Ositussopimus on suositeltavaa tehdä vaikka omaisuus olisi vähäistä.... Niinpä. Entä jos ei ole MITÄÄN erityistä omaisuutta, ainoastaan huonekalut, vanhat kodinkoneet jne. sekä henkilökohtaiset tavarat (vaatteet ym.). Ei siis käytännössä mitään ositettavaa. Pitääkö silti tehdä sopimus? Voivatko puolisot tehdä itse vapaamuotoisen sopimuksen, jossa todetaan, ettei ositettavaa ole?
Ositussopimus?
8
14713
Vastaukset
Tuollaisessakin tilanteessa on syytä tehdä ositussopimus kirjallisesti... mutta sitä en nyt välttämättä menisi edes luetuttamaan juristilla.
Kun sopimus on kirjallisena, ei ole pelkoa että toinen edes ilkeyksissään intoutuisi vaatimaan takautuvaa ositusta.
Ohessa yksi malli hyvin, hyvin, hyvin yksinkertaisetetusta ositussopimuksesta. sellainen se kuitenkin on.
Anteeksi, asetukset ovat posekllaan, mutta asia tullee selväksi.
**************************
OSITUSSOPIMUS
Asianosaiset Liisa Maija Hietala (000000-0000)
Hietalankatu 1, 33470 Ylöjärvi
Jukka Pekka Hietala (000000-0000)
Muukatu 5, 33200 Tampere
Ositusperuste Asianosaisten välinen avioeroasia on tullut vireille Tampereen käräjäoikeudessa 30.11.2004.
Avio-oikeus Asianosaisilla on avio-oikeus kaikkeen toistensa omaisuuteen.
Sopimusehdot
1. Koti-irtaimen jaosta on sovittu erillisen suullisen sopimuksen nojalla.
2. Osapuolet toteavat jakaneensa omaisuutensa muilta osin tällä jakosopimuksella kokonaisuudessaan.
3. Tällä jakosopimuksella on sovittu vain osapuolten omaisuuden jakamisesta eikä muista avioeroon liittyvistä asioista.
4. Osapuolet hyväksyvät tämän ositussopimuksen ja sitoutuvat olemaan moittimatta sitä millään perusteella.
PAIKKA JA AIKA Tampereella 15.1.2005
_______________________ ______________________
Liisa Hietala Jukka Hietala
TODISTAVAT _______________________ ______________________
Erkki Esimerkki Neiti Näpsä
Tampere Tampere- Huristi
Kappas... Joku saa kiksejä siitä, että esiintyy netissä juristina :p'
Toi netistä kopioitu sopimusosituksen (siis lappu, joka pitää kirjoittaa sen _JÄLKEEN_ kun voimassa olevan avioehdon mukainen ositus on suoritettu osapuolten itsensä toimesta) lappu ja vastaus muutenkin on tässä yhteydessä täysin hyödytön.
Avioehtosopimus täytyy rekisteröidä maistraatissa, jotta se on lainvoimainen. Avioehtosopimus tulee voimaan, kun se toimitetaan maistraatille rekisteröitäväksi.
Tavallisin avioehtosopimus on sellainen, jossa määrätään, että kummallakaan puolisolla ei ole avio-oikeutta mihinkään toistensa omaisuuteen. Tämä tarkoittaa sitä, että avioliiton purkauduttua puolisoiden omaisuutta ei jaeta tasan, vaan kumpikin puoliso pitää oman omaisuutensa itsellään.
Avioehto kannattaa tehdä ja se on rakkauden ja välittämisen eikä epäluottamuksen osoitus kumppanille. Huristi kirjoitti:
Kappas... Joku saa kiksejä siitä, että esiintyy netissä juristina :p'
Toi netistä kopioitu sopimusosituksen (siis lappu, joka pitää kirjoittaa sen _JÄLKEEN_ kun voimassa olevan avioehdon mukainen ositus on suoritettu osapuolten itsensä toimesta) lappu ja vastaus muutenkin on tässä yhteydessä täysin hyödytön.
Avioehtosopimus täytyy rekisteröidä maistraatissa, jotta se on lainvoimainen. Avioehtosopimus tulee voimaan, kun se toimitetaan maistraatille rekisteröitäväksi.
Tavallisin avioehtosopimus on sellainen, jossa määrätään, että kummallakaan puolisolla ei ole avio-oikeutta mihinkään toistensa omaisuuteen. Tämä tarkoittaa sitä, että avioliiton purkauduttua puolisoiden omaisuutta ei jaeta tasan, vaan kumpikin puoliso pitää oman omaisuutensa itsellään.
Avioehto kannattaa tehdä ja se on rakkauden ja välittämisen eikä epäluottamuksen osoitus kumppanille.Ihan ekaksi, en ole juristi ... enkä sellaista missään väittänytkään. Jos joku sellaisen käsityksen jostakin syystä saa... en sille mahda mitään, mutta oikaisen toki.
Yllähän kysyttiin avioeron osituksesta, ja ositussopimuksesta. Sellainen kannattaa tehdä avioeron sattuessa... on sitten avioehtoa tai ei ole avioehtoa.
Avioehto on sitten eri asia, josta kirjoitit kyllä aivan oikein ... vaikkei liitykään kysymykseen johon vastasin.
Muuten... vaikkei ole avioehtoakaan, kumpikin pitää oman omaisuutensa jos niin tahtoo... mutta "varakkaampi" joutuu maksamaan "köyhemmälle" TASINKOA osituksessa. Jos on avioehto, ei tasinkoa tarvitse maksaa.- sovussa
Oikein paljon kiitoksia vastausesta ja mallista! Teemme ko. mallin mukaan ja säästämme asianajajan palkkion. Oikein aurinkoista kevättä ja vielä kerran kiitos!
- ja selkeä
riittää suurin piirtein ..
Olemme suorittaneet keskenämme osituksen....
ja alle päiväys ja nimet alle pari todistajaa - Akilles
Mitä teen kun avioero osituksessa varatuomari hopeanuoli ( nimi muutettu) lopetti
toimituksen kesken. Hopeanuoli ei käsitellyt koko toimitusta vaan jätti asiayhteyksiä
pois, eli käsittelemättä. Nyt hän väittää että, osituskirja ja päätös on laillinen, vaikka
osapuolten allekirjoituksia ei ole. Apua mitä teen !- akilles
Valitse tarkasti ja harkitusti asianajatoimiston. On kaikenlaisia asiattomia rahanahneita Varatuomareita liikkeellä. Helsingin kesuksta on pilvin pimein
näitä kummallisia lakimiehiä.
- eroasorvaamassa
miten meni veikö akka kaikki rahat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3541431- 741395
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3101175Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461097Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht32916Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231904vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163878Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40835Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20817Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804