Piti hankkia uusi ammatti. No kaikki meni hyvin kunnes AY jahtaajat tulivat perään, sanoen, että jos et liity niin sinut savustetaan ulos.
Onpas reilua meininkiä. SAK ja AY = turhautuneet kiristäjät
Onpas reilua meininkiä. SAK ja AY = turhautuneet kiristäjät
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mene saman tien Kiinaan jos et ay-etuja halua. Siellä on sulle parempi.
Meidän työpaikallamme osaa kuuluu liittoon, osa loimaalaiseen, osa ei mihinkään mutten ole huomannut että ketään olisi vainottu tai painostettu kenenkään taholta yhtään mihinkään.
Ainoa joka painostaa on tietysti pomo mutta hänen painostuksensä ei liity mitenkään liiton jäsenyyteen tai jäsenettömyyteen vaan ihan vaan tuottavaan tulokseen. Ettet vaan olisi hieman vainoharhainen ja tulkitsisi ystävällistä kysymystä liittoon kuulumisesta ja mahdollisesta liittymishalukkuudesta painostukseksi ja savustuksesksi.
Aika huono brovo, keksi parempi.
Suurissa teollisuuslaitoksissa (ns. SAK-aloilla) on todellakin liityttävä liittoon jos ei halua vaikeuksia, tai haluaa ylipäänsä pysyä ko. työpaikassa.
Sulla kun tuota "tietoa" tuntuu olevan niin kerropa esimerkin vuoksi yksi teollisuuslaitos,jossa toimitaan noin.
kuka on ollut työelämässä vähänkään aikaa. mm. paperiliitto on kova painostamaan,samoin metalli, mekaaninen puu myös, AKT varsinainen hiostaja, ja monta muuta. Joten turha selittää, ettei painostuksia ole ja vähän joka alalla. Mutta ole rokea ja viittaa kintaalla noille AY-mafian miehille, liity YTK.n ja ole vapaa.
Kerro mistä työpaikasta on kysymys, jos puhut totta, niin ei siinä ole mitään pelättävää. Mutta jos vaikenet, niin juttusi on niitä tyhjänpäiväisiä provoviestejä..
metallipaja ja veetäkö mä täällä firman nimeä julkista, untamo.
isolla miesvaltaisella tehtaalla olin joskus mennä vuosituhannella töissä.
Siellä oli tapana ahdistella ja uhkailla liittoon kuulumattomia. Silloin liityin, pakon edestä.
Nyt olen ollut kaupassa töissä jo monta vuotta. Erosin liitosta melko pian kauppaan töihin päästessäni. Ketään ei vaivaa vaikka liittoon en kuulukaan ja tiedän jo toisenkin työtekijän jättääneen liittymättä hänen tullessa meille töihin.