Mitä olette vastanneet

työhaastattelussa, kun teiltä on kysytty, miksette vielä esim. puolen vuoden työttömyyden jälkeen ole saaneet töitä?
111024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sanon, että en ole etsinytkään kuin vasta nyt.

Äänestä

Olin kolme vuotta työttömänä ennenkuin kuin natsas. Vastaukseni oli, ja voit uskoa että kysyjiä oli MONTA, totuus. Eli olen etsinyt, kurssittautunut, mutta on ollut monta muutakin hakijaa jotka ovat olleet pätevämpiä. Tee kaikkesi että saat sen kuuluisan jalan oven väliin, sen jälkeen homma onnistuu JOS niin itse haluat.

Äänestä

Ja se on totuus kanssa.

Äänestä

.......ei ole "oikeata" vastausta. Niinhän se menee että jos ei ole toisille työnantajille kelvannut ei sitten kelpaa meillekkään.
Töissä jo olijat saavat töitä. Juuri kukaan ei haluaisi palkata työtöntä. Ennakkoasenteet ovat vahvoja.

Äänestä
  • aina näsäviisaisiin kysymyksiin että mitä se teille kuuluu. Haastattelijat ovat kehittäneet näsäviisastelusta oikein taiteen lajin. Toinen vastaus jota käytän on: Ei aavistustakaan. En tiedä. Tietysti jos on avuton ja onneton persnuolija joka pelkää aina ja kaikkea ja yrittää sorvata kaikille sopivia vastauksia niin ei uskalla sanoa että mitä se teille kuuluu, ei kenellekkään eikä koskaan, mutta minä kyllä sanon. Teen heti selväksi että en ole tyhmä vaan haastattelija on. Uskokaa tai älkää, olen saanut töitä, en tosin mitään hienoja enkä tosin ole niitä yrittänytkään kun en ole mikään pyrkyriluonne, mutta töitä kuitenkin. Töissä olen tälläkin hetkellä.

    Äänestä

Olen kertonut, minkälaiset työllisyysnäkymät tällä aluella on ollut jo pitkään ja todennut että on ollut huono tuuri.

Äänestä

Vastaus: "Kilpailu on veristä vähistä työpaikoista." Työnantaja tietää varmasti saman itsekin, jos samaa työpaikkaa hakee yli 100 henkilöä, mikä ei taida olla harvinaista Nyky-Suomessa. Parempi kysymys on se, miksi TA ylipäätään sellaista kysyy, jos kysyy.

Äänestä

"Jättäydyin pois työelämästä 3 vuotta sitten tutustuakseni firmanne toimintaan paremmin. Selasin arkistoista kaikki maininnat yrityksestänne ja olin aivan liikuttunut valtavasta rohkeudestanne tällä alalla.

Olen haastatellut työntekijöitänne sekä kilpailijoidenne työntekijöitä vain todetakseni erinomaisuutenne ja kadehdittavan altruisminne vuoksi. Te todella rakastatte työntekijöitänne.

Lisäksi olen kouluttautunut vastaamaan juuri teidän tarpeitanne - minulla on mukana myös portfolio, johon olen koonnut harrastuksenani tekemiä luonnoksia yrityksenne uudeksi logoksi.

Mutta lyhyesti - te olette voittajia. Te olette ansainneet paljon parempaa mitä teillä nyt on. Haluan täysin pyytettömästi auttaa teitä eteenpäin raa'assa markkinataloudellisessa kilpailussa. Se on minun kutsumukseni."

Työkkärin kurssilla kehottivat viljelemään mainoslauseita ja tekemään ikävistäkin asioista positiivisia. Kehotettiin myös pidättäytymään liiallisesta rehellisyydestä.

Äänestä
  • Heheheh. Tuo voisi mennä jo vittuilun puolelle. ;-)

    Äänestä

Noin typerää haastattelijaa en ole koskaan tavannut. Tosta voi päätellä mitä typerämpi sen paremman aseman saa työelämässä. Tai taisi olla jokin viraston kankeuttama muinaisjäänne se haastattelija.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työtön. kirjoitti:

työhaastattelussa, kun teiltä on kysytty, miksette vielä esim. puolen vuoden työttömyyden jälkeen ole saaneet töitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu