onko totta että jossain poistetaan hammskivee ultraäänellä (vai olikse laserilla ) täysin kivuttomasti. Itseltä ei oo koskaan poistettu mutta tietääkseni poralla toteutettuna sattuu ja pilaa hampaan koska kiille on hampaan tyvestä hyvin herkkä.
Hammaskiven poisto
5
685
Vastaukset
- veks.
Riippuu ihan hammaskiven poistajasta ja kiven määrästä millä sitä lähetään poistamaan.
Jotkut käyttävät pelkästään käsi-instrumentteja: sirppejä, kyrettejä yms. Jotkut aloittaa ultraäänellä, ja jatkaa sitten käsi-instrumenteilla. Varsinkin jos sitä hammaskiveä on kertynyt monen vuoden ajalta.
Mutta poralla sitä hammaskiveä ei koskaan lähdetä poistamaan!- anteeski etten tiedä
voiko sen nähdä paljaalla silmällä jos peilillä katsoo? Itsellä ei ole poistettu mutta en käy lääkärissäkään kuin harvoin
- Nimetön
anteeski etten tiedä kirjoitti:
voiko sen nähdä paljaalla silmällä jos peilillä katsoo? Itsellä ei ole poistettu mutta en käy lääkärissäkään kuin harvoin
Hammaskivi on plakkia jonka sylki kovettaa(syljen mineraalit) ham.kiveksi mikäli plakkia ei poisteta hammasharjalla tai hammaslangalla/-tikulla/-väliharjalla).
Hammaskivi on kiveä eli kovaa,jota ei enään harjaamalla saa irti. Se on väriltään vaaleaa,keltaista tai jopa mustaa. Ylesin paikka mihin kertyy on alaetuhampaiden takapinnat ja yläposkihampaiden poskenpuoliset pinnat.
- nyt toki
Poralla poisteta. Ultraäänellä kylläkin ehken myös laserilla perinteisten käsiinstrumenttien lisäksi.
- Nimetön
Mahtaakohan tuollainen ultraääni poistatus olla kivuliasta?Ja minkä hintasta se suurinpiirtein on?Itse en pelkää mitään muuta maailmassa niin paljoa kuin Hammaslääkäreitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495729- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197