Haluaisin asiallisia vastauksia kaikista ko. vierailua koskevista tiedoista. Olen yrittänyt tutustua ulkoasianministeriön sivuille,mutta asia ei oikein ole auennut..
-Miten saada viisumi,kun gambiassa ei ole suomen suurlähetystöä? Jos minun tarvitsee sitä täältä anoa ystäväni puolesta,niin ilm. tarvitsen hänen passinsa?
-Olen ymmärtänyt että vieraani tarvitsee matkustajavakuutuksen,mistäs sellainen hankitaan,gambiasta vaiko suomesta?
-Entä varallisuustiedot,kuka niitä vaatii ja miten ne tarkistetaan..
- Miten ja mistä olisi helpoin hankkia lentolippuja ja tarviiko jo viisumia hakiessa ne olla valmiina?
Vaikeaa,mutta toivottavasti ei ylitsepääsemätöntä... Olen kovasti kiitollinen asiallisista vastauksista!
-Miten saada viisumi,kun gambiassa ei ole suomen suurlähetystöä? Jos minun tarvitsee sitä täältä anoa ystäväni puolesta,niin ilm. tarvitsen hänen passinsa?
-Olen ymmärtänyt että vieraani tarvitsee matkustajavakuutuksen,mistäs sellainen hankitaan,gambiasta vaiko suomesta?
-Entä varallisuustiedot,kuka niitä vaatii ja miten ne tarkistetaan..
- Miten ja mistä olisi helpoin hankkia lentolippuja ja tarviiko jo viisumia hakiessa ne olla valmiina?
Vaikeaa,mutta toivottavasti ei ylitsepääsemätöntä... Olen kovasti kiitollinen asiallisista vastauksista!
Vastaukset 10
Vanhimmat
sinä et sitä viisumia hänelle hae vaan hän menee lähimpään afrikan maahan missä on suomen suurlähetystö 2 valokuvan kanssa, passin, viisumihakemuksen ja sinulta saadun kutsukirjeen kanssa. Kutsu kirje ainakin meillä piti käydä leimauttaa maistraatissa, henkilöllisyys papereiden kanssa ja muistaakseen siellä vasta allekirjoitettiin kyseinen paperi. Rahaa tarvitsee myös. Kirjessä sun tulee ilmoittaa nimesi, osoitteesi, toimeentulosi, tulijan nimi ja mikä teidän suhde on ja kuinka kauvaksi aikaa tulee luoksesi ym. Mut parhaiten mä ainakin sain tietoa,kun soitin kyseiseen suurlähetystöön,mistä viisumia anopille haettiin. Siellä osasivat neuvoa! Ja sieltä sain tietooni myös sen millainen vakuutus tulee olla. Muistaakseen anopin vakuutus maksoi 3kk ajaksi 700€, kallista lystiä. Mut sen vakuutuksen hintakin riippuu vakuutuksen ottajan iästä. Vakuutuksen pitää kattaa jos kuolee tällä, kuljetus takaisin kotimaahansa,sairaalakulut jos tarvetta ym.. Se me haettiin täältä suomesta hänelle. Anopin kotimaassa eli Kongossa ei ole suomensuurlähetystöä, joten asiat hoidettiin tansanian suomen suurlähetystössä. Mä en kyllä kuollaksenikaan muista oliko meillä lentoliput jo sillon anopille. Etsi gambian lähin maamissä on suomen suurlähetystö ja ota yhteyttä sinne.Meillä ei anoppi matkustanut Tansaniaa vaan saatiin asia hoidettua postitse ja puhelimessa... Kyllä se siitä!!:o)
yritin katsella ja kysyin kaverilta,niin taitaa olla että Nigeria on lähin maa missä on suomensuurlähetystö. Sinne vaan rohkeesti yhteyttä.
http://www.ulkoministerio.fi/public/default.aspx?nodeid=16676&culture=fi-FI&contentlan=1
Joskus on ollut tuttujen kanssa puhetta siitä, missä maassa niitä asioita on käyty hoitamassa ja Nigeriaa muistelinkin. Kun joku tähän tulokseen on päätynyt, niin lienee totta. Ja kuulemieni juttujen perusteella on maailman palvelevin paikka tuo kyseinen lähetystö, josta niitä papereita haetaan, joten kärsivällisyyttä peliin ja aikaa kannattaa varata kuukausitolkulla.. olikohan se juuri tuo paikka jossa tuloksia voisi saada aikaan myös seteleillä..?
"olikohan se juuri tuo paikka jossa tuloksia voisi saada aikaan myös seteleillä..?"
Afrikka? Kyllä!
Tuo on juuri se paikka missä viranomaiset tekevät työnsä hyvin huonosti ilman lahjuksia. :)
Olihan minulla asiaakin...
Ghanasta Suomeen halajavat asioivat Tanskan lähetystössä,
ehkä Gambiassa on sama systeemi jonkun maan edustuston kanssa?
Tanskan suurlahetysto taalla Ghanassa myontaa viisumin ainoastaan liikematkalaisille ja heille, jotka ovat kayneet Suomessa jo usein. Muuten suunta Abujaan. Tallaista tietoa ainakin minulle sielta annettiin.
hoitaa Suomeen hakevien viisumihakemuksia Gambiassa jos kyseisessä maassa ole Suomen Suurlähetystöä. Otappa siitä selvää ensin, ei ehkä tarvitse matkustaa toiseen maahan viisumin hakemista varten.
Tutkiskelin noita sivuja ja mielestäni ruotsin suurlähetystön palvelupiste olisi gambian bakaussa,joten olisiko mahdollista anoa viisumia sieltä...
Kertokaa,jos teillä jotakin tietoa asiasta..
Noin kaksi kuukautta sitten asioin aiheen tiimoilta Gambiassa sekä Ruotsin, Norjan että Tanskan konsulaateissa, kaikki kieltäytyivät viisumihakemuksen käsittelystä. Käännyimme Nigerian Suomensuurlähetystön puoleen ja sieltä saimme 1.5 viikkoa sitten kielteisen viisumipäätöksen :( Uskon todellakin, että rahalla päätös olisi saattanut olla toinen. Uutta viisumia voi hakea n. 3 kkn kuluttua.
Kiitos viestistäsi. En todellakaan jaksa taistella byrokratiaa vastaan. Vai kieltäytyivät Ruotsin,Norjan ja Tanskan konsulaatit myöntämästä viisumia. Todella surullista.... tämä kuulostaa jo tosi ikävältä:(