Punaiset kädet?

Oijo

Olin paikallisessa pizzeriassa viime syksyllä töissä, ja jouduin käyttämään viikon ajan toistuvasti kumihanskoja ja pesemään käteni. Viikon loppuun kuluessa käteni olivat todella kuivat, halkeilevat ja kireät, sekä rystysten- ja sormenpäistä punoittavat. Rasvaus on auttanut, mutta tuntuu etteivät sormet tule yhtään vähemmän punaisiksi. Mitä voin tehdä? Auttaako ihovoiteen vaihto? Vaiko käsien pesu minimiin ja rasvaan mahdollisimman säännöllisesti? Onko hanskojen puutteella ja kylmällä ulkoilmalla vaikutusta kovinkin vahvasti? kynsien pureskelu? allergiaa?
jos en muutamaan päivään ole rasvannut, iho alkaa muuttua vieläkin pahemmaksi.

2

1559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Dude88-

      Olivatko kumihanskat puuterittomat? Jotkut kertakäyttö kumihanskat ovat puuteroituja ja ne saattavat ärsyttää ihoa... Mieluummin puuterittomat kumihanskat.

      • OIjo

        Eivät olleet puuterittomat. Nyt tiedän ainakin mikä käsissäni on, toksinen ekseema, eli iho on ärtynyt pesuaineiden takia pesussa. Olen laittanut kortisonia, tuntuu auttavan, mutta vain vähän. Puuvillahanskoistakaan en ole löytänyt juuri apua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3839
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2974
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1872
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1608
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      728
    Aihe