olen napostellut muutaman viikon mercilon-
pillereitä ja jo muutaman viikon ajan on ollut
semmoista tiputteluvuotoa. muita
haittavaikutuksia en ole huomannut. mutta onko
tämä nyt sitten normaalia?
nautimme miesystäväni kanssa ns. puhtaasta
seksistä,johon ei kuulu verinen lima pienissäkään
määrin.
jatkanko napsimista ja odottelua vai onko tilanne
toivoton? vaihtaakko merkkiä vaiko lopettaa
kokonaan? minkälaisia kokemuksia teillä
siskoillani on? mercilonista ja muista? kauan
sivuvaikutukset on kestänyt ja niin edelleen?
pillereitä ja jo muutaman viikon ajan on ollut
semmoista tiputteluvuotoa. muita
haittavaikutuksia en ole huomannut. mutta onko
tämä nyt sitten normaalia?
nautimme miesystäväni kanssa ns. puhtaasta
seksistä,johon ei kuulu verinen lima pienissäkään
määrin.
jatkanko napsimista ja odottelua vai onko tilanne
toivoton? vaihtaakko merkkiä vaiko lopettaa
kokonaan? minkälaisia kokemuksia teillä
siskoillani on? mercilonista ja muista? kauan
sivuvaikutukset on kestänyt ja niin edelleen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ihan normaalia on, että välivuotoa tulee..ja
muuta sivuoiretta ekojen 3kk aikana...elä
huolestu!
itse aloin syömään aikoinani diana nova
merkkisiä...samalla hoitavat aknea...
mulla oli ekan viikon aikana pääkipeä..vähän
alavatsa kipuja...ne meni sitte ohi
kyllä...ekojen menkkojen jälkeen tuli vasta
välivuodot...ja kaiken lisäksi kaikki erite alkoi
maistua tosi pahalle..eli suihinottoa ei ees
kannattanu harkita...mutta kaikki meni ohi
kumminkin...eli kärsivällisyyttä!!
olen napsinut neljän vuoden ajan MINULET-
merkkisiä pillereitä, eikä koskaan ole ollut
minkäänlaisia sivuoireita. Olen kovasti
ihmetellyt itsekin, kun olen ongelmilta
säästynyt. Minulet on matalahormooninen, mutta
turvallinen ja tehokas. Kannattaa kysäistä
lääkäriltä. Tietysti pillerimerkki on hyvin
henk.koht juttu. Toisilla ei ole mitään ongelmia,
toiset tulee raivohulluiksi =)
Mercilon on ns. pieniannoksinen ehkäisyvalmiste
ja sisältää muistaakseni vähiten hormoneja
verrattuna muihin pillereihin. Kun olet
aloittanut pillereiden oton niin ensimmäisten
kuukausien aikana voi esiintyä tiputteluvuotoa,
joka on normaalia! Jos sama kestää kauemmin
kannattaa ottaa yhteyttä neuvolaan..
Itse syön myös vastaavia pillereitä ja kun
aloitin niiden syönnin,niin minulla oli kaksi
viikkoa normaalia kuukautisvuotoa putkeen, niin
että silleen...
oli kiva kuulla muidenkin kokemuksista, se
auttoi. siis kyllähän sitä tietää että niitä
sivuvaikutuksia voi tulla, mutta sitten kun niitä
oikeasti tulee nin pelottaa vähän...
nyt kaikki tuntuu taas olevan normaalisti. mitä
nyt olen tullut uskomattoman mustasukkaiseksi
miehestäni ja muutenkin enemmän hulluksi. ehkä
sekin johtuu niistä pillereistä, hih..
Olen syönyt Merciloneja yli 4 vuotta ja mulla
esiintyy toisinaa kierron puolivälissä pientä
vuotoa, tosin niin pientä ettei se ehdi edes
housuihinn asti...;) Ja toinen että kun esim.
torstaina ottaa viimeisne pillerin ja maanantaina
alkaa menkat niin jo perjantaina saataa tulla
samanlaista pientä vuotoo kuin kierron
puolivälissä.