Tänään terkkari mittasi verenpaineekseni 141/85. Totesi että melko korkea verenpaine. Pulssi 88 lyöntiä minuutissa. Pisti vähän mietityttämään kun ikääkään ei ole ku vasta 17. Mistähän korkea verenpaine voisi johtua, kun mielestäni elän suht terveellisesti ja liikapainoakaan ei ole?
korkea verenpaine
4
768
Vastaukset
- Psykopatologia
RR, verenpaine
ital. lääkärin Scipione Riva-Rocci’n (1863–1937) mukaan. Hän keksi käytännöllisen verenpaine-mittarin 1896 (un nuovo sfigmomanometro). RR: ssä (esim. 135/75) ensimmäinen luku on 1) työ- eli systolinen paine (kr. systole yhteen vetäminen; sydämen supistusvaihe) ja toinen 2) lepo- eli diastolinen paine (uuslat. diastole).- Psykopatologia
Myös hermostuminen voi olla vaikuttamassa. Kannattaa seurata lukemia.
Alla tarkennusta.
RR, verenpaine, ital. lääkärin Scipione Riva-Rocci’n (1863–1937) mukaan. Hän keksi käytännöllisen verenpaine-mittarin 1896 (un nuovo sfigmomanometro). RR: ssä (esim. 135/75) ensimmäinen luku on 1) työ- eli systolinen paine (kr. systole yhteen vetäminen; sydämen supistus-vaihe) ja toinen 2) lepo- eli diastolinen paine (kr. dia- erilleen, stellein panna, diastole erillään oleminen; termi implikoi lepo- ja laajenemis-vaihetta kahden systolisen supistuksen välillä). - mahdollisimman
Psykopatologia kirjoitti:
Myös hermostuminen voi olla vaikuttamassa. Kannattaa seurata lukemia.
Alla tarkennusta.
RR, verenpaine, ital. lääkärin Scipione Riva-Rocci’n (1863–1937) mukaan. Hän keksi käytännöllisen verenpaine-mittarin 1896 (un nuovo sfigmomanometro). RR: ssä (esim. 135/75) ensimmäinen luku on 1) työ- eli systolinen paine (kr. systole yhteen vetäminen; sydämen supistus-vaihe) ja toinen 2) lepo- eli diastolinen paine (kr. dia- erilleen, stellein panna, diastole erillään oleminen; termi implikoi lepo- ja laajenemis-vaihetta kahden systolisen supistuksen välillä).paljon ruokia joissa on lisäaineita tai transrasvoja sekä valkoista vehnäjauhoa ja sokeria, esim. sipsit, limsat, roskaruoka, marinoidut lihat ym.
Keinotekoiset makeutusaineet kuten aspartamiini ovat jopa pahempia kuin sokeri. Cocacola fosforipitoisena voi nostaa verenpainetta.
Vaihda tavallinen ruokasuola sellaiseen merisuolaan, johon ei ole lisätty paakkuuntumisenestoainetta!
Tavallinen ruokasuola on liian nitraattipitoinen ja sisältää ko. haitallista paakkuuntumisenestoainetta.
Se on suorastaan myrkkyä elimistölle, mutta merisuolassa on mineraalisuhde paljon oikeampi!
Netistä löydät varmaan lisätietoa asiasta.
- 16-vuotias
Kysyn tähän samaan syssyyn.
Itselläni arvot 138/72 ja pulssi 89. Ikää 16v.
Onko tuo vielä "vakavaa"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232738- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199