Neuvostoliiton kansalaisille, jotka haaveilivat länsitavarasta, sanottiin että niitä ei todellisuudessa ole, ne ovat vain siellä näyteikkunassa propagandavälineinä. Kansa uskoi.
Suomalaisille, jotka haluaisivat vain kohtuuhinnalla itse ostaa perheelleen turvallisen ja hyvän auton, sanotaan, että silloin valtion vaihtotase romahtaa ja ulkomaalaiset suuttuvat meille. Kansa uskoo.
Suomalaisille, jotka haluaisivat vain kohtuuhinnalla itse ostaa perheelleen turvallisen ja hyvän auton, sanotaan, että silloin valtion vaihtotase romahtaa ja ulkomaalaiset suuttuvat meille. Kansa uskoo.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei nyky-Suomessa valtion herrat mitään sano, jos kysyt, miksi autot on niin kalliita. Ei tule minkäänlaista rehellistä vastausta. Jos sitten lukee valtiontalouden perusteita, esim budjettiesityksistä, syvällisemmin, ymmärtää, että valtiolla ei ole mitään mahdollisuuksia eikä edes mitään aikeita luopua autojen kaikinpuolisesta verottamisesta edestä ja takaa. Mutta jos kansalaiset olisivat vähän aktiivisempia, he kyllä saisivat poliitikot helposti valheesta kiinni.
lunastettava myös poliitikkojen. Tilanne on muuttunut oleellisesti viime kuukausina.
Poliitikoilla koettaa kovat ajat mikäli "valehtelijan" leima otsaan lyödään. Tabloidilehdet jahtaa säälimättömästi kunnes moraalinen tuomio lankeaa paras esimerkki Luhtanen.
Alkaa tulla lunta tupaan jollei lupauksia pidetä!