Jos ilmoittaudun esim. Varamiespalveluun ja he tarjoavat työpaikkaa, jota en syystä tai toisesta halua ottaa vastaan (esim. perustelisin asian ammattitaidottomuudella, sillä ettei työ ole oman alan työtä..), rapsahtaako karenssia kelan puolelta?
Vai mikä on käytäntö, ilmeisesti kuitenkin saattavat tarjota melkein mitä tahansa työtä ja jotain päivänkin työkeikkoja, joista ei juuri jää käteen mitään?
Vai mikä on käytäntö, ilmeisesti kuitenkin saattavat tarjota melkein mitä tahansa työtä ja jotain päivänkin työkeikkoja, joista ei juuri jää käteen mitään?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos jättäytyisin työnhakijana pois työkkäristä vuokrafirmojen keikkojen varaan, eikä keikkoja olisikaan koko aikaa, mites sitten toimeen tullaan? Ja jos kieltäytyisin ja haluaisin palata työkkäriin työnhakijaksi, karenssiko siitä seuraa?
Ei siitä välttämättä karenssia rapsahda, ellei niillä oo aikaa alkaa jokaisesta päivän keikasta kieltäyjästä juoruamaan työkkäriin/kelaan.. En tosin oo ihan varma, tulisko sittenkään..
Voi olla, että jos useammin kieltäytyy tarjotuista töistä, lopettavat töiden tarjoamisen..
Tietysti on hyvä että ajattelee ettei ole koulutusta/kokemusta. Välillä tuntuu, ettei vuokrafirma välitä ollenkaan, millaisen tyypin välittää mihinkin hommiin. Voi olla, että työpaikalla koittaakin sitten mukava yllätys: Kaikilla on kädet täynnä työtä ja kukaan ei ehdi opettaan. Siinä sitten a) joko aiheuttaa koneiden yms tuhoamisen tai b) kököttää jossain nurkassa koko vuoronsa.
Jos lähtee työkkärin listoilta syystä tai toisesta, ja jossain vaiheessa haluais palata, tulee automaattisesti viikon karenssi, joka on omavastuuaika ja tulee kaikille.
logiikkaanne...olet töissä tietenkin sen ajan kun vuokrasuhdetta asiakasyritykseen kestää, sen loputtua ilmoittaudut taas työkkäriin jos ei vuokrafirmalla ole antaa perään uutta hommaa. Viikon omavastuu on vain kerran kalenterivuodessa (ellei tämäkin sääntö ole parin viime vuoden aikana muuttunut?). Eikä vuokrafirmat mitään ilmoittele työkkärille, työn vastaanottaminen on täysin vapaaehtoisuuteen perustuvaa. Jos alkaisivat sellaista tekemään ei pian olisi ihmisiä mitä vuokrata. Itselleni on käynyt niinkin että paskamaisesta paikasta itse lähdettyäni vuokrafirma antoi työtodistuksen jonka mukaan kyse oli määräaikaisesta työstä. Kannattaa kysellä mikä on firman käytäntö.