Yo-juhlien asu

Hei. Mitä olette ihmiset suunnitelleet laittavanne yo-juhliinne päälle? Itse olen tuskaillut, sillä en tiedä minkälaista sinne yleensä puetaan. Olen monina vuosina nähnyt ties minkälaista mekkoa, pitkää, juhlavaa, kesämekkoa. Itselläni on musta, himmeästä satiinista tehty polviin ulottuva mekko. Aion yhdistää siihen vaaleat kengät ja neuletakin. Silti se tuntuu NIIIIIN juhlavalta. Kaverit laittavat kesämekkoja.
74838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä yo-juhliin on puettava juhlava mekko! Ei mitään henkkamaukan kesämekkoja, mielellään just ihan "oikea" juhlamekko. Etiketin mukaan mekko ei sais olla pitkä kun on päiväjuhlasta kysymys, ja olkapäät pitäis kai olla peitettynä... nuita sääntöjä tosin rikotaan aika runsaasti, viime vuosien mekkomuotihan on ollu pääasiassa sitä olkaimetonta mallia.

Itse olen myös tämän kevään ylioppilas, mekkokankaat jo hankittuna, kiiltävää silkkiä, ompelijalle menen tässä muutaman päivän päästä. Minun mekostani ainakin tulee ihan kunnolla juhlava.

Voi olla, että yo-juhlamekoissa on kouluttainkin eroja. Esim meidän koulussa on kyllä lähes kaikilla ollut viime vuosina ihan juhlamekot eikä mitään kesähellerimpsuja. Jos teilläpäin pukeudutaan yleisesti "kevyemmin", voi olla että tunnet tosiaan olosi ylipukeutuneeksi, eikä sekään ole kiva tunne. Jos kuitenkin yhdistät mekkoon neuletakin niinkuin sanoit, niin se vie kuitenkin juhlavuutta jonkin verran pois, eli et välttämättä vaikuta niiiiiin juhlavalta niiden hellemekkojenkaan välissä.

Äänestä

Juhlavasti on tavattu meilläkin pukeutua. Omani on musta, polviin ulottuva silkkimekko. Siihen yhdistän joko valkoista tai vihreää, en ole päättänyt vielä. Minusta juhlavasti pukeutuminen kuuluu myöskin yo-juhliin, tosin itse valitsin sellaisen mekon, jota voin käyttää muuallakin eli se ei ole "liian" juhlava mutta tarpeeksi kuitenkin. Kesämekot eivät mielestäni ole sopivia.
Meillä rehtori muistuttaa joka vuosi että mekon pitää ylettyä yli polvien ja olkapäiden peittona pitää olla jotain, jotta oltaisiin tarpeeksi siveitä. Tosin kesäisessä päivätilaisuudessa ei silti yleensä sovi käyttää täyspitkää juhlapukua, mutta onkohan tuo nyt niin vaarallista... Kerranhan sitä vain ylioppilaaksi pääsee ja jos joku haluaa pukeutua juhlavammin niin pukeutukoon, itsestähän on lopulta kiinni se, mikä tuntuu "omalta".

Äänestä

Pääsin ylioppilaaksi keväällä 1979, ja juhla-asuni oli sininen puuvillamekko. Siihen aikaan olivat muodissa hyvin samantyyliset kesämekot kuin nytkin. Monta kertaa olen katunut, etten pukeutunut kunnon juhla-asuun, mutta en silloin ymmärtänyt pukeutumisesta oikein mitään. Joillakin muillakin oli silloin samantyyliset mekot. Jos tuntuu, ettet ole varma pukeutumisestasi, pyydä rohkeasti ammattimyyjän tai pukeutumisneuvojan apua. Se ei ole välttämättä kallista. Voit aivan hyvin kertoa, paljonko tarkoituksesi on käyttää asiaan rahaa, vaikka summa olisi pienempikin.

En tietenkään ole nähnyt neuletakkiasi, mutta monet neuleet ovat kovin arkisia.

Äänestä

Muistaakseni virallisen etiketin mukaan yo-juhliin suositellaan puolipitkää helmaa. Mielestäni jokainen kuitenkin taaplaa tyylillään, ja omassa lakitustilaisuudessani näkyi niin puoli- ja kokopitkää hametta sekä yhdet housut. Puolipitkät olivat kuitenkin enemmistönä.

Pari vuotta sitten ajattelin, ettän pistäisi yo-juhliini ainakaan mustaa ja valkoista. Ja kuinkas sitten kävikään: päälläni oli luonnonvalkoinen puolipitkä mekko, mustat kengät ja asusteet. Ja olin ainoa valkoiseen pukeutunut!

Ja yo-juhla ON suuri juhla. Jos puku tuntuu liian juhlavalta, niin laita vaikka vähän villimpi kampaus.

Äänestä

Tuo sun suunnittelemasi asukokonaisuus ei ainakaan mun korvaan kuullosta mitenkään LIIAN juhlavalta. Itse kun olen nähnyt muutamana vuotena mitä meidän koulussa lakitettavilla on päällä, niin aika juhlavia mekkoja kyllä suurimmalla osalla on ollut. EI mitään henkan kesärimpsuja vaan nimenomaan tylliä ja kotelomekkoja sun muuta. EI niinkään paljon pitkiä mekkoja, tai iltapukumaisia luomuksia vaan lyhyitä ja kesäisiä mutta selkeesti juhlavia. Joillain on tietty kans jakkupuku, joka sekin kuitenkin on aika juhalava. Että ei tämä ole sama ku mikään muu koulun kevätjuhla, kyllä sinne saa laittautua!

Äänestä
  • Itse olen myös tämän kevään ylioppilas. Juhlaa olen odottanut monta vuotta jo, onhan juhla eräs elämäni suurimmista tapahtumista. Näin ollen pukeudun myös sen mukaan. Ehdottomasti kannattaa pukeutua juhlavasti, mekon aion itsekin teettää.

    Yleensä yo-juhlien pukukoodi tytöillä on ollut käsittääkseni noin polvipituinen hame - yläosaa en tiedä. Eli ei siis iltapukua ole tarkoitus laittaa.

    Äänestä

Juu viimeaikoina on näkynyt olevan kovasti muodissa sellainen olkaimeton kesämekkotyyli ja tyllihelma.
Itsekin pääsen ylioppilaaksi keväällä ja olen miettinyt millaisen mekon haluaisin. En kuitenkaan samanlaista olkaimetonta muotihirvitystä kuten kaikilla muilla ja tuskin on varaa teettääkkään. Musta mielellään haluan, minulla on jo valmiina juhlava turkoosi jakun tapainen siihen päälle laitettavaksi. Pitänee odotella josko kauppoihin ilmestyisi jotain mielenkiintoista...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Purpeli. kirjoitti:

Hei. Mitä olette ihmiset suunnitelleet laittavanne yo-juhliinne päälle? Itse olen tuskaillut, sillä en tiedä minkälaista sinne yleensä puetaan. Olen monina vuosina nähnyt ties minkälaista mekkoa, pitkää, juhlavaa, kesämekkoa. Itselläni on musta, himmeästä satiinista tehty polviin ulottuva mekko. Aion yhdistää siihen vaaleat kengät ja neuletakin. Silti se tuntuu NIIIIIN juhlavalta. Kaverit laittavat kesämekkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu