Eli aion tässä piakkoin pyrkiä securitakselle töihin. Ilmeisesti siellä (niinkuin monissa muissakin vartionti yms. työpaikoissa) on psykologiset soveltuvuus testit.
Minkähänlainen testi on odotettavissa? Pystyykö tuohon valmistautumaan jotenkin?
Minkähänlainen testi on odotettavissa? Pystyykö tuohon valmistautumaan jotenkin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moikka
Pärjäät parhaiten olemalla johdonmukainen ja oma itsesi. Turhan mustavalkoisia kommentteja kannattaa välttää, olethan hakeutumassa palvelualalle.
Nikkari
ei ole minkäänlaisia testejä ja lähes kaikki pääsee ilmeisesti töihin... joten sinne vaan haastatteluun..
t. työntekijä
...olla hiljaakaan.
Siun ensisijainen murhe on päästä haastatteluun. Olen kuullut monilta, ettei ole tullut kutsua edes sinne. Miksi siis murehtia psykologisista testeistä, jos niihin ei mahdollisesti edes pääse. (Eikä niitä kyllä olekaan)
Eiköhän testiä ole siinäkin riittävästi, että nykyään on ensin mentävä koulun penkille ennen kuin saa luvan toimia vartijana. Poliisihan sen luvan myöntää kurssitodistusta ja puhdasta rikosrekisteriä vastaan...
...siihen että sinut potkitaan koe-ajalla pois...eihän silloin tarvi työnantajan sanoa miksi irtisanottiin. Näin ainakin Tampereella. Koeta keksiä itsellesi pikkuisen parempi työmaa äläkä hae vartiointi-alalle huijattavaksi!
tjaah...tampereella siis ensin tuhlataan rahoja uuden työntekijän kouluttamiseksi ja sit potkitaankin pihalle. tosi uskottavaa. ehkä sä et tosiaan ollut niin hyvä vartija, että sut ois kannattanut pitää?
Aikoinaan kun ite hain sinne, vuonna 1996 niin ei ollut mitään psykologisia.Ainoastaan hakaniemen ympyrätalossa järjestettiin kuntotestit joista pääsee jokainen normaalikuntoinen läpi.Viihdyin talossa pari vuotta joten ei se nyt niiiiin kauheaa ole.Nuorille jees mutta voi niitä vanhoja jotka ovat sinne jumittuneet..