Mulla kävi tosi vittumaisesti.Olin ollut yli vuoden vuokrafirman kautta duunissa samassa paikassa ja sitten vuoden alusta piti päästä vakituiseksi tähän asiakasfirmaan.Työsopimus oli allekirjoitusta vaille.Piti allekirjoittaa seuraavana maanantaina,mutta kavi tapaturma viikonloppuna ja jouduin 3:ksi kuukaudeksi sairaslomalle.Sitten kun oisin palannut töihin työnantaja sanoikin,ettei enää töitä olekaan.Suullisella sopimuksella ei ole paljon painoarvoa.Että näin kivasti kävi. Asiallisia vastauksia kiitos!
Potkut
Jarmo
5469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mitä vuolratyöläinen voi on että ei saa sairastua pitää olla tunnollinen ja silti olet ainavuokratyöntekijä. Älä luule että vuokratyösuhteesta tulee vaki työsuhde varsinkaan sillon jos sairastus. Pitää osoittaa että ole täydellinen työntekijä et sairastu koskaan, vuokratöntekijän on niin helppo korvata toisella yhtä sinisilmäisellä. tärkeintä että olet terve
Niin kauan kun suomen hallitus tai esim pam ei tee mitään asioiden eteen turhaa on pulikoida.
Pam kokpo ajan uhoaa et saatava järkeä vuokratyö firmoille.
Aina uhota saa mutta missä on tulokset...
Itse olin kaksi vuotta eräässä suuressa välitys firmassa töissä ja jäin sairasomalle kuukudeksi selän takia.
EN SAANUT PENNIÄKÄÄN VUOROISTA MITKÄ OLIN BUUKANNUT.
Ei työssäoloehto täyttynyt eli katsotti yksi kuukausi taakse päin ja joka viikko olisi pitänyt olla vähintään yksi työ vuoro per viikko.
Ja kertokahan joku mulle tästä.vastaus ei
Minua pohjattomasti vitittaa se et kaikki pamit sun muut uhoo mut mittään ei tapahdu...
Nautitaan me potkutsaaneet toisistamme.
En saanut potkuja vuokrafirmasta,vaan olin jo irtisanoutunut vuokrafirmasta,koska piti saada vakkaripaikka asiakasfirmasta ja oli tuo suullinen sopimus,mutta kun kävi tuo tapaturma niin en saanutkaan kyseistä paikkaa.Että tälleen.
...oli tuo suullinen sopimus,mutta kun kävi tuo tapaturma niin en saanutkaan kyseistä paikkaa...
Sinänsä suullinen sopimus sitoo siinä kuin kirjallinenkin. Suullinen sopimus on vain useimmiten lähes mahdoton näyttää toteen.