut ja rakastaa edelleen.
Tiedän myös mitä on erota ihmisestä, josta välittää ja rakastaa. Sanon vain sinulle, että mikäli todella välität puolisostasi ja hän tietää kuitenkin ympäristön ja asiat, niin älä petä. Tämä on kauheinta mitä toiselle aiheutat.
Sinun tulee keskustella hänen kanssa asiasta ja kunnioittaa myös hänen mielipidettään asiasta. Mikäli tilanne on se, että hän ei tiedä ja muista mitään, niin asia on tietenkin eri. On selvää,että sinun tulee saada elää "normaalisti" ja kuitenkin olla hänen kanssaan. Sinulla on varmasti vaikeaa päättää, mutta mikään tai koskaan ei oikeuta pettämään. Mikäli luvan saat toiselta hänen ollessa sairas, niin sehän ei ole pettämistä.
Muista kuitenkin, että mikäli menet vieraisiin, niin älä koskaan mene ukkomiesten kanssa. Heidän liitto voi olla "kunnossa", vaikka he pettävätkin
Samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa ukkomiehistä. Aloittajalle siis: Miksi tarvitset ukkomiestä kaveriksi kun voit ottaa vapaankin? Paikka seksille löytyy kaverin asunnosta tietty - helppoa! Ei kun metsästämään, silmät auki ja kevättä rinnassa!
jos ei halua itse kärähtää, niin ukkomies on turvallisempi vaihtoehto, tosin ei riskitön sekään. Näissä sivusuhdeasioissa on usein ongelmana se, kun toinen muuttuukin riippuvaiseksi ja mustasukkaiseksi, haluten rakastajan/rakastajattaren omakseen. Tosin naimisissaolevan kanssa riski on myös olemassa, jos hänellä käy käry kotona, niin katkera puoliso saattaa ottaa kumppanin selville ja ilmoittaa tämän puolisolle.
Suo siellä, vetelä täällä.
jäävät kiinni pettämisestä, niin siinä menee kaksi perhettä. Näin kävi meillä...
Olisiko kovin suuri synti jos vaimo etsis myös itselleen seuralaisen koska mies liehuaa "omia menojaan". Tuntuu että uskollisuudellakin on rajansa.
Pyöritän noita asioita mielessäni tämän tästä.Olen uhrannut lapsille ja tälle perheelle kaikkeni.aina toiset etusijalla,sitten vasta omat tarpeet,jos niitä edes on ollut.
Olen lopen kyllästynyt miehen reissuamiseen ja levottomaan elämän tyyliin.
Haluaisin oikesti kokea,että olen arvokas ja haluttava naisena.haaveilen intohimoisesta suhteesta miehen kanssa,jota näen silloin tällöin.
Ehkäpä tulee tilaisuus päästä miehen kanssa kahden kesken.En jätä mitään kokematta,jos tilaisuus tulee :)
Ei ole itselläni kokemusta pettämisestä, mutta suosittelen ilmoituksen laittamista lehteen/nettiin jossa haet aluksi "ystävää ja jos kemia pelaa ehkä muutakin". Unohda kaikki moraalisaarnat olen läheltä seurannut mitä se omaishoitajan työ on, jos löydät lohduttajan se auttaa sinua jaksamaan. Ei dementiapotilas kärsi tilastaan niinkään paljon kuin omainen.Jaksamista sinulle!!
Dementiapotilaillakin on sekä huonoja että hyviä päiviä.
Ap:n pitää ratkaista itse tilanteensa ja ottaa puolisonsa huomioon. Ei saa pettää, jos on yhtään epäilystä, että toinen tietää asian ja ei hyväksyisi.
parasta olisi jos löytäisit ihmisen joka on samassa tilanteessa. Tukiryhmistä (omaishoitajien, dementikkojen omaisten) löytyy todellista ymmärrystä ja ihmisiä jotka ovat vailla tukea ja läheisyyttä. Myös lesket ymmärtävät mitä on olla yksin ja pärjätä eteenpäin. Toisen avioliittoihin sekaantuminen on arveluttavaa, tosin hyvin paljon on kyseenalaisia ukkomiesainesta tyrkyllä seuraa kaipaavalle naiselle. Omaishoitajille tarjotan virkistäytymis ja kylpyläretkiä (toivottavasti pidät huolen omasta rentoutumisestasi vaikka tanssin merkeissä). Kunnioitan sinun kaltaisiasi ihmisiä jotka hoitavat sairasta puolisoaan pyyteettömästi, eivätkä hylkää toista.
Virkistäytymis- ja kylpyläretkiä?!?!
Nehän auttavat läheisyydenkaipuuseen ja tyydyttävät seksuaaliset tarpeet?!?!
Mutta joo, miksi sekaantua ukkomieheen, eiköhän vapaitakin olisi saatavilla.
Vaimoni harrasti tila-autossamme puolen tusinaa kertaa. Lisäksi tyydytti käsin miehen jossain tanssiravintolan pimeässä paikassa. Hän ei jäänyt, koska kertoi itse.
Niin, missä harrastette seksiä ?
Moralisointi veks, niitä olen tässä jo tarpeeksi miettinyt.
Jos miehesi on näin huonossa kunnossa hän on varmasti vähä välillä jossain hoidossa,silloin voit nussia muita kotona sun ja sun miehesi sängyssä.Ei muuta kuin selällään ja jalat levällään heti kun miehesi on esm.sairaalassa.Oksettava tapaus.Siinä ihmisläheisyyttä parhaimmillaan.
Kelpaako? Auttoiko?
saiskos kysyä,kun paikka ihmetytti:) Oliko siihen jokin erityinen syykin,vai kokeilitteko rajoja?
Olet siis ns. materialistinen psyko, joka ei voi irroittaa "maljakosta", että voisi olla onnellinen! Sinulla on loistava tulevaisuus edessä. Kuinka paljosta olet valmis luopumaan, että voisit olla onnellinen!?
Laitat ilmoituksen netti, että haluat hoidon. Saat 200 vastausta. Valitset sopivan ja käyt toimittamassa asiat hänen luonaan.
Näin teki minun aviomieheni. Ei jäänyt kiinni edes.
Herätkää jo hyvät ihmiset!!!
Turhaa te moralisoitte toisen ihmisen tekoja. Jokaisen aikuisen ihmisen luulisi tajuavan, että elämä ei ole niin mustavalkoista, että voisimme tuomita tämän alkuperäisen kirjoittajan valintoja. Emme me pysty ymmärtämään tilannetta ja siihen johtaneita syitä, vaikka kuinka yrittäisimme.
Itse ainakin luin jopa kunnioitusta tuntien hänen viestinsä, jossa kertoi dementoituneesta miehestään. Kuinka paljon siihenkin suhteeseen liityy erilaisia tunteita niin negatiivisia kuin positiivisia (rakkautta, kiintymystä, kunnioitusta, välittämistä). Silti ihminen tarvitsee hellyyttä, kosketusta, seksuaalista tyydytystä. Ei näiden asioiden kaipaaminen ja toteuttaminen vie pois tunteita toiselta ihmiseltä. Ennemmin näkisin niin, että näistä asioista alkuperäinen kirjoittaja voi saada voimia jaksaa rankkaa omaishoitajan työtä(?). Tietysti optimaalinen tilanne olisi, että ketään ei tarvitsisi pettää, mutta elämä ei mene aina suunnitelmien mukaan ja silloin monesta pahasta on valittava vähiten paha. Ei se silti tarkoita sitä, että tarvitsisi lopettaa elämistä kokonaan ja luovuttava omista tarpeista ja haluista.
Te, ketkä kehotatte ap.kirjoittajaa eroamaan ennen toisen kanssa sänkyyn menoa, niin pysähtykääpä miettimään, onko se todella oikea vaihtoehto. Jos itse olisin sairas ja mieheni olisi omaishoitajani, niin todennäköisesti toivoisin hänen pysyvän elämässäni, mutta kuitenkin pystyvän nauttimaan ja tyydyttämään omat tarpeensakin.
Alkuperäiselle kirjoittajalle: Voimia! Toivottavasti asiat ratkeavat parhaalla mahdollisella tavalla. Varsinaista ratkaisua tai vastausta kysymykseesi minulle ei ole. Hankala sopia yhteisiä hetkiä, jos kummankaan kotiin ei voi mennä. Lähinnä mieleen tulevat vain hotellit, kylpylät, risteilyt jne...ja tietysti kesän tullessa luontokin on varsin mukava paikka. ;)
Kyllä mua ainakin saa "pettää" siinä vaiheesa kun käytän vaippoja.
rakkaudesta, kiintymyksestä, kunnioituksesta, välittämisestä omasta miehestä kun ap.kirjoittaja etsii paonkummpani ja paikan missä hän voisi harrastaa "rakkautta, kiintymystä, kunnioitusta, välittämistä".Mutta jos pettäminen on ainut ratkaisu ongelmaan niin tietysti on pakko tehdä sitä.Täällä kirjoitetaan vain naisesta kuinka suuri martyyri hän on ja hänen kärsimyksestä.Hyvät ihmiset laita se nyt oikeaan mittakaavaan,se jonka kärsii tässä ylivoimaisesti eniten on hänen miehensä.Tässä ap.kirjoittaja ja pari muita yrittää tehdä pettäminen oikeuteuksi tässä tapauksessa.Pettäminen ei koskaan ole oikeutettu,pettäminen on sama kuin heikkous.
Ymmärrän kyllä, että katkeruus vie elämästä värit ja silloin kaikki on mustavalkoista, joko ehdottomasti hyvää tai pahaa. Kyse ehkä onkin enemmän toisen kosketuksen kaipaamisesta ja hellyyden saamisesta. Uskon vilpittömästi ap.kirjoittajan tuntevan kiintymystä ja välittämistä omaa miestään kohtaan. Helpompi ratkaisuhan se olisi vain erota ja jättää mies, mutta olisiko helpoin ratkaisu se kaikkein oikein..? Varmasti tilanteessa paljon kärsii mies, mutta onko sen takai kaikkien muidenkin kärsittävä? Sinä et kuitenkaan ole mikään toista tuomitsemaan. Vai oletko valmis heittämään ensimmäisen kiven?
on oikeus,niin kuin kaikilla muilla pitää omaa mielipdettä.Kuitenkin se on minulle outo ajatus se että jos puolisoni olisi sairas eikä pystyisi seksiin niin että minä hyppäisi sänkyyn jonkun toisen kanssa silloin.Sitten panon jälkeen tulisin kotiin vannomaan kiintymystä,uskollisuutta ja välittämistä omaan puolisoon sotii mun ajatusmaailmaa kohtaan.Sinä,apk.ja moni muu on valmis pettämään kumppaninsa,minä en.Ei ole kyse se ensimmäisen kiven heittämisestä vaan kiintymystä omaa kaveria kohtaan.
kun olet ollut itse samanlaisessa tilanteessa, hyvä se on tuomita ilman omaa kokemusta.
se tilaanne koskaan tule,eli että puolisoni sairastuu.Mutta jos se tapahtuisi en aio pettää hänet,sen verran minä kunnioitan puolisoni ja liittomme.Jos se on sama kuin kiven heittäminen kun en hyväksyy uskottomuutta,niin limeisesti heitän se ensimmäinen kiven sitten.Mutta se on suuri lohtu että en ole yksin jonka pitää kiinni siitä ensmmäisestä kivestä kun se heitetään.Suurin osa suomalaisista on auttamassa minua.
Mietipä edelleen tilannetta, oma äitini nimittäin on dementoitunut suhteellisen varhaisella iällä ja uskon tietäväni mistä puhun. Isäni käytännössä hoitaa häntä 24/7, laittaa täysin äitini tarpeet omiensa edelle. Kyllä siinä rakkautta koetellaan vaikka avioliitto on hyvä ollutkin. Toivoisin ylikaiken, että isäni löytäisi uuden onnen, vaikka salassa meiltä kaikilta muilta. Ja aivan turha tulla puhumaan, että ensin pitäisi erota. Äitini, todennäköisesti ei ymmärtäisi erosta tai sen syistä juuri mitään ja joutuisi laitoshoitoon. Sitä taas isäni ei halua. Sinun moraalisi mukaan isäni siis täytyisi unohtaa kaikki omat tarpeet seuraaviksi vuosiksi ja elää vain äidilleni ja hänen hoitamiselle. Minä, joka sentään rakastan äitiäni (ja isääni), toivoisin silti, että isäni löytäisi jonkun jolta saa kahden aikuisen välistä hellyyttä ja jolle voi hellyyttä antaa.
V**ttu että ärsyttää tuollaiset moralistit, jotka kuvittelevat olevansa kaikessa täysin oikeessa, koska eivät pysty asettumaan toisten ihmisten asemaan aidosti ja näkemään, että asioissa on monta puolta!!!
Näköjään ärsyttää sua v***ti.Minä pysyn kannassani.Kaikki kunnia isällesi kun hoitaa äitsi.Se on sitten sun asiasi jos hyväksyt että hän käy vieraassa välillä.Etkö osaa lukea?Kirjoitin että minulla on oikeus pitää omaa mielipidettä,niin kuin kaikki muut.Turhaa sinä vedät hereneet nenään.
...
onneksi minulla työmatkoja ja miesystävällä koulutusta tai päinvastoin, ihanaa elämää.
Petamme poydan alla. Tyydyttyiko tiendonnalkasi?
Tarkennan viela etta keittion poydan alla, maton paalla.
Me taas Hobby hallin pussilakanoiden alla.
Tuo alkuperäinen kirjottaja on ihan pelle ku tollasia kyselee. Seksipalstoilta vois löytyä sillekki parempia vinkkejä kun uskottomuss-palstalta.
Mielestäni kaikki jotka pettävät.. Saisi ampua niskalaukauksen ja ojaan.. Tää on karu totuus.. Asiasta voi olla eri mieltä, mutta tää onkin mun.. Et silleen,,,hajoo siihen..=)..*Petetty*..
mulla ja mun avokilla menee huonosti jollain tasolla.. lähdinpä siis tanssimaan ja sieltä se löytyi. niin kutsuttu herra x.. suudeltiin, vaihdettiin numeroita ja tapailtiin. mun varattuna olosta ei tiedä ja tää perustuukin vaan yksin omaan seksiin ja läheisyyteen, kun ei sitä suhteestakaan löydy... ehkäpä voin myöntää että väärin kai tämä on, mutta asioissa on aina kaksi puolta...
...jos on tilaa. Etupenkki makuuasentoon ja nainen päällä - jess. Pakut jos on lämmitntä ja tottakai asuntoauto. Mutta parasta on kun vai mennä yh:n luo ja olla oikeesti sängyssä. Noi 4-kymppiset tytöt on aika villejä tällaselle 3-kymppiselle kollille.
ketään? Seko olet?