Kysymykseni koskaa lähinnä nyt tätä tulevaa saasteveroasiaa. Siitä kai ei ole sen tarkempaa tietoa vielä, mutta muuten vain kyselisin yleisiä mielipiteitä harrasteluun liittyen.
Eli tuossa vähän aikaa sitten myin entisen auton kotteron pois paremman tilalta mutta on nyt jäänyt vähän mietityttämään tämä tilanne että kannattaako enää mennä rahojaan, aikaansa ja tarmoaan kuukausitolkulla sijoittamaan 70-luvun kalustoon jos sillä ei enää saa ajaa?
Eli tuossa vähän aikaa sitten myin entisen auton kotteron pois paremman tilalta mutta on nyt jäänyt vähän mietityttämään tämä tilanne että kannattaako enää mennä rahojaan, aikaansa ja tarmoaan kuukausitolkulla sijoittamaan 70-luvun kalustoon jos sillä ei enää saa ajaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
vanhojen autojen harrastustoiminta kuolee pois , ei kukaan enää voi ylläpitää sellaista autoa josta saattaa joutua maksamaan satojen eurojen käyttömaksua !
saasteveroilta. Suomeen kaavaillaan myös harrasteajoneuvostatusta, mutta saako se verovapauden, on eri juttu. EU:ssa koko museoajoneuvoasia on outo ja kukaanhan ei tiedä, miten lainsäädäntö tällä alueella kehittyy. Jos huononnuksia nykykäytäntöön tulee, ainakin kiinnostus vanhoihin vähenee samalla kun niiden arvo lähenee nollaa. Hyvin harva on innostunut seisottamaan niitä pelkästään tallissa.
Ruotsissa kaikki yli 30-vuotiaat ajoneuvot ovat vapautettu maksuista. Pitäisi sieltä hakea oppia. Monessa muussakin EU-maassa on niin, Briteillä raja on 25-v.
En usko, että kellään päättäjillä ole rahkeita nostaa loppuvaiheessa maksuja valtavasti vanhoilta autoilta, joista on jo kovat verot maksettu. Siitä nousee niin iso haloo, varsinkin Keskustan kannattajilta. Sitten Suomessa tulee se väliaikainen rekisteristäpoisto mahdolliseksi, jolloin ajoneuvoveroa ei peritä siltä ajalta. Vaikka maksut nousisivatkin jonkin verran, niin esim kesäkuukausien ajalta vuodessa maksut olisivat pienemmät kuin tämä nykykäytäntö!
Virallisia päästölukemia on vain vm.2001 eteenpäin.
Vanhemille ajoneuvoille kaavaillaan veroa painon mukaan.
Ei välttämättä paha: mikä seuraavista painaa eniten?
a) -64 Plymouth Valiant,
b) -86 Volvo 745
c) -02 Ford Mondeo STW
(Oikea vastaus=c)
autoon tulee päästöjeen mukaan kans katsastuksessahan ne tulee mitattua sieltä lähetetään tiedot verottajalle
Katsastuksen päästömittaus mittaa suhteellista päästöä. Ei verotuksen perustana olevaa absoluuttista päästöä. Eli mutua ja paskapuhetta taas.