Kampaajani teki kiharakampauksen suoraan tukkaani suoristusraudalla. Hämmästykseni oli suuri, mutta kiinnostuin raudasta... Hänellä myynnissä Babylissin rauta, joka lämpenee nopeasti 200 asteeseen, MUTTA hinta yli 100 euroa, tuntui kalliilta. (Ainakin, jos se jää hyllylleni sitten makoilemaan ;-).
Kärsiikö hiukset moisesta? Mitä olennaista eroa raudoilla, kun hintahaitari tuntuu olevan 17-108 euroon? Saako jo keskihintaisella hyvän tuloksen turvallisesti? Riitääkö esim. 180 astetta (nyt Olssonilta mm. löytyvä Remington merkkinen rauta n. 50 euroa)?
Kiitos kun vastasit!
Suoristusrauta (Remington?)
8
5788
Vastaukset
- laaduissa
Vähän varmasti hiuslaadusta riippuenkin, mutta lämpötilan tulisi nousta 190C. Moser-merkkinen rautani on säädettävissä "nollasta kahteensataan", eikä 180C lämpötilassa vielä saa aikaiseksi suoristusta, eikä kihartamista. Huomattavasti kalliimpi ghd-rautani lämpötila on muistaakseni 196C. Huikeasta hintaerosta huolimatta käytössä nämä raudat toimivat aivan yhtä hyvin, Moserin raudan johto on vähän jäykkä ja pyörii huonommin, mutta kotikäytössä en koe asiaa tärkeäksi. Liikkeessä on vielä Lorealin rauta, joka sen sijaan on muotoilultaan selkeästi huono, muovipäällyksen reuna on niin korkea, että "raapii" läpivedettävää hiusosiota.
Hinnat ovat nyt ihan arvioita, koska myyntituotteina en niitä pidä, luulisin Moserin raudan hinnaksi alle 100€, ghd-rauta taas yli 200€. Näitä kahta vertaillessa kotikäytössä raudat toimivat aivan yhtä hyvin, joten hintaero on huikea.
Muuta; Jos raudan hankit, käytä sen kanssa ehdottomasti aina lämpösuojatuotetta! Näitä löytyy useilta sarjoilta, kannattaa kysyä kampaamosta. Lämpösuoja suihkaistaan aina kuivaan hiukseen, suoristettavaan/kiharrettavaan osioon, vedetään rauta osiosta, ja taas seuraavaan osaan lämpösuoja jne. Omasta kokemuksestani voin kertoa, että aikoinaan rautojen markkinoille tullessa, innoissani suoristin luonnonkiharaista tukkaani otsalta viikon, ja sen jälkeen oli otsatukka pudota irti. Nyt lämpösuoja tuotteiden aikani tukka pysyy kunnossa lähes päivittäisestä suoristamisesta huolimatta.- ghdfreak
GHD ON EHKÄ HIUKKASEN ERI ASIA.... ei sitä voi verrata mihinkään.
-Patentoitu teknologia, jäähdyttää itsensä heti kun nousee yli 200.
-Lämpö säilyy koko mitalta tasaisesti juuri sen takia koska lämmön lähde asetettu eri tavalla rautaan kiinni kuin muilla.
-Oletko ikinä kokeillut kenties tukkaa ghd suoristuksen jälkeen?
- En tiedä onko Suomessa, mutta BRitanniasta ostin ja tuli IKUINEN TAKUU!!!
- AINOA RAUTA jolla olen pystynyt suoristamaan afro hiuksia, saamaan sileäksi pörröisen permanentin (Ja pysymään sileänä), ja ainoa jolla tosiaan saa suopristaa vaikka kosteaa hiusta. En noita muita lähtisi edes kokeilemaan kosteisiin hiuksiin!!
HINTA KULKEE KÄSI KÄDESSÄ LAADUN KANSSA! Kaunis simppeli muotoilu, käytännöllinen, lämpenee tosiaan alle 10 sekunnissa!!! Ammattilaisten käyttämä! - kyllä vaan
ghdfreak kirjoitti:
GHD ON EHKÄ HIUKKASEN ERI ASIA.... ei sitä voi verrata mihinkään.
-Patentoitu teknologia, jäähdyttää itsensä heti kun nousee yli 200.
-Lämpö säilyy koko mitalta tasaisesti juuri sen takia koska lämmön lähde asetettu eri tavalla rautaan kiinni kuin muilla.
-Oletko ikinä kokeillut kenties tukkaa ghd suoristuksen jälkeen?
- En tiedä onko Suomessa, mutta BRitanniasta ostin ja tuli IKUINEN TAKUU!!!
- AINOA RAUTA jolla olen pystynyt suoristamaan afro hiuksia, saamaan sileäksi pörröisen permanentin (Ja pysymään sileänä), ja ainoa jolla tosiaan saa suopristaa vaikka kosteaa hiusta. En noita muita lähtisi edes kokeilemaan kosteisiin hiuksiin!!
HINTA KULKEE KÄSI KÄDESSÄ LAADUN KANSSA! Kaunis simppeli muotoilu, käytännöllinen, lämpenee tosiaan alle 10 sekunnissa!!! Ammattilaisten käyttämä!..."oletko ikinä kokeillut hiuksia ghd ..."
Kyllä olen, jos vähän tarkemmin luet kirjoitukseni, huomaat kyllä että olen kampaaja, ja käytän rautaa päivittäin työssäni. En kuitenkaan ole sokea ja haluton tekemään vertailuja eri työvälineiden ja tuotteiden kesken. Ghd on erittäin hyvä rauta, joka onkin jatkuvasti liiketyössä käytössä, mutta aivan samaan lopputulokseen pääsen myös esim. mainitulla Moserin raudalla, joka sekin lämpenee lähes päivittäin. Itse puhun nyt kuitenkin kokoajan ammattilaisraudoista, Ohlssonin tuotteita en ole kokeillut (vaan jos jossain eteen sattuu, toki kokeilen sitäkin) - Alkup.
kyllä vaan kirjoitti:
..."oletko ikinä kokeillut hiuksia ghd ..."
Kyllä olen, jos vähän tarkemmin luet kirjoitukseni, huomaat kyllä että olen kampaaja, ja käytän rautaa päivittäin työssäni. En kuitenkaan ole sokea ja haluton tekemään vertailuja eri työvälineiden ja tuotteiden kesken. Ghd on erittäin hyvä rauta, joka onkin jatkuvasti liiketyössä käytössä, mutta aivan samaan lopputulokseen pääsen myös esim. mainitulla Moserin raudalla, joka sekin lämpenee lähes päivittäin. Itse puhun nyt kuitenkin kokoajan ammattilaisraudoista, Ohlssonin tuotteita en ole kokeillut (vaan jos jossain eteen sattuu, toki kokeilen sitäkin)Nyt ollaan kyllä hankkimassa rautaa kotikäyttöön, joten en tarvinne ammattilaisrautaa... mutta sellainen kotikäyttöön soveltuva, mikä ei vahingoittaisi hiusta.....
- suoristusrauta..
Mulla itselläni on Philipsin Influence,ellen nyt aivan väärin kirjoittanut.50€ arvoinen,aivan loistava.Olen itse viime vuosien aikana luontuvaan ja paksuun hiuspehkooni kokeillut monenlaista suoristusrautaa,mutta tämä näistä kauppojen halvimmasta päästä olevista paras.
http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/tree/fi/fi/consumer/personal_care_gr_fi_consumer/pec_haircare_ca_fi_consumer/ce/_productId_HP4647_00_FI_CONSUMER/ HP 4647_00- Alkup.
MIllaisia eroja olet eri suoristusrautojen välillä huomannut? Mikä viimeksihankitusta tekee parhaan?
- SuiS
Kiva kun kerroit,että suoristusraudalla saa myös "kiharoita". Kannattaa visiteerata "hairstore" nimisessä kaupassa, joko netissä tai sitten esim helsingin museokadulla.Sieltä saa ammattilaistuotteita hyvin huokeaan hintaan (olin ostamassa suoristusrautaa, kassan hinta 129, pulliaiselle 38, ammattilaiselle 19).
Hiukset kyllä kannattaa aina kuumasuojata on kyse sitten piippiraudasta tai mistä muusta tahansa. Wellan high hair curl artist on tuntunut erittäin hyvältä kuumakäsittelyssä,siinä uv suoja ja myös silottaa hiuksen pitaa. Keskustelupalstoilla olen huomannut puhuttavan Osis merkistä, kuumasuojaa en ole kokeillut mutta muuten erinomainen tuote. Näitäkin kannattaa kysellä kampaamotuotteiden "halpamyymälöistä".- Alkup.
Milloin rautasi hankit? MInkä merkkisen löysit? (Ymmärtääkseni ammattilaistenn merkkejä on monia ja niistä on tehty myös sitten näitä karvalakkimalleja, joita saa edullisesti.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872