IT-alan työttömyys

Oletteko kuulleet koskaan että joku suuri IT-alan yritys olisi ollut lakossa? Tuli vaan mieleen että eikö it-alan ihmisistä löydy tarpeeksi yhteistyöhenkeä ja rohkeutta järjestämään lakkoa tai ulosmarssia. Kyllä metsä- ja metalliteollisuudessa muutamankin henkilön työtilanteen muuttuminen saa suuret koneet pysähtymään. Kyllä se isokin IT-talo saadaan vapisemaan kun serverit ajetaan alas ja marssitaan ulos. Onko nörtit pilanneet IT-alan vai mistä johtuu tämä flekmaattisuus työtoveria kohtaan?
183710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Moi!

Tässä jo 5 kuukautta työttömänä ollut järjestelmäasiantuntija...ei hyvälle näytä!!

Suurin osa IT-työnantajista suomessa ovat monikansallisia yrityksiä, ja tyypillistä näille on se, että varsinaista järjestäytymistä ei niissä ole tapahtunut.Eli työpaikalta puuttuu liittotouhut kokonaan.

Suomen IT-scene on kuin villi länsi. Jotta pörssikurssit pysyisivät korkealla, työntekijät "siivotaan" ulos laskukausina sovitelluin irtisanoutumisin, mikä tarkoittaa sitä että sinä (työntekijä) saat korvauksen työnantajalta, jos lähdet itse, hiljaa ja vähin äänin.

Toinen juttu joka näkyy, on se kun vielä muutamia vuosia sitten ihmiset it-alalla vaihtoivat työpaikkaa parhaimmillaan kolmekin kertaa vuodessa paremman palkan perään.Vaihtuvuus on ollut niin suurta ettei tekijöitä järjestäytymiselle ole ollut.

No, oma tilanteeni on se etten ole nähnyt vielä euroakaan ansiosidonnaisia korvauksia, ja on mahdollista etten niitä tule näkemäänkään.En KOSKAAN elämäni aikana ole aikaisemmin joutunut elämään tulotta tällaisia aikoja.

Sanon ihan suoraan VI**T jokaiselle IT-firman johdolle! Rahanahneutenne on luonut suomeen IT työttömien armeijan!! Onnea valitsemallanne polulla!

Äänestä
  • Olen mielenkiinnolla seurannut miten kaikki rahanahneet ja itseriittoiset it-kaverini ovat saanet toinen toisensa jälkeen potkut ylipalkatuista töistään.IT-kuplan puhkeamisen tajusi jokainen tavallinenkin talaaja jo kauan sitten...Olisi kannattanut järjestäytyä,mutta tunsitte itsenne niin korvaamattomiksi,ettei kuulemma ollut tarvetta...

    Äänestä

  • Silkan rahan perässä ei kannattaisi it-alallakaan juosta. Firmoja tulee ja menee solkenaan. Pitkän päälle näyttää olevan parempi pysyä turvatussa työpaikassa, vaikka jostakin saisikin parempaa liksaa. Pysyvän henkilöstön myötä toivottavasti ay-toimintakin parantuisi ja ainkin jonkin verran parantaisi tilannetta. Toisaalta on niinkin, että aykään ei pysty pelastamaan irtisanomisilta, mutta ainakin lakisääteiset kuviot tulisivat ayn voimin ja toimin kuntoon.

    Äänestä

  • Itsekin olin 15 vuotta korvaamattoman tärkeissä järjestelmäasiantuntijan töissä kolmessa eri yrityksessä ja nyt sitten yksi-kaks YT:n kautta pihalla, kuin lumiukko.

    Työkokemusta, koulutusta, osaamista ja kaikkea mahdollista tarpeellista löytyy, mutta ajat on todella heikot tällä alalla. IT-osakkeiden kurssit ovat kuralla ja niin on IT-töiden arvostuskin. Ainoa lohtu on hyvät palkat viimeisen 10 kk ajalta, jolloin ansiosidonnainenkin on sen tasoinen, että paniikkia ei ole. Silti tässä tekisi paljon mielummin alan töitä.

    Tähän saakka on tullut ihmeteltyä niitä tuttavia, jotka ovat hankkineet itselleen toisen ammatin työn ohessa. Ollapa tässä itselläkin nyt sitten sellainen. Voisi lähteä veistämään puuveneitä, dreijaamaan savikuppeja, pitämään venäläisturisteille elämysmatkoja, ... mutta kun ei osaa mitään muuta, kuin IT:n. :(

    Äänestä

  • >Toinen juttu joka näkyy, on se kun vielä muutamia vuosia sitten ihmiset it-alalla vaihtoivat työpaikkaa parhaimmillaan kolmekin kertaa vuodessa paremman palkan perään.

    Olisi pitänyt itse tehdä noin. Tyhmä minä.

    >No, oma tilanteeni on se etten ole nähnyt vielä euroakaan ansiosidonnaisia korvauksia, ja on mahdollista etten niitä tule näkemäänkään.En KOSKAAN elämäni aikana ole aikaisemmin joutunut elämään tulotta tällaisia aikoja.

    On aivan mahdollista, että työkkäri kieroilee asiat kohdallasi niin, ettet saa edes peruspäivärahaa. Koskaan. Tervetuloa tutustumaan suomalaisen sosiaaliturvan realismiin.

    >Sanon ihan suoraan VI**T jokaiselle IT-firman johdolle! Rahanahneutenne on luonut suomeen IT työttömien armeijan!! Onnea valitsemallanne polulla!

    Ne on jo rahastuksensa tehneet. Ensin teetettiin helvetinmoisella kiireellä 12 tuntisina työpäivinä tuotteita, joita kovinkaan moni ei halunnut ostaa, mutta joiden avulla vetäistiin rahat riskirahoittajilta. Sitten suostuteltiin työntekijät ostamaan ylihintaisia firman osakkeita uskottavuuden savuverhon luomiseksi sijoittajille. Työntekijöiden palkanmaksua kierrettiin lupaamalla arvottomia optioita.

    Äänestä

Voi Voi! Yritä nyt ymmärtää: ei työpaikan säilyminen ole ammattiyhdistyksestä kiinni. Ei se voi ( edes halua) puolustaa tuottamattomia työpaikkoja. Vihdoin viimein ay-ärjestön kaaliinkin on uponnut se, että ei voi olla kannattamattomia työpaikkoja tai ilmaisia lounaita. Opettele uutta osaamista, muuta työn perässä, lopeta kepulainen itkeminen ja kärvistely! Ryhdy elämään. Tätä ei sinulle toivota KEPU, joka haluaa sinun jäävän hiljaa hiiltymään sinne landelle, nauttinmaan Kehä lll- sen tuottamista ilmaisista eväistä.... Perseestä koko kepu ja elämäntapaintiaanit!

Äänestä
  • IT-alasta ja sen loistavasta tulevaisuudesta on viime vuosina toitotettu niin paljon, että alalta työttömäksi jääminen varmaankin tuntuu epäoikeudenmukaiselta.

    Valitettavasti IT-alallakin eletään lyhytnäköisesti pörssikurssien mukaan, eikä alalla ole paperiteollisuuden tapaan vahvaa ammattiliittoa työsuhdenippeleitä sorvaamassa.

    Toisaalta itkettävät ja toisaalta naurattavat nämä IT-firmat jotka lomauttavat väkeä samaan aikaan kun niiden tekemien tärkeiden ohjelmien toimimattomuus nousee lehtiotsikoihin.

    Elämää kuitenkin löytyy, vieläpä kehäkolmosen kummaltakin puolella. Eilinen Hesari kyllä totesi Kehä III:n remonttityömaasta kertoneen jutun otsikossa, että lähes kaikki työntekijät ovat susirajan takaa. Tämä susiraja on ilmeisesti sama kuin kehä III, sillä näiden eksoottisten työntekijöiden kotipaikkakuntien joukkoon olivat päässeet muun muassa Nummi-Pusula, Hyvinkää ja Kuusankoski.

    Äänestä

Kun noinkin moni innostui IT-alaa herjaamaan ja halveksimaan, niin miltäs se tuntuisi jos eräänä päivänä ei yksikään IT-alan ihminen olisi töissä vaan vetäisi töpselit seinästä. Odoteltaisiin vain mitä tapahtuisi. Ei muuten juoksisi kovinkaan monen duunarin tai pomon palkka enää tilille. Pankista et saisi ulos sentin jeniä. Stockmannin ovet eivät avautuisi kuin avaimilla mutta kassoille asti sinun olisi turhan kävellä, koska niitäkin pyörittää bittimyllyt. Työkkärin ja Kelan toimeentulot loppuisi. Kännykät ei toimisi. Isot pyörät ei enää pyörisi.

Miettikää ensin mitä sanotte. IT-ala pyörittää monia muita toimialoja, aivan kunten sen pyörittämät alat pyörittävät IT-alaa itseään tai päin vastoin, muut alat pyörittävän IT-alaa, jos se sinusta on niin helpompi sisäistää.

Äänestä

Onkohan muuten nykyään IT-alan tutkinnolla mitään suoja-arvoa töissäpysymisen suhteen. Onko IT-alan DI tai FM-tutkinnon suorittaneita paljon työttömänä.

Äänestä
  • uutta paikkaa hakiessa voi olla arvoa (jota syö pahasti se että hakijoita on varmaan paljon), mutta suoja-arvoa todella vähän. Kyllä se on tilanteen mukaan; osaaminen, arvostus ja ennen kaikkea laskutusaste ovat ne suojakriteerit ainakin tämän hetkisessä "pommitusaallossa".

    Äänestä

  • Itselläni on yli 5 vuoden työkokemus IT-alalta
    Tittelinä Järjestelmäasiantuntija
    Takana Tietokoneasentajan ammattitutkinto miljoona muuta kurssia ja koulutusta.

    Painoarvo=MIINUS NOLLA

    Töitä on haettu päivittäin jo yli puoli vuotta!

    Kun tämän on lisäksi tehnyt ihminen, joka TAISTELI itsensä läpi aikaisemman laman kourista, velkaantui pahoin tulojen pienentyessa, ja yrittänyt yhteensä 5:llä eri ammattialueella menestyä, pitäisi lähinnä riisua housut pois ja PYLLISTÄÄ näkyvästi eduskuntatalon rappusilla!

    Odottelen vaan koska saneerauslainani kaatuu, ja olen taas kerran merkitty tuorein maksuhäiriömerkinnöin! Eihän niillä luottotiedoilla tee yhtään mitään? Ainakaan ihminen jolla niitä ei ole ollut yli 10:een vuoteen?!

    Jostain syystä yhteiskunnan mielestä minä olen ihminen joka EI TARVITSE omaa kotia, EI TARVITSE omaa autoa, EI TARVITSE turvattua toimeentuloa, EI TARVITSE vakaata elämää, EI TARVITSE kanssaihmisten kunnioitusta, EI TARVITSE uusia vaatteita, EI TARVITSE tuntea tyytyväisyyden tunteita, EI TARVITSE edes päivärahoja, koska lopputili jaksotellaan, EI TARVITSE ruokaa, EIKÄ LIIOIN TARVITSE koulutuksensa mukaista työpaikkaa!!!!!

    Äänestä

  • IT-työtön kirjoitti:

    Itselläni on yli 5 vuoden työkokemus IT-alalta
    Tittelinä Järjestelmäasiantuntija
    Takana Tietokoneasentajan ammattitutkinto miljoona muuta kurssia ja koulutusta.

    Painoarvo=MIINUS NOLLA

    Töitä on haettu päivittäin jo yli puoli vuotta!

    Kun tämän on lisäksi tehnyt ihminen, joka TAISTELI itsensä läpi aikaisemman laman kourista, velkaantui pahoin tulojen pienentyessa, ja yrittänyt yhteensä 5:llä eri ammattialueella menestyä, pitäisi lähinnä riisua housut pois ja PYLLISTÄÄ näkyvästi eduskuntatalon rappusilla!

    Odottelen vaan koska saneerauslainani kaatuu, ja olen taas kerran merkitty tuorein maksuhäiriömerkinnöin! Eihän niillä luottotiedoilla tee yhtään mitään? Ainakaan ihminen jolla niitä ei ole ollut yli 10:een vuoteen?!

    Jostain syystä yhteiskunnan mielestä minä olen ihminen joka EI TARVITSE omaa kotia, EI TARVITSE omaa autoa, EI TARVITSE turvattua toimeentuloa, EI TARVITSE vakaata elämää, EI TARVITSE kanssaihmisten kunnioitusta, EI TARVITSE uusia vaatteita, EI TARVITSE tuntea tyytyväisyyden tunteita, EI TARVITSE edes päivärahoja, koska lopputili jaksotellaan, EI TARVITSE ruokaa, EIKÄ LIIOIN TARVITSE koulutuksensa mukaista työpaikkaa!!!!!

    "Jostain syystä yhteiskunnan mielestä minä olen ihminen joka EI TARVITSE omaa kotia, EI TARVITSE omaa autoa, EI TARVITSE turvattua toimeentuloa, EI TARVITSE vakaata elämää, EI TARVITSE kanssaihmisten kunnioitusta, EI TARVITSE uusia vaatteita, EI TARVITSE tuntea tyytyväisyyden tunteita, EI TARVITSE edes päivärahoja, koska lopputili jaksotellaan, EI TARVITSE ruokaa, EIKÄ LIIOIN TARVITSE koulutuksensa mukaista työpaikkaa!!!!! "


    Hei! Ei minullakaan ole mitään noista. Ja palkkaa sain viimeksi yli 15 vuotta sitten.

    Mutta luotetaan tulevaisuuteen.

    Äänestä

Sielä kannattaa pitää turvat tukossa silloin,
kun lopputilejä jaetaan.

Kannattaa muuten, jos on kokoomuslainen, ja kenkää on tulossa, lähteä joko hoituriksi, kapiaiseksi, poliisiksi tai papiksi.
Sielä kaikki on kokoomuslaisia, yhteiskunta maksaa palkan, ja työpaikka on pysyvä.

Mielenkiintoista.

Äänestä
  • Ja sinä ilmeisesti edustat virkasi puolesta työnantajaa, joka näkee jokaisen työntekijänsä ainoastaan miinuksena tuloksessa, ja sehän oikeuttaa siihen että näitä ihmisiä saa ilman huonoa omaatuntoa piiskata mennen tullen!

    Sulla on tainnu käydä älyttömän hyvä tuuri koneiden kanssa, kun rankkaat IT-osaamisen näin alhaiselle tasolle.Ei tule tuuri jatkumaan ikuisuuksia!

    Juuri tällä viikolla olen saanut todistaa sitä, kun yhden paikallisen ison organisaation verkko on ollut lähes pimeänä jo pari vuorokautta.Huvittavaa on se, että olen itse osallistunut tämän verkon ylläpitoon ja valvontaan.Vaan en enää, koska minähän olen tarpeeton! Tolkuttomat säästötoimet rupeavat näkymään jo kaikkialla yhteiskunnassamme! Ehkä sitten joku herää kun ensimmäiset ökyrikkaiden rahat katoavat bittiavaruuteen, eikä maksumiestä löydy mistään!

    En ole koskaan uskonut politiikkaan.Kaikista vähiten kokoomukseen, joka enemmän tai vähemmän on tilusten herrojen ja emäntien puhetorvi.

    Äänestä

  • Kokoomuksella oli tuuria kun vaalit olivat näinkin aikaisin. Mm. Novo viivästytti ilmoitusta lomautuksistaan vaalien yli.

    Vaalien jälkeen päästettiin ulos realistisempia talousennusteita.

    Äänestä

>Oletteko kuulleet koskaan että joku suuri IT-alan yritys olisi ollut lakossa?

Aikoinaan rakkaat työnantajat yrittivät ajaa läpi lakia, jonka mukaan heille olisi tullut rajaton määräysvalta ylempien toimihenkilöiden ylityöajan suhteen. Eli perjantaina 5 minuuttia ennen työajan päättymistä olisi voitu yksipuolisesti määrätä jäämään ylitöihin viikonlopuksi, jos jonkun naama ei olisi miellyttänyt. Tuosta tuli ulosmarssi ja työnantajapuoli perääntyi vaatimuksestaan. Tuollaiset työehdothan ovat ylimmällä sika(ri)portaalla eli niillä, jotka ansaitsevat miljoonia vuodessa.

>Onko nörtit pilanneet IT-alan vai mistä johtuu tämä flekmaattisuus työtoveria kohtaan?

Kyllä. Hype-vuosina alalle tuli kuolemattomia pilvin pimein. Muutamia varoittelin 90-luvun lamavuosista. Kieltämättä nämä vuodet ovat pahempia kuin 90-luvun lamavuodet ITeelle.

Äänestä

Onkos novolaiset kuulolla. Lähdittikös pakkolomille hymyt korvissa ja meteliä pitämättä. Voi olla että 90 päivän jälkeen jatkuu irtisanomisilla jos kuviteltua nousua ei sinä aikana tule.

Äänestä
  • Näyttää siltä, että lähdemme meteliä pitämättä.
    Käy samalla laila kuin vuoden vaihteessa, kun 80 meistä irtisanottiin. YT-neuvotteluista ei voida puhuakaan neuvotteluina. Työnantaja sanelee ja työntekijät kuuntelevat. Kukaan ei sano vastaan, koska tiedätte varmasti, mitä tapahtuu seuraavien YT-neuvotteluiden aikana niille, jotka edellisellä kerralla avasivat suunsa.

    Erto koitti saada YT-neuvottelut 2000:n henkilön lomauttamisesta kuusiviikkoisiksi, mutta työnantajan mielestä kaksi viikkoa riittää! Itsestä tuntuu, että mitä tätä pitkittämään, kun lopputulos on joka tapauksessa jo päätetty.

    Lomautusten syyksi ilmoitettiin työn väheneminen. Kuitenkin työtä ostetaan ulkoa, kun ei itse tiimissä ehditä tehdä kaikkea. Eikä luonnollisesti tässä tilanteessa haluta tehdä ylitöitä.

    Esimerkkinä meille duunareille firman johto kuulemma myös lomautetaan, mutta he tulevat töihin lomautuksen ajaksi ! Eli töitä saa tehdä, mutta palkkaa ei tarvitse maksaa... ei siis ole mennyt koulutus hukkaan!

    Jos / kun tilanne tästä paranee, voidaan Novossa olla varmoja, että luonnollista poistumaa työntekijöissä on, joten eivät joudu katselemaan meitä kalliita (Novon palkoilla vähän halvempia) työntekijöitä, joista ei näytä olevan muuta kuin riesaa... Ja uskon, että maine kirii, eikä Novo ole tulevaisuudessa(kaan) kovin haluttu työpaikka.

    Sääliksi vain käy asiakkaita, jotka ovat maksaneet tuotteistaan ylläpitomaksut tammikuussa kuvitellen, että saavat palveluja normaalisti. Saa nähdä, koska he nousevat takajaloilleen. TOIVOTTAVASTI YMMÄRTÄVÄT OIKEUTENSA !!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


IT potkut saava kirjoitti:

Oletteko kuulleet koskaan että joku suuri IT-alan yritys olisi ollut lakossa? Tuli vaan mieleen että eikö it-alan ihmisistä löydy tarpeeksi yhteistyöhenkeä ja rohkeutta järjestämään lakkoa tai ulosmarssia. Kyllä metsä- ja metalliteollisuudessa muutamankin henkilön työtilanteen muuttuminen saa suuret koneet pysähtymään. Kyllä se isokin IT-talo saadaan vapisemaan kun serverit ajetaan alas ja marssitaan ulos. Onko nörtit pilanneet IT-alan vai mistä johtuu tämä flekmaattisuus työtoveria kohtaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu