Viimeisen parin viikon aikana joka päivä on suhteellisen pienellä alueela ollut tutka ja parhaimpina kaksi tai kolme. Poliisijohto on vuosikaudet valittanut resurssipulaa, mutta kyllä tutkapartioihin miehitystä riittää, yksi tutka tarkkaan valitussa tuottoisimmassa paikassa sitoo helposti kymmenenkin poliisia. Onhan se varmasti jumalattoman hauskaa kytätä metsän siimeksestä tai bussipysäkiltä sanomalehden läpi tutkan kanssa, kun vähintään 90% autoista ajaa yli rajoituksen ja varsinkin kun sakotustaso vaikuttaa suoraan palkkaan! Tämä onkin mielestäni täysin perustuslain vastaista, että eri poliisipiireissä päätetään esim. että liikennesakkojen määrää korotetaan 30%. Sehän vain tarkoittaa sitä, että kaikesta mahdollisesta sakotetaan ja aina kyllä syy löytyy! Kaikki tämä yhdistettynä suomen aivan käsittämättömään päiväsakkosysteemiin, kuinka ylinopeudesta VOI saada sakkoa 100000euroa? ....esim moottoritiellä 25km/h ylitys tarkoittaa 25-30päiväsakkoa eli paljon enemmän kuin esim. törkeä eläinrääkkäys! Onhan toki "kaahaaja" paljon pahempi rikollinen! Ja poliisit saavat tästä palkanlisää! Perkele muutenkin tästä takapajulasta tehdään kovalla rytinällä poliisivaltiota kaikenlaisine valvontoineen. Ihmisen tärkein perusoikeus on kuitenkin vapaus!
En jaxa enempää kirjottaa ...ranteet paukkuu-:)
Henkilökohtaisesti onneksi vaihdan kesällä maata ..ehdimpähän katella suomen meninkiä taas muutaman vuoden ja hullummaksi vaan muuttuu!
En jaxa enempää kirjottaa ...ranteet paukkuu-:)
Henkilökohtaisesti onneksi vaihdan kesällä maata ..ehdimpähän katella suomen meninkiä taas muutaman vuoden ja hullummaksi vaan muuttuu!
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.