Sinkku tarkoittaa naimatonta,suht nuori.Hieman vanhempi naimaton on vanhapiika(nainen) tai vanhapoika(mies).Eronnut (aiemmin naimisissa ollut )on aina eronnut,ei sinkku.
Täällä näkee paljon profiileja joissa lukee sinkku vaikka on eronnut."Uusiosinkku" on uusi muotisana jolla peitetään ikävä sana eronnut.Joten puhukaa oikeilla nimillä ja olkaa rehellisiä toisille:)
Täällä näkee paljon profiileja joissa lukee sinkku vaikka on eronnut."Uusiosinkku" on uusi muotisana jolla peitetään ikävä sana eronnut.Joten puhukaa oikeilla nimillä ja olkaa rehellisiä toisille:)
Vastaukset 11
Vanhimmat
tietää huonoa karmaa... :(
...termi mitä löytyy:Sinkkuäiti,sinkkumamma,sinkkumami yms. väännökset samasta aiheesta.Onko se niin vitun vaikee sanoa olevansa YH..?
että lapset on otettu viranomaistahoila pois, voiko silloin "palautua" sinkuksi?
YH-naiset ilmoittavat olevansa sinkkuja ja asuvansa yksin, vaikka "lapset asuvat kanssani". Naisen logiikan kanssa on miehen vaan opittava elämään, on elämä opettanut.
Mies 40
Niin tekevät eronneet miehetkin.Monet ilmoittavat olevansa sinkkuja ja asuvansa yksin,vaikka lapset asuvat osittain heidän kanssaan.Silloin ei asu yksin jos lapset asuvat tai asuvat osittain vanhemman luona.Uusiosinkkuja ei ole olemassakaan,on vain sinkkuja ja eronneita tai leskiä...tai avioliiotossa olevia ihmisiä.Miehet ne yrittävät kaunistella asemaansa...niin tyypillistä vilppiä...huoh.
Jos on naimaton ja lapseton, niin mielestäni on silloin sinkku IÄSTÄ riippumatta. Profiilin vaihtoehdoista ei löydy vaihtoehtoa 'teinisinkku' tai 'aikuinen sinkku'...
Olen nainen ja monet minulle vastanneet miehet ovat kyllä tosin profiilissaan sinkkuja, vaikka ovat eronneet ja on lapsia.
Tämä raja oli vielä ainakin 70-luvulla, taisi olla myöhemminkin, kun verottaja alkoi periä ns. vanhanpiian/pojan veroa yksin asuvilta.
Ja jos tuolta 70-luvulta mennään taaksepäin, niin koko sinkku-termiä ei tunnettu. Jos sinkun ikäraja on nykyäänkin 24, niin silloinhan miltei kaikki sen ikäiset ovat sinkkuja. Eronneita yms. tuskin kovin suurta joukkoa tuosta ikäryhmästä löytyy.
Tuo sinkun ikäraja-kommentti (24v) osoittaa vain ikärasismia...
...kuka milläkin tavalla. Itse hyväksyn sanan sinkku, jos mies asuu todellakin pääasiallisesti yksin, oli sitten eronnu tai leski. Se että lapset vierailee isänsä (tai äitinsä) luona säännöllisesti, ei minusta tee ihmisestä sinkutonta.
Olen täysin samaa mieltä. Tärkein kumppanin valintakriteeri on, että hän tietää kaikki "alan" termit ja osaa käyttää niitä oikein. Itseasiassa olen aina ensitapaamisille ottanut mukaan lomakkeen, jossa kysellään tietotaito ko. saralla.
:)...joku sentään tajusi:DD