Voiko enää

uskottomuuden paljastuttua?
Meillä on vaikea tilanne.Pitkä liitto takana, neljä yhteistä lasta. Miehellä oli suhde, vanhempaan naiseen. Ovat samassa työpaikassa edelleen. Mies kertoo laittaneensa välit poikki. On muuttunut mies, kotona. (siis positiiviseen suuntaan).
Itsestäni en enää tiedä. Kuulostelen tunteitani. Jollain tasolla voin ymmärtää tapahtuneen, mutta olen vihaa, surua, pettymystä ja tuskaa täynnä.
En halua kuulla mitään ala-arvoisia kommentteja, vaan asiaa. Omia kokemuksia. Miten teille kävi?
101723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

rintaäänellä voin kertoa, että jos miehesi on vielä samassa työpaikassa niin ei se homma lopu ! Ei se loppunut minunkaan tapauksessa. Työpaikkaa piti vaihtaa jotta se loppui.

Äänestä
  • ei loppunut? Vaistositko jotenkin? Muuttuiko homma salaisemmaksi? Kävikö käry uudellen. Tv sama

    Äänestä

  • että homma kirjoitti:

    ei loppunut? Vaistositko jotenkin? Muuttuiko homma salaisemmaksi? Kävikö käry uudellen. Tv sama

    olin itse se pettäjä ! Meillä kyllä himassa vaistottiin tuo asia ja elämä oli yhtä helvettiä silloin. Käry kävi uudelleen kyllä ja juuri ennen työpaikan vaihtoa. Nyt on onneksi kaikki ohi eikä kaipuuta entiseen pettäjän elämään ole !!

    Äänestä

  • koska kirjoitti:

    olin itse se pettäjä ! Meillä kyllä himassa vaistottiin tuo asia ja elämä oli yhtä helvettiä silloin. Käry kävi uudelleen kyllä ja juuri ennen työpaikan vaihtoa. Nyt on onneksi kaikki ohi eikä kaipuuta entiseen pettäjän elämään ole !!

    ja kiitos vastauksestasi. Taidanpa laittaa äijän kiertoon...

    Äänestä

  • että viisastuit kirjoitti:

    ja kiitos vastauksestasi. Taidanpa laittaa äijän kiertoon...

    ensin ennen kuin kiertoon laitat ! Voiko miehesi vaihtaa työpaikkaa ?? Haluaako hän ?? Tekeekö asian eteen mitään ? Kriisin keskellä ei kannata suuria päätöksiä tehdä. Vasta sitten kun asiat ovat selkiytyneet niin päätöksiä voi tehdä.

    Äänestä

  • vähän kirjoitti:

    ensin ennen kuin kiertoon laitat ! Voiko miehesi vaihtaa työpaikkaa ?? Haluaako hän ?? Tekeekö asian eteen mitään ? Kriisin keskellä ei kannata suuria päätöksiä tehdä. Vasta sitten kun asiat ovat selkiytyneet niin päätöksiä voi tehdä.

    jo monta, monta kuukautta. Eikä voi vaihtaa työpaikkaa... Suunnitteli kyllä vaihtavansa, mutta...eipäs vaihtanutkaan. Kyllä minä olen tämän asian jo mielessäni käsitellyt, teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. Työpaikasta olisi lähdetty jo ajat sitten. Tunnen itseni tosi hölmöksi.

    Äänestä

kokemaan monesti puolison lupaukset muuttumisesta. Koskaan hän ei näitä lupauksia ole lunastanut. Aina pettämisen kohde vain muuttunut. Enää en katsele sitä, enkä suosittele sinullekaan, jos toinen on samassa työpaikassa.

Tuskin asia tulee muuttumaan, vaikka lupaa ja kotona käytös kunnollista. Näin hän peittää jatkuvan suhteen ja haluaa, että olisit tyytyväinen tilanteeseen, ettet lähtisi.

Äänestä

Vaikea asia. Sen tiedän omasta kokemuksesta. Hieman erilaisena versiona, mutta luottamus tapahtumien jälkeen kaikkosi.

Pettäminen on - kuitenkin - pettäjän ongelma. Poistuuko se ongelma pettäjän elämästä, jos vaihtaa työpaikkaa? Kiusauksia ja houkutuksiahan tulee, on eri asia lähteekö näihin mukaan.

Pettäjän tulee tehdä se päätös, päätös uskollisuudesta. Vaikka se työpaikan houkutus häviäisi työpaikalta, ei se vie ongelmaa pois.

Nää on niin isoja asioita. Jotta säkin pääset tuskasta ja katkeruudesta eroon, kannattaa sun alkaa miettimään anteeksiantoa. ei sun tarvii sitä anteeksiantoa miehellesi kertoa. Tuolla avioliitto-puolella kirjoittelee Dr.Ben välillä blogissaan juttuja. Siellä on myös anteeksiannosta. Käy siellä lueskelemassa.

Pettämisestä sinun ei kannata ottaa taakkaa sielullesi, se vie sulta voimat ja ilon elämästä. Sinä et ole sitä pahuutta tehnyt. Sä voit katsoa itseäs aamulla peilistä ja todeta, että siellä katselee hyvä ihminen. Muista se aina!

Anteeksi voin ehkä joskus antaa, mutta tekoasi en hyväksy koskaan. Näin mä sanoin omalle ukolleni, kun olin asiaa aikani pohdiskellut.

Ähh... tästä voisi kirjoittaa vaikka kuinka paljon, mutta nyt työt taas kutsuvat. Tsemppiä sulle elämäsi jatkoon ja aurinkoista kevättä!

Äänestä

miten asia tuli selville? Sekin vaikuttaa vähän miehen luonteeseen. Kertoiko itse,vai miten sait selville?

Äänestä

Sulle. Teillä on monta lasta ja sun kannattaa tosi tarkasti miettiä,ennenkuin teet päätöksiä lopullisesti. Mutta miehesi teki todella törkeesti sulle ja jotkut viisastuvat,mutta valitettavasti kaikki ei!
Sun kannattais laittaa se äijäs todella koetukselle äläkä ainakaan näytä sille,että sua voi pitää ovimattona! Laita sille kovat kovaa vastaan ja sanot sille,että sä tarviit aikaa itsekses ja sitten laitat sen rukoilemaan sua takas,koska se tajuu,että sun kanssa ei leikitä ja sit noin vain kävellä takas sun elämään.

Ja sanokoot muut mitä tykkää niin mun mielestä sulla on oikeus tollasen jälkeen vaikka vaatia miestäs valitsemaan joko sä tai sitten duuni,elikkä hän hankkii uuden duunin ja sitä ennen ei oo sulle mitään asiaa. olette vaikka asumus erossa tai jotai,koska sillon äijäs tajuaa,että se todella menettää sut muuten ja duunipaikka ei koskaan mee ihmissuhteiden edelle,jos on vielä pieniä lapsia kuvioissa.
Kukaan ei voi sulle taata miten miehes tulee jatkossa käyttäytymään,mutta se on varmaa,että jos on liian(lammas)ja antaa liian helposti anteeksi,niin silloin pettäjästä tulee röyhkeämpi ja samassa duunissa aivan varmasti jatkuu suhde helpommin,koska hän voi mielessään ajatella,että näin helpollahan tää sitten kävi viimeksikin ja nyt ollaan vaan tarkempia ja peitellään jäljet paremmin.
Yksi pointti on vielä se,että pystytkö ehkä ikinä enää itse luottamaan mieheen. Ota itselles aikaa ja tee ajan kanssa suuret päätökset. Olet arvokas ja miehesi petti,joten sulla on kaikki mahdollisuudet nyt itse vaikuttaa sun ja lastes loppuelämään. Tsemppiä sulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luottaa kirjoitti:

uskottomuuden paljastuttua?
Meillä on vaikea tilanne.Pitkä liitto takana, neljä yhteistä lasta. Miehellä oli suhde, vanhempaan naiseen. Ovat samassa työpaikassa edelleen. Mies kertoo laittaneensa välit poikki. On muuttunut mies, kotona. (siis positiiviseen suuntaan).
Itsestäni en enää tiedä. Kuulostelen tunteitani. Jollain tasolla voin ymmärtää tapahtuneen, mutta olen vihaa, surua, pettymystä ja tuskaa täynnä.
En halua kuulla mitään ala-arvoisia kommentteja, vaan asiaa. Omia kokemuksia. Miten teille kävi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu