Osaatteko sanoa yleisesti ottaen onko kiinalainen ruoka pahaksi laihduttajalle?
kiinalainen ruoka
5
3695
Vastaukset
- järjelläsi
Miten iso ongelma ylipaino on Kiinassa? Kun näet televisiossa kiinalaisia ihmisiä, ovatko he useinkin ylipainoisia? Ja kiinalaista ruokaa kun on aika monenlaista ja monen sisältöistä... Mikään ruoka ei ole pahaksi laihduttajalle kun syö kohtuudella ja kuluttaa enemmän kuin syö, on se sitten minkä maalaista ruokaa tahansa.
- Tai_ga
kotona tehty wok ruoka on varmasti yksi terveellisimmistä vaihtoehdoista. Siis sellainen johon et tunge mitään ungle bens tms valmiskastikkeita sekaan.
Aasialaisissa ravintoloissa syödessäsi et tiedä minkä verran näissä on käytetty sokeria, joka kuuluu osana aasialaista ruokakulttuuria. Esim. Sweet and Sour, mutta muissakin ruokaohjeissa sokeria löytyy.
Myös aasialaisten suosima vaalea riisi on ravintoarvoltaan kehnompaa kuin täysjyväriisi.
Kuitenkin miljardeja ihmisiä tuolla ruokavaliolla varsin terveellisesti elää. Kaikki on epäterveellistä liian usein ja liikaa syötynä. - voi pöhkö
Joo, ja saattaa ehkä vaikuttaa sekin että on kommarimaa (Neukuissakin naiset huoras suklaasta, oikeesti)ja teollistumisestaan huolimatta kuitenkin aika kehitysmaa verrattuna meihin lihoneisiin länsimaisiin.
Mutta aiheeseen vielä myös kommentti: itse olen miettinyt samaa, ja tullut siihen lopputulokseen että ei se nyt ulkona syömisestä voi huonoin vaihtoehto olla (vrt. esim. pastaruoat). Kun sitä syödessä yritin saada intuitiota noin niinku makuhermojen perusteella ravintosisällöstä, niin ei se älyttömän kaloripitoiselta vaikuttanut. Kun siis valitsee yksinkertaista ruokaa riisiä ja liha-,kana- tms. kastikkeen. Öljyä tuntui kyllä olevan käytössä kastikkeessa, mutta onpahan se ainakin pehmeää rasvaa siis.
Paikkaripisteet joistain näistä peruskastikkeista oli muistaakseni 7p. Tähän ei kuitenkaan kuuluneet ne riisin pisteet, ja siitähän PV verottaa aika rankasti. Jos et noita PV-pisteitä osaa tulkita, niin oikeen oikeen hyvä laihduttajan lounas/päivällinen on kokonaisuudessaan 6p. Tosta kiinalaisesta tulisi siis 2dl riisin kanssa 12p. Mutta edelleenkin, mun mielestä se on aika hyvin jo ulkona syömisestä, sillon kun syö muuta ku salaattia, keittoa tms. - Anonyymi
voi pöhkö kirjoitti:
Joo, ja saattaa ehkä vaikuttaa sekin että on kommarimaa (Neukuissakin naiset huoras suklaasta, oikeesti)ja teollistumisestaan huolimatta kuitenkin aika kehitysmaa verrattuna meihin lihoneisiin länsimaisiin.
Mutta aiheeseen vielä myös kommentti: itse olen miettinyt samaa, ja tullut siihen lopputulokseen että ei se nyt ulkona syömisestä voi huonoin vaihtoehto olla (vrt. esim. pastaruoat). Kun sitä syödessä yritin saada intuitiota noin niinku makuhermojen perusteella ravintosisällöstä, niin ei se älyttömän kaloripitoiselta vaikuttanut. Kun siis valitsee yksinkertaista ruokaa riisiä ja liha-,kana- tms. kastikkeen. Öljyä tuntui kyllä olevan käytössä kastikkeessa, mutta onpahan se ainakin pehmeää rasvaa siis.
Paikkaripisteet joistain näistä peruskastikkeista oli muistaakseni 7p. Tähän ei kuitenkaan kuuluneet ne riisin pisteet, ja siitähän PV verottaa aika rankasti. Jos et noita PV-pisteitä osaa tulkita, niin oikeen oikeen hyvä laihduttajan lounas/päivällinen on kokonaisuudessaan 6p. Tosta kiinalaisesta tulisi siis 2dl riisin kanssa 12p. Mutta edelleenkin, mun mielestä se on aika hyvin jo ulkona syömisestä, sillon kun syö muuta ku salaattia, keittoa tms.Kyll tääläki läskit pistäis dogistyliin suklaasta jos sattuis olee paikalla 10 aikaa ilalla koputtelee ovee ?
- ottaen...
...tietenkin esim friteeratut ruokalajit ovat sellaisia, joita kannattaa välttää. Näitä on kiinalaisessa ruoassa runsaasti. Tavalliset "riisi ja kastike" -tyyppiset kiinalaiset ruoat eivät kuitenkaan ainakaan sieltä kaikkein epäterveellisimmästä päästä ole. Mutta et tietenkään voi ikinä tietää miten paljon öljyä yms niihin ravintolassa laitetaan!
Mutta jos teet ruoan itse, niin voit helposti kontrolloida miten paljon mitäkin ruoka-ainetta sinne laitat. Itse ainakin teen hyvää, terveellistä ja vähäkalorista kiinalaista ruokaa itämaisista kaupoista (Helsingissä useita esim Hämeentiellä) ostamieni mausteiden ja tarvikkeiden avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?486198Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki664048Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t193092- 332958
- 1932893
- 402502
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132449törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/192380- 1501469
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3191466