e-pillereiden lopettaminen

Söin n.11 vuotta e-pillereitä. Suurimman osan
ajasta Marvelonia, mutta viimeiset 2 kk
Gracialia, koska yritin päästä eroon noin kolmen
viimeisen vuoden aikana koko ajan lisääntyneistä
välivuodoista.

Gracial kuitenkin vain pahensi tilannetta ja sain
vaihdosta kaupan päällisiksi maksaläiskät
naamaani... Päätin lopettaa e-pillerit kokonaan,
koska kyllähän kumeillakin pärjää hyvässä
vakisuhteessa.

Nyt kuitenkin jännityksellä odottelen, mitä
muutoksia pillereiden kokonaan lopettamisesta
seuraa. Olen kuullut hurjia
aknenpuhkeamistarinoita ym. legendoja(?).

E-pillerit pitkän käytön jälkeen lopettaneet
kertokaa kokemuksistanne! Onko jollain iho
pysynyt hyvänä? Jos iho huononi, kuinka pian
lopettamisen jälkeen muutokset tulivat? Kuinka
pian ensimmäiset kuukautiset tulivat lopettamisen
jälkeen? Miten painon kävi? Kertokaa kaikkea mitä
asiasta mieleen juolahtaa!
71157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse en osaa sanoa mitä lopettamisesta seuraa kun
olen itse syönyt vasta vuoden -2000 marraskuusta
lähtien pillereitä.
Ensin 6 kk Diane Novia sitten vaihdoin
Merciloneihin, jota ehdin syödä kk:den.
Vaihdos DN:sta Merciloneihin toi kauhean ihon
rasvoittuvuuden, jonka vuoksi siirryin nyt
takaisin Diane Noviin.
Vähän harmittaa tämmöinen kierre, kun en etenkään
pidä tästä turvotuksesta lantion seudulla, mutta
pakko kait niitä on syödä jotta saa naaman ja
selän ihon pidettyä edes joten kuten kunnossa!
Ei sitä kukkimista kestä kukaan!

Syy miksi aiemmin lopetin DN:t tai vaihdoin ne
siis toiseen merkkiin, johtui siitä että huomasin
minulta lähteneen normaalia enemmän hiuksia ja
muutenkin pääpohjan kuivaneen.

Katsotaan nyt mitä tästä seuraa...

Todennäköisesti sinulta pillereiden lopettamisen
myötä turvotus häviää vähitellen, mutta varaudu
myös niihin iho-ongelmiin! Ei kiva!

Äänestä

Ei niitä ihoongelmia välttämättä tule, mutta
hyödyt lopettamisesta tuntuivat ainakin minulle
paremmalta vaihtoehdolta. Lääkärit eivät
välittäneet viidestä ylimääräisestä kilosta,
joiden epäilin tulleen pillereistä. Kuuluu
ikääntymiseen...Onneksi lähtivät pois
lopettamisen jälkeen. Hajuaisti palasi ja
aineenvaihdunta nopeutui normaaliksi noin parin
kk:n jälkeen. Samalla hävisivät myös
masennusoireet eli elämä tuntuu paljon
paremmalta. Sitä en ymmärrä mikseivät lääkärit
välitä näistä oireista vai pitäisikö saada
vähintään veritulppa tai maksaoireita?

Äänestä

Mä lopetin noin parin vuoden jälkeen.
Kiloja oli tullut 30 lisää ja toivoin pääseväni
eroon.
En päässyt. Lisäks tuli hirvee naaman
rasvoittuminen, rintaan ja selkään jonkunlainen
ihoongelma ja kuukautiset lopettivat
tulemisensa.Nyt syön jotain hormoneja siihen et
ne tulis ja jos haluan raskaaksi,sitä joudutaan
kai avustaan jotenkin.
En olisi aloittanut jos olisin tiennyt!

Äänestä

tule iho-oireita. Riippuu tietysti siitä, oliko
niitä aiemmin...Mulla ei ole koskaan ollut
näppyongelmia, joten pilsujen lopetuksen jälkeen
iho pysyi ihan yhtä hyvänä kuin ennenkin. Paino
tasaantui ja kummalliset mielialanvaihtelut &
masennus katos. Menkat tosin tulivat ihan miten
sattuu, mutta niinhän ne oli tulleet aiemminkin.
En usko että mitään radikaalia muutosta tapahtuu,
varmaankin palaat lähtöpisteeseen, eli siihen,
millainen elimistö & kierto oli ennen pillereitä.

Äänestä

Kaytin Microgynoneita noin 15 vuotta!
Lopettamisen jalkeen menkat tuli kuukauden
sisalla, ihossa en huomannut muutoksia,
mielialani parani, limakalvot olivat paremmassa
kunnossa ja mika parasta; seksi maistui selkeasti
paremmalta ja useammin! Vaikkei kumit olekkaan
teholtaan yhta varmoja, rakastelu on siistimpaa
ja huomaan nuoruuteni himojen palanneen!

Äänestä

Söin Gracial pillereitä, ja pois jätön jälkeen
minulle tuli todella paljon finnejä n.parin
kuukauden jälkeen..selkään, rintoihin, kasvoihin.
Lääkäri sanoi, että uudet pillerit ovat
mahdolliset vasta sitten, kun kuukautiset ovat
tulleet. Niitä odottelinkin puoli vuotta ja
kärsin finni-ihostani.
Painoni putosi vähän. En olisi kokeillut
lopettamista, jos olisin tiennyt
loppuvaikutukset..

Äänestä
  • Kauhistuttavaa hiusetnlähtöä!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sari kirjoitti:

Söin n.11 vuotta e-pillereitä. Suurimman osan
ajasta Marvelonia, mutta viimeiset 2 kk
Gracialia, koska yritin päästä eroon noin kolmen
viimeisen vuoden aikana koko ajan lisääntyneistä
välivuodoista.

Gracial kuitenkin vain pahensi tilannetta ja sain
vaihdosta kaupan päällisiksi maksaläiskät
naamaani... Päätin lopettaa e-pillerit kokonaan,
koska kyllähän kumeillakin pärjää hyvässä
vakisuhteessa.

Nyt kuitenkin jännityksellä odottelen, mitä
muutoksia pillereiden kokonaan lopettamisesta
seuraa. Olen kuullut hurjia
aknenpuhkeamistarinoita ym. legendoja(?).

E-pillerit pitkän käytön jälkeen lopettaneet
kertokaa kokemuksistanne! Onko jollain iho
pysynyt hyvänä? Jos iho huononi, kuinka pian
lopettamisen jälkeen muutokset tulivat? Kuinka
pian ensimmäiset kuukautiset tulivat lopettamisen
jälkeen? Miten painon kävi? Kertokaa kaikkea mitä
asiasta mieleen juolahtaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu