laihdutus...

läskinainen

sanokaa joku nopee keino laihtuu??tahon äkkii pois 20kiloo...ja tosiaan äkkii..vai pitääkö taas käyttää samaa keinoo ku ennenki..eli olla vaa syämättä...

9

1622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laihiksella

      Itse olen noin 25 kilon pudotuksen tarpeessa ja liityin viikko sitten painonvartijoihin. Sen jälkeen on jäänyt turhat syömiset pois ja olen kyllä laihtunutkin (2kg). Mutta mikä tärkeintä, vatsani ei enää oireile liian rasvaisesta ruoasta liian suurista annoksista. Ennen söin itseni lähes ähkyyn ja mitä tahansa mikä oli hyvän makuista.

      Painonvartijoissa ei tietenkään pääsee 20 kilosta parissa viikossa. Mutta sen pitäisi olla pysyvää, kunhan on omaksunut uudet ruokailutavat. Laskin että olisin kesäkuun alkuun mennessä laihtunut 20 kiloa, eli kilon viikkovauhdilla =)

    • ...

      ... mutta sairaaladietillä luvataan jopa -8kg/viikko. Itselläni putos 3kg ekalla viikolla, mutta enpä ollutkään kovin tunnollinen dieetin noudattaja ja ekan viikon jälkeen se kaalisoppakin alko maistuu puulta pippurista ja tabascosta huolimatta. Motivoituneempi vois päästä sillä parempiinkin tuloksiin, luultavasti ei kuitenkaan pysyviin.

    • Mirri

      Meikä ei ymmärrä äkkiä pois-tyyliä laihdutuksessa. Mitä järkeä siinä on? Kun lähtee äkkiä niin tulee takaisinkin äkkiä. Jos laihduttaan alkaa niin se on iso päätös pään sisällä. Onko teillä pikalaihduttajilla 2 kaappia vaatteita molemmat koolle erikseen?
      Mulla ei ole ollut liikapainon kanssa ongelmia, mutta kaveri laihdutti itsekseen painonvartijoiden rastisysteeemin kanssa viimeisen puolen vuoden aikana 27 kg. Vielä on 4 kg jäljellä "aikaan ennen lapsia"-mittoihin, mikä oli tavoitteena. Musta ei olisi siihen tarkkailuun ja laskemiseen, mutta tehokas systeemi tuntuu olevan. Liikuntaa kaverini harrasta ollenkaan.
      Jos pikaista tahdot niin nälkälakollahan se paino putoo.

    • muuli

      Mä oon laihduttanut 20 kg 2 kuukaudessa. Päivä koostui liikunnasta ja ruokana kolme leipää, jossa päällä vihanneksia. Rasva tyystin pois, samoin sokeri. Pitää olla ehdottoman tiukka, varsinkin ylimääärisen rasvan suhteen. Alkoholin käyttö on myös ajettava alas. päivittäinen punnitus kannustaa urakassa, kun huomaa päivä päivältä painon putoavan. mun hermot ei kestä mitään vuoden mittaisia laihdutus kuureja. Kaikki pois ja äkkiä. Hyvällä elämäntapojen muutoksella saa painon pidettyä kurissa.

      • mie

        no aiotsä sitten vastedes syödä vain ja ainoastaan kolme leipää päivässä etkä mitään muuta


      • muuli
        mie kirjoitti:

        no aiotsä sitten vastedes syödä vain ja ainoastaan kolme leipää päivässä etkä mitään muuta

        Nyt olikin kai kysymys nopeasta painon pudotusesta kysymys. Ensinnäkin vähäinen syöminen kutistaa vatsalaukkua ja laihdutuksen jälkeen ei edes tarvitse syödä paljon kylläisen olen saavuttamiseksi. Totta kai pitää syödä, mutta kuurin aikana pitää olla ehdoton.

        Minä, joka olen todella taipuvainen lihomaan, on pitänyt muuttaa elämän tavat kokonaan ja valvoa tuikasti syömisiäni koko loppu elämän. Se on pakko, jos aikoo tilanteen pitää samana.


    • Hope

      Maalaisjärki käteen ja muuttamaan elintapoja, eikä mitään pikakuuria.
      Aineenvaihdunnan kannalta laihduttajankin pitää syödä ja syödä monipuolisesti. Liian yksipuolinen ruoka sekä liian äkillinen painonpudotus on terveysriski.
      Karkeesti sanottuna 20 kiloo on kakskyt viikkoo ja haluaathan toki pysyä myös siinä painossa, johon halajat? Niinpä elintapojen muuttaminen on ainut oikea vaihtoehto.
      1.Hanki digitaalipuntari ja punnitse itsesi joka päivä joko aamulla tai illalla.
      2. Lisäpontta saat, kun laitat ylös aloitusvaiheessa esim. käsvarren, mahan- rinna- ja pepun ympärysmitat. Tee itsellesi välitavoitteet vaikka 3 tai viiden kilon välein.
      3. Sitten valmistat mahdollisimman rasvatonta ruokaa syötäväksi ja syöt monipuolisesti. Laita myös kaikki päivittäin syömäsi paperille muistiin. (Esim. painonvartijoiden Points-ohjelma on hyvä, voit tilata netistä.)
      4. Juot 2-4 litraa vettä päivässä.
      5. Liikut enemmän.
      6. Välillä saa sortua ja itseään ei tarvitse rangaista, kunhan pysyt päätöksessäsi.
      Tärkeintä on, että olet tehnyt vakaan päätöksen, ennen kuin aloitat!!!
      Itse aloitin tasan kolme viikkoo sitten, tavoitteena on 10 kg ja nyt on jo lähtenyt 5,4 kg, joten mukavasti on mennyt.
      Onnea sulle ja tsemppiä!

    • Toimii jos haluaa

      Únohda toi "olla syömättä". Silloin jos ei syö kunnolla niin ei aineenvaihduntakaan toimi kunnolla. Jos taas haluaa että laihtuu niin aineenvaihdunnan pitää toimi. Eli oikea ruokavalio ja PALJON vettä! Omalta osaltani sain liikakilot pois syömällä iltaisin ennen kuutta ja sen jälkeen kuntosalille, uimaan tms. Eikä sen jälkeen mitään raskasta ruokaaa. Ja muista, jos haluat laihtua niin se vaatii itsehillintää

    • laihdutuskuuri SUCK!

      jos suunnittelet,että lopetat syömisen ja alat elää näkkärillä..niin UNOHHHA SE!se ei laihduta,.sinusta tulee avin nälkäinen,kiukkuinen ja alkaa väsyttää.kun syöt 4-6 kuituateriaa päivässä niin vatsasi tai aineenvaihduntasi vilkastuu ja pysyy koko ajan toiminnassa.kiellettyjen ruokaaineiden lista on turha..koska silloin alat entistä enemmän himoita niitä.lisätietoja saat ravitsemus terapeutiltasi.syö monipuolisesti..voit sallia suklaata itsellesi...mutta vähennä sitä!ja laihdutuskuuri ei kannata.se on ajanjakso joka päättyy,,,,ja jos et liiku ja alat syödä samalla lailla kuin ennenkin..niin kilot palaavat!kokeilen esim.joogaa tai kuntosalia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3212
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      176
      1218
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe