Sain läpyskän postissa, että olen omistanut auton joka on ollu rekisterissä ja sille ei ole haettu liikennevakuutusta heti 7pv oston jälkeen. Olen velkaa valtiolle 20 päivästä 67€uroa!!!!!! Mitä hemmettiä, siis voiko "valtio" periä maksua siitä että en ole ottanut liikennevakuutusta vaikka auto on rekisterissä? Mikäs tän pointti on? Jotenkin käsitän tän asian, mutta onko suurta eroa jos ajan autoa jolla ei ole liikennevakuutusta tai sitten se on seisonnassa (Vaikka en niin olekkaan tässä tapauksessä tehnyt, en vaan tarvinnut autoa heti oston jälkeen)
Auto rekisterissä ei liikennevakuutusta!
ihmeellistä
8995
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
valitat saamastasi maksusta, kerrot etta et ole luottokolvottomuuttasi saanut vakuutusta, koska sinulla ei ole tallahetkella esittaa kateispanttia vakuutusyhtiolle. samasta syysta autokaan ei ole liikenteessa, joten liikennevakuutusta ei tarvita.
Mitä kummaa? Sulla on auto rekisterissä ilmeisesti sun nimissä kun ovat kerran sulle osanneet postia laittaa. Vaan kun et vaan voi rekisteröidä ostamaasi autoa nimillesi ilman vakuutusta! Tai sitten olet pistänyt tietosi luovariin ja edellinen omistaja on sen toimittanut eteenpäin että saa vakuutukset ja verot poikki omalta kohdaltaan.
Olisit vaan rekisteröinnyt itsellesi ajoissa ja laittanut auton seisontavakuutukseen tai tehnyt käytöstä poiston väliaikaisesti - eikös sekin onnistu nykyään.
Auto on nimissäni, mutten saanut vakuutusta, en ole ajanut autolla, tiedän kyllä saavani 3x vakuutusmaksut, onko tämä oikein ? Tarkoitukseni oli ottaa vakuutus ja samalla laittaa auto seisomaan juhannukseen asti, mutta en saanut vakuutusta.
Meitä rangaistaan siitä, ettemme saa vakuutusta. Joko auton omistaminen on kriminalisoitu ? Verot on maksettu, kaikki OK, tarkistin auton asiat netissä akesta, 3,40e.
tarkistin laajalla kyselyllä, samaa siellä on. Kaikki OK.
Mutta jos et halua maksaa, niin ei sitten tarvitse ottaa vakuutustakaan. Maksa ne sitten voudille kolminkertaisena, jos et halunnut etukäteen maksaa yhtiölle käteisenä.
Oma valinta. Ei kannata ostaa autoa, jos ei ole varaa maksaa sen kuluja.
maksanko saamani laskut, vaan sitä kysyin miksen saanut vakuutusta. Etukäteen vakuutusyhtiö ei edes pyytänyt maksuja, ilmoitti vain ettei myönnä vakuutusta.
Lakisääteisenä vakuutuksena minkä tahansa yhtiön on pakko myöntää liikennevakuutus.
Mutta jos asiakas on luottohäiriöinen tms., yhtiöllä on oikeus periä käteisellä ensimmäisen vuoden maksu.
Ja jos vakuutus maksaa 500e/vuosi, niin tuo 500 pitää maksaa käteisellä vaikka laittaisi auton heti seisontaan. Seisonta-ajaltahan maksu hyvitetään takaisin. Mutta jos olet vakuutusyhtiölle ennestään velkaa, tuo 500 menee niihin, vaikka olisit ilmoittanut uuteen vakuutukseesi seisonta-ajan.
Jos avoimia maksuja ei ole, saat viisisataisesi takaisin, jos auto pysyy seisonnassa.
Eli vakuutuksen saat kyllä - ei voi olla siitä kiinni. Jos yhtiöstä kieltäydyttiin, niin toimivat väärin. Mutta jos et maksa etukäteen, niin heidän ei tarvitse myöntää koko vakuutusta.
paljonko maksa jos halua laittaa auto taas liikenteseen?