Sertralin hexalin lopetus - kamalat vieroitusoireet

Onko muilla kokemusta ? Söin yli 2 vuotta ja tiputin ensin puoleen ja nyt olen kohta viikon ollut ilman. Sydän hakkaa, päätä ei kärsi kääntää, kun huimaa, taju meinaa lähtä ja väsyttää niin, ettei hereillä pysy. En millään haluaisi palata kyseiseen lääkkeeseen, etenkin kun lihoin 10kg, vaikka olisi pitänyt käydä toisin.
4950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kannattaa lopettaa käyttö. Ota esim. joka toinen päivä vielä lääke. Huimaa kyllä kun äkkiä lopettaa.

Äänestä
  • Joo, nimenomaan lopettaminen täytyy tehdä vielä hitaammin, jos kaksi vuotta on käyttänyt. Pari viikkoa puoli tablettia päivässä. Sen jälkeen pari viikkoa neljäsosatablettia päivässä. Vielä pienempääkin murenaa voi koittaa tai sitten ottaa joka toinen päivä. Vieroitukseen voi menna pari-kolme kuukauttakin helposti.

    Äänestä

  • Dappadai kirjoitti:

    Joo, nimenomaan lopettaminen täytyy tehdä vielä hitaammin, jos kaksi vuotta on käyttänyt. Pari viikkoa puoli tablettia päivässä. Sen jälkeen pari viikkoa neljäsosatablettia päivässä. Vielä pienempääkin murenaa voi koittaa tai sitten ottaa joka toinen päivä. Vieroitukseen voi menna pari-kolme kuukauttakin helposti.

    ja ei mitään ongelmaa ollut,vaikka odotinkin vierotusjuttuja..tosin en ikinä huomannut edes että lääkkeet olisivat tehonneet minuun..ja lääkkeitäkin vaihdettiin usein

    Äänestä

Mutta sama vaikuttava aine sertralissa. Eli äreyttä, keskittymiskyvyn puutetta ja aggressiivissuutta. Verenpaine ja sydämen leposyke on laskenut, eli se on hyvä asia. Viikko kulunut Zoloft-viestistäni. Olo hieman tasaantunut. Tein lopetuksen todella hitaasti.
Itse epäilen, että nämä uuden ajan lääkkeet aiheuttavat ADHD:n tyyppisiä oireita. Moni kohtaltoverilla ADHD-epäily päällä. Toivottavasti moisista pääsee eroon!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Shh kirjoitti:

Onko muilla kokemusta ? Söin yli 2 vuotta ja tiputin ensin puoleen ja nyt olen kohta viikon ollut ilman. Sydän hakkaa, päätä ei kärsi kääntää, kun huimaa, taju meinaa lähtä ja väsyttää niin, ettei hereillä pysy. En millään haluaisi palata kyseiseen lääkkeeseen, etenkin kun lihoin 10kg, vaikka olisi pitänyt käydä toisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu