Hei! Oon 19 v tyttö, ja painan päälle 150 kg.. Syön mitä mieli tekee, juon bisseä päälle kopan viikossa, poltan tupakkaa.. Neuvoja, miten päästä irti noista? Onko jotain hyviä vinkkejä ylipäätään?
Ylipainoinen.
Tyttönen.
2271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voisit vähän lisää kertoa, tuon perusteella melko vaikea sanoa :) Syöt kuulemma mitä mieli tekee. Mitähän se on? Mässyä? Sipsejä? Vaiko pizzaa? Vaiko sittenkin ihan tavallista ruokaa mutta liikaa? Pituutesi?
Ite 150cm/130 kg, 21 v. Lihonut olen kaikella "perusrasvaisella" ruualla, mm.makkara, pizza, ns.roskaruuat, sipsit... Ja kyllä täälläkin on tullut vähän alkoholia välillä otettua mutta ainakaan omasta mielestäni se ei ole suurin syy omaan lihomiseeni.
Tsemppiä kumminkin, vastaat tai et!
On sun oma päätös. Jos et itse halua lopettaa tuota itsesi tuhoamista niin siihen ei kenenkään mikään vinkki tai neuvo auta.
Kun teet sen päätöksen niin ota yksi asia kerrallaan, älä yritä yhtä aikaa päästä eroon juomisesta, liikasyömisestä ja tupakoinnista.
Jollekin toimii kaiken päivän aikana nauttiman ylös laittaminen, se saa jotenkin monet heräämään kun näkee edessään mitä kaikkea on tullut vaikka viikon aikana kiskottua. Toinen mitä olen kuullut tehokkaaksi keinoksi ainakin tupakoinnin lopettamiseen, on laskea se rahasumma mikä siihen kuluu kuukausittain. Onhan niitä keinoja ja apuja saatavilla, mutta mikään ei toimi jos sulla itsellä ei ole mitään halua asioiden muuttamiseen.