Miten karaoke laitteessa sävelkorkeuden säätö tapahtuu. Muuttuuko säädöissä levyn pyörimisnopeus? Esim. jos haluaa säätää äänen korkeammalle niin pyöriikö levy nopeammin? Vai miten se on teknisesti toteutettu?
transponointi
Kara Åke
5871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli rytmi pysyy aina samana. Kun vaikkapa laskee sävellajia niin rytmi tuntuu hidastuvan vaikka se pyysyykin samana. Korva on niin hämäävä instrumentti.
Peli toimii suunnilleen siten että hyvin lyhyin välein otetaan pätkä musasta sisään laitteeseen ja pumpataan ulos muutettuna. Ulos tulevan äänen laatu riippuu flash muistin nopeudesta ja laitteen sisällä olevan ohjelman aritmetiikan käsittelynopeudesta sekä vielä samplen bittimäärästä eli kuinka paljon tavaraa tuohon lyhyeen hetkeen on saatu sullottua.
Vehkeissä on isoja eroja soundissa. Samoin joissakin laitteissa puolen sävelaskeleen lasku tai nosto ei säveltieteellisesti ei ole kovin tarkka. Joissakin taas on. Käytännössä tarkkuus ei kait paljoa haittaa paitsi "kultakorville" mutta karaoke on sen verran vapaamuotoisempaa ettei tuolla liene niin väliä. Esitys ja hauskanpito kai on tärkeintä.
Kuunneltiin tuossa levyä jossa oli laulu mukana ja kun nostettiin sävellajia niin laulu kuullosti vähän aku ankan ääneltä eli niinhän siinä käy kun nopeutta nostetaan.
Uskon kuitenkin mitä kerroit. Tuli se niin varmalta pohjalta;) Kiitos!
napsuttaa tahtia pöydänreunaan ja muuttaa sävellajia jos on mahis kokeilla. Tahti vaan pysyy samana "Aku Ankallakin", nosti tai laski. Korvat yhdistettynä aivotrustinkiin on niin perhanan monimutkainen värkki ihmisellä. Kukahan senkin on keksinyt? Joku japanilainen insinööri tietty tietenkin. Keksivät varmaan samaan aikaan kun japanilaisen leikkipeltisähköautocadillakin.
Olen huomannut, että jossain laitteissa nopeutuu, varsinkin sen huomaa laulajan äänessä, silloin kuin se alkaa muistuttaa "pikkuoravia".
Itselläni on laitteet, jossa kyseistä ongelmaa ei esiinny.
Minkä merkkinen soitin sulla on. Minullakin laulaa Tiku ja Taku vaikka pitäisi laulaa Matti ja Teppo