Punaiset kädet?

Oijo

Olin paikallisessa pizzeriassa viime syksyllä töissä, ja jouduin käyttämään viikon ajan toistuvasti kumihanskoja ja pesemään käteni. Viikon loppuun kuluessa käteni olivat todella kuivat, halkeilevat ja kireät, sekä rystysten- ja sormenpäistä punoittavat. Rasvaus on auttanut, mutta tuntuu etteivät sormet tule yhtään vähemmän punaisiksi. Mitä voin tehdä? Auttaako ihovoiteen vaihto? Vaiko käsien pesu minimiin ja rasvaan mahdollisimman säännöllisesti? Onko hanskojen puutteella ja kylmällä ulkoilmalla vaikutusta kovinkin vahvasti? kynsien pureskelu? allergiaa?
jos en muutamaan päivään ole rasvannut, iho alkaa muuttua vieläkin pahemmaksi.

2

1582

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Dude88-

      Olivatko kumihanskat puuterittomat? Jotkut kertakäyttö kumihanskat ovat puuteroituja ja ne saattavat ärsyttää ihoa... Mieluummin puuterittomat kumihanskat.

      • OIjo

        Eivät olleet puuterittomat. Nyt tiedän ainakin mikä käsissäni on, toksinen ekseema, eli iho on ärtynyt pesuaineiden takia pesussa. Olen laittanut kortisonia, tuntuu auttavan, mutta vain vähän. Puuvillahanskoistakaan en ole löytänyt juuri apua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1190
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1128
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      117
      1060
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      970
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      950
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      775
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      731
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      686
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      659
    10. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      32
      630
    Aihe