Usassa yleinen käytäntö, että hampaita ei hoideta mitenkään ennen aikuisikää, ja sitten omat vaihdetaan kokonaan implantteihin, kauniiseen suoraan hammasriviin. Ja täytyy myöntää että amerikkalaiset uskaltaa hymyillä. Oletko milloin nähnyt 40 vuotiasta suomalaista joka uskaltaa hymyillä. Usassa voidaan purukalusto vaihtaa monta kertaa elämän aikana.
Omat hampaat yliarvostettuja
lukekaa
5925
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asuin Yhdysvalloissa aiemmin useita vuosia. Siellä ei todellakaan harrasteta tuollaista - päinvastoin, amerikkalaiset huolehtivat hampaistaan pääsääntöisesti hyvin, jo lapsena.
Mistä olet moista höpinää keksinyt? Tuollainenhan olisi terveydelle vaarallista ja olisi aika hirveän näköistäkin...
sitten jossain jumalan selän takana Kansasissa tai Alabamassa?
Kyllähän niitä hampaattomia löytyy kaikkialta jonkin verran. Tuskin kukaan kuitenkaan jättää hampaitaan tarkoituksella hoitamatta vain sen takia, että voi sitten myöhemmin laittaa implantit. Ei Alabamassa sen enempää kuin Kaliforniassakaan.
Niin Suomessa kuin Usa:ssakin nelikymppisillä on pääsääntöisesti suussaan terveet omat hampaat.
Omat hampaat ovat aina paremmat kuin implantit, eikä kukaan täysjärkinen hammaslääkäri vaihda terveet hampaat omaavalle implantteja. Kuoret ja muut kauneusremontit ovat erikseen.
vähän suhteellista tuo omat hampaat. Useimmille 40 kybäsille tehty juurihoito eli hammas on tapettu, eli silloin se on käytännössä vieras esine niin kuin implanttikin