rasvaa, mutta ei kiloja

minulta otettiin tänään rasvaperosentti, joka näytti 32. Millä lailla saan sen alas? Painoindeksi on 22, joten en ole ylipainoinen.
2359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

myös itse.
Minusta tuo näyttää aivan laihan nykynuoren perusmallilta.

Eli sinulla ei ole lihaksia. Se on se ongelma.

Liikkumattomuus kutistuttaa lihakset. Jos ei liiku koskaan tai riittävästi, ne ei kehity ollenkaan.
Tai jos liikkuu erittäin paljon ja ei syö proteiinia ne saattaa kutistua.
Tuo viimeinen ei ole sinun ongelma, koska sinulla on rasvaa eli läskiä. Sitä ei ole ns. maratontyypeillä, joilla ei ole lihaksia. Niillä ei ole myöskään läskiä.

Ns. arkiliikkuminen on usein melkein nolla tällaisissa tapauksissa.
Ennen tietokone-, peli- ja kännykkäaikaa oli lasten ja nuorten arkiliikkuminen monin verroin runsaampaa. Oli laihoja, mutta ne oli rasvattomia lihaskimppuja, sellaisia IggyPop-tyyppejä.
Katso vaikka vanhoja kuvia kun ihmiset on heinäpellolla ilman paitaa, millaisia laihat miehet olivat. Ne oli lihaksikkaita laihoja.

Lääkkeeksi minä määräisin liikuntaa/punttia ja monipuolisen ruokavalion.


Lohdutukseksi kerron, että olet täysin normaalitapaus tänäpäivänä. Armeijassa, kun jätkät vetää paidat pois, niin laihat paljastuu sellaisiksi jättivauvoiksi, joilla on vartalo kuin laihalla pikku valaalla.
Mutta on tietty hieman surkeaa maanpuolustusmielessä.

Äänestä
  • Rasvaprosentti kertoo melko tarkasti juuri sen, miten paljon "tiukkaa" massaa (luuta ja lihasta) kehossasi on verrattuna rasvaan ... ja jos haluaa itselleen jotain tavoitteita asettaa, niin rasvaprosentti on sieltä parhaasta päästä, sitten erinäiset vyötärön mitat, häntäpäässä se BMI ja vasta viimeiseksi ihan raaka puntarin näyttämä lukema.

    Kaksi tapaa pienentää rasvaprosenttia; lisätä tiukkaa massaa punttitreenillä (tämä on miehille helpompaa kun hormonit suosivat lihasten kasvua) tai sitten vähentää löysää ruokavalion ja liikunnan sopivalla yhdistelmällä.

    Nyt en ihan ulkoa muista, mutta suuntaa-antavasti miehillä sellainen terve rasvaprosentti pyörii jossain 15% kieppeillä ja naisilla 22% kieppeillä. Allekin voi vetää, mutta älytöntä terveydellistä hyötyä siitä ei ole (ja liian vähiin vedettynä jo vaarallista, mutta ns. normaalilla laihduttelulla tuosta ei koitune ongelmaa)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rasvaa, mutta ei kiloja kirjoitti:

minulta otettiin tänään rasvaperosentti, joka näytti 32. Millä lailla saan sen alas? Painoindeksi on 22, joten en ole ylipainoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu