ostomaniasta,onko

Suhde rakoilee, kun toinen osapuoli vain haluaa ostaa kaikenlaisia tavaroita ja suree sitä, kun en halua lähteä hänen kanssaan kauppoihin ostelemaan tavaroita.

Hän ei tunne käsiteittä vararahasto, säästää pahan päivän varalle tms.
4432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

elämästä, miksi säästää rahaa, kun ei koskaan tiedä milloin elämä loppuu?

Äänestä
  • Voi sitä nauttia elämästä, vaikka olisi vararahastokin. Itse asiassa paljon enemmän kuin käyttämällä aina tilit tyhjiksi. Eihän se vararahaston olemassaolo vähennä yhtään sitä kuinka paljon voi käyttää kuukaudessa, koska tulot on kuitenkin samat. Vähän voi lisätä, jos on tuotollisesti sijoitettu.

    Itseäni ainakin häiritsi huomattavasti enemmän se, että aina kuun lopussa olisi tili tyhjä, kuin harmittaisi se, että jossain on rahaa, jota en ole vielä ehtinyt käyttämään shoppaamiseen.

    Mutta kukin taaplaa tavallaan.

    Äänestä

Tilanne EI TULE MUUTTUMAAN vuosien saatossa, joten jos se vaivaa, kannattaa alkaa katsella toisia maisemia... ...

Äänestä

kyllä! nykyinen vaimoni ei osannut säästää koskaan vaan joka kissanristiäiseen piti ostaa uudet vaatteet kenkiä myöten, näitä vaatteita on vieläkin olemassa yksi vaatekaapillinen!

olihan se tietysti oikein että vähän nauttiikin mutta olihan tuo ostovimmakin väärin. ostin minäkin silloin tietysti niitä asioita joista uneksin mutta aina oli vuoden palkat vararahastona piilossa pahanpäivän varalle ja tulevia isompia hankintoja varten, olin jopa lapsien tuloon varautunut niin henkisesti kuin taloudellisestikin.

10 vuoden yhteiselon jälkeen alettiin sitten odottaa lasta ja tuleva vaimo paniikissa....miten meidän rahat riittää siihen ja tähän, missä me asutaan jne.

niin?

ostin säästämilläni rahoilla 1995 ensiasuntomme velattomaksi ja hankin uuden isomman auton kaikki huonekalut jne.

tässä vaiheessa tuli ostaminen ja säästäminen puheeksi ensikertaa vakavasti....

hän tajusi minun kantani ja minä taas olin aina hänelle antanut vapauden ilman narinaani elää sitä mitä haluaa, tietysti piikittelin joskus kun kenkiä alkoi olla 30-40 paria ja suurin osa kaapissa piilossa käyttämättömänä.

mutta nyt hän ostelee omalla palkallaan mitä ostelee ja eipä ole koskaan puuttunut minunkaan ostoksiini.....moottoripyörää,enduroa,motocrossia,trialia,ralliautoa,vesijettiä,moottorikelkkaa,mönkijää jne. olen saanut rauhassa ostaa mitä haluan, kuitenkin olemme yhdessä taloutta pyörittäneet ja molemmat jopa nykyisin säästävät rahaa piiloonkin, lähinnä lapsia varten joita siunaantui kolme....kuitenkin siinä välissä on hankittu mökit ja veneet jne. ja elämä kuitenkin hymyilee risukasaankin....

aikanaan kaikki lutviutuu kyllä joten turhaan huolehdit.

onnea arkeen ja koitapa ottaa rauhallisesti.

ps.harvoin olin minäkään mukana ostoksilla, parempi kun meni kavereiden kanssa.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemusta? kirjoitti:

Suhde rakoilee, kun toinen osapuoli vain haluaa ostaa kaikenlaisia tavaroita ja suree sitä, kun en halua lähteä hänen kanssaan kauppoihin ostelemaan tavaroita.

Hän ei tunne käsiteittä vararahasto, säästää pahan päivän varalle tms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu