Olen syönyt muutaman viikon Diane Nova-
ehkäisypillereitä ja olen muiden sivuoireiden
(itkuherkkyys, mielialanvaihtelut ym.) lisäksi
huomannut, että muutuin mahan kohdalta ihmeellisen
muotoiseksi! Heti rintojen alta maha nousee, siitä
pallean kohdalta. Alavatsakin on hieman kuin se
olisi turvonnut.
En ole kovin ihastunut tähän uuteen lookiin,
varsinkin kun bikinikausi lähenee.. onko teillä
samanlaisia kokemuksia? Mitä voisin tehdä?
ehkäisypillereitä ja olen muiden sivuoireiden
(itkuherkkyys, mielialanvaihtelut ym.) lisäksi
huomannut, että muutuin mahan kohdalta ihmeellisen
muotoiseksi! Heti rintojen alta maha nousee, siitä
pallean kohdalta. Alavatsakin on hieman kuin se
olisi turvonnut.
En ole kovin ihastunut tähän uuteen lookiin,
varsinkin kun bikinikausi lähenee.. onko teillä
samanlaisia kokemuksia? Mitä voisin tehdä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
aloitin samaiset pillerit helmikuussa...ekalla
viikolla huomasin samoja oireita...mutta kk sis.
aloituksesta mielialavaihtelut ja vatsan pömpötys
menivät ohi...sitten ekojen menkkojen jälkeen
tuli melkein kk kestävää välivuotoa ja kaikki
erite maistui tosi pahalle..eli ei suuseksiä
silloin...;)...alussa oli myös hiukan päänsärkyä
ja nännit olivat hiukan kipeät...mutta nyt ei ole
mitään...akne ainakin katosi...ei se kyllä mikään
paha ole ollukkaan ikinä.
mee rasvaimuu tai jotai jooko? pliis
Olen syönyt Merciloneja jo neljän vuoden ajan ja
näytän siltä kuin olisin vähintään 4 kuukaudella
raskaana. Alavatsa on ihan suunnattoman kokoinen
vaikka muuten olen ihan normaali. Housujakin
ostaessa täytyy varata pömppövara...:(
Sen olen huomannut tosin vasta 3 vuoden jälkeen
kun olen syönyt pillereitä, että musta on ytullut
ihan raivopää. Saatan suuttua ihan ihmeellisistä
asioista ja heti jälkeenpäin ihmettelen että mitä
tuli taas tehtyä...
Herve! Suosittelisin ehdottomasti pillerien
vaihtamista.Diane Novat ovat todella vahvoja.
Itselleni tuli Diane Novista aivan helvetillinen
migreeni ja tasan tarkkaan joka ikinen
lauantaiaamu. Tiesi oikein varata lääkkeet
aamuksi yöpöydän reunalle, et aamulla on taas
helvetti irti. Kunnes sit osasin yhdistää ton
säryn pillereihin ja lopetin ne heti ja särky
lakkas heti. Kokeile Minuletteja, mulle ei oo
niistä ainakaan tullu mitään sivuvaikutuksia,
eikä oo vattakaan pömpöttäny.
Jos kerran elimistönne viestittää, ettei voi
hyvin, olisi varmaan syytä lopettaa pillereiden
käyttö. Ei kai ne sivuvaikutukset oikeesti on sen
arvoisia??
..vähättelee niitä.
Itse olen syönyt kyseisiä pillereitä n. 5 kk ja
voin sanoa että ensimmäiset 2 minulla oli lievää
masentuneisuutta ja seksuaalista haluttomuutta.
Tuo seksuaalinen haluttomuus näyttää jatkuvan
joskin lievempänä kuin ennen, mutta tiedän tasan
tarkkaan että ennen pillereitä olin huomattavasti
aktiivisempi ja nautin seksistä enemmän kuin
nykyään. Alkuoireina huomasin ensimmäisten
viikkojen aikana pieniä punaisia näppylöitä
kaulassa ja rintakehässä, jotka sitten hävisivät
ja kuivuivat itsestään pois pian. Lihomista en ole
huomannut, kroppa on säilynyt hyvin
samankaltaisena kuin ennenkin. Pillereiden käytön
alussa kyllä yleensä ilmenee useita eri oireita
mutta ne sitten lievenevät ajan myötä ja häviävät
jopa kokonaan pois. Kuukautiseni ovat
säännölliset, vuodot jopa niukemmat kuin ennen.
Ei päänsärkyä mutta huoli on aina olemassa
mahdollisesta veritulpasta tms. joita suvussa
esiintyy ja joiden riskiä pillereiden käytön
aloittaminen lisää. Siis kaikenkaikkiaan, hyvin
yksilöllistä tuo pillereiden aiheuttamat muutokset
. Akne on muuten hoitunut todella näppärästi 3-4
kk:den syönnin jälkeen.
tosi paljon kiitoksia kaikille, ja erityisesti
tämä vastaus toi helpotusta elämääni! ehdinkin jo
ihmetellä, mitä ihmeen näppyjä mulla on kaulassa,
mutten osannut yhdistää niitä pillereihin..
onhan nää sivuvaikutukset vähän ärsyttäviä, mutta
kyllä ne kestää koska pillereistä on muuten niin
paljon hyötyä.. kuka jaksaa räpeltää joka päivä
kondomien kanssa?
Hyvä jos kestät sivuvaikutukset, mutta
kannattaako se jos pillereistä oikeasti saattaa
olla haittaa? Vielä lopettamisenkin jälkeen.
Koko alapääni on aivan vaurioitunut ja saatan sen
takia joutua leikkaukseen. Ja tästä riskistähän
ei informoitu kun aloitin e-pillereiden käytön.
Ai niin, ja seksihän ei enää ole osa minun
elämääni. Olen 24-v. nunna e-pillereiden takia.
Kuinka e-pillerit vaurioittivat alapääsi?
Tuollaisesta en ole ennen kuullutkaan...
Kyseessä on hermonpäitä, jotka alkavat reagoimaan
aivan väärin kosketuksesta. Eli kun normaalisti
kosketus tulkitaan aivoissa nimenomaan
kosketuksena, niin nyt kosketus tulkitaan kipuna.
Myös paikalliset rauhaset ovat vinksinvonksin.
(Anteeksi täysin etätieteellinen selitys)
Parhaiten voisin kuvailla tunnetta jakuvana
rakkulana alapäässä. Leikkauksen avulla
kipupisteet siis leikataan pois.
Itse asiassa vaivani ei ole erityisen
epätavallinen, aika harvat ovat vain onnistuneet
saamaan oikean diadnosin.
Onko tämä yleistä? Miksi tästä ei kerrota
pillereiden hankintavaiheessa? En ole ikinä
kuullutkaan mistään tällaisesta, mutta nyt alkoi
huolestuttamaan..!
No eihän tietenkään kerrota, koko lääkeala on
miesvaltainen ja suuri bisnes! Ei sellaisen
anneta romahtaa muutaman muijan alapää vaivojen
vuoksi. Olettehan huomanneet kuinka hitaasti
markkinoille tulee mitään miehille sopivia
lääkkeen tyyppisiä keinoja. Ei miehet ota riskiä
terveydestään kun heidän puolesta naiset sen
tekevät. Tietenkin kaikkiin lääkkeisiin ja
leikkauksiinkin liittyy riskinsä, niistä ei vain
julkisuudessa paljoa puhuta.
Onkos kukaan koskaan kuullut, että hampaan
poistossa leikkauksella (esim.viisuri) voi mennä
tunto ja makuaisti. Alaleuassa on kyseiset hermot
ja pelkästään puudutus piikillä ne voidaan
katkaista! Tämän olen kokenut.
On niin isoa bisnestä, että epäilisin aihetta
koskevien tutkimusten todenmukaisuutta.
Jokainenhan tuttavapiiriään seuraamalla voi
todeta miten käytännössä pillerien aiheuttamat
ongelmat eivät ole niin satunnaisia kuin
tuoteselosteessa lukee.