Saksalaiset osat eivät kestä

Mikä Prrr..kele siinä on, että joka ikisessä osassa joka ei saksalaisista autoistani on hajonnut, on lukenut aina Siemens tai Bosh? En ole varmaan ainoa jonka auton luotettavuuden on pilannut saksalaiset osat, olipa auton merkki mikä hyvänsä.

Turha mutista mistään huonoista asennuksista, sillä vain ne saksalaiset osat siellä hajoavat itsekseen, ei muut osat tai niiden asennukset. Turha myöskään lässyttää mistään komponettien laatueroista, kun ne samat saksalaiset osat eivät kestä yhtään sen paremmin siellä 50.000e:n Mersussa kuin 10.000e:n Fiatissakaan
131297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mitä vähemmän saksalaisia osia, sen luotettavampi auto.

Tämä on nyrkkisääntö ja siihen ei tarvita mitään tilastoja eikä gallupeita.

Äänestä
  • uskovaiset alas, mutta mitä siitä.
    Tuttavallani on Skodan huolto, jossa huolletaan myös Mitsubishiä.
    Hän kertoi, että takuuseen vaihdettavista osista valtaosa on saksalaisten alihankkijoidn osia.
    Tämä koskee niin Skodaa kuin Mitsuakin.
    Hollannissa tehdyissä mitsuissa on myös jonkin verran saksalaisten tekemää alihankintaosaa.

    Äänestä

allani on todellakin saksalainen laatu auto missä on saksalaisia osia! ei tarvitse ihmetellä misttä varaosat saa. edellisessä autossani mikä oli TOYOTA ei ollut saksalaisia laatuosia minkä takia se vietti merkki korjaamolla paljon aikaa.tolloin loppui uskoni toyotaan ja pääsin tuulipuvustta pois!

Äänestä
  • Saksalaisia autoja tehdään paljon muualla (lue kokonpannaan ja tehdään osia), esim. Espanja, Belgia ja Unkari.
    mm. Audilla on toimintaa Unkarissa.
    Osat tehdään ympärimaailmaa.

    Äänestä

joo ei kestä fritzin osat, kaikki muunmaalaiset osat tuntuu kestävän paljon paremmin

Äänestä

Bosch on tehnyt aina erittäin luotettavia auton sähköosia. Harvemmin niitä joutuu korjaamaan. Pitkän käytön tuoman kuluman myötä toki, mutta ei juuri muuten.

Jos osat ovat menneet autossasi rikki, on syynä ei-saksalainen autosi. Auton muut huonot komponentit rikkovat laadukkaan ja kestävän Boschin. Vie ritsasi pajalle, niin vaihtavat paskat ei-saksalaiset osat pois ja pistävät Boschia niiden tilalle. Sen jälkeen elämäsi on kuin silkkiä vaan ja naiset tulevat luoksesi.

Äänestä
  • Italoni, jonka ympärillä pörräävistä naisista rumimmat olen jo potkinut lähimmän volkkarin luokse(ovat kovasti innoissaan, ressukat puutteessa)ainoa viallisessa sähköosassa lukee:"made in germany"

    Äänestä

  • srtsrtj kirjoitti:

    Italoni, jonka ympärillä pörräävistä naisista rumimmat olen jo potkinut lähimmän volkkarin luokse(ovat kovasti innoissaan, ressukat puutteessa)ainoa viallisessa sähköosassa lukee:"made in germany"

    ... ajovalojen korkeudensäätömoottorissa tosiaan lukee...

    Äänestä

Päätteletkö valmistajasta komponentin valmistusmaan?

Melko hataralla pohjalla on päätelmäsi mikä osa on saksalainen ja mikä ei jos valmistajan logon/nimen perustella päättelet valmistus maan. Kaikki suuret saksalaiset valmistajat kun teetättävät komponenttejaan omilla tehtaillaan ja/tai alihankkijoillaan ympäri maailman. Ei Siemensin tai Boschin merkistä voi päätellä, että komponentti on valmistettu Saksassa.

Äänestä
  • ihan sama missä se on tehty, suunnittelu ym on saksalandiasta peräisin...

    Äänestä

  • moskivtisi kirjoitti:

    ihan sama missä se on tehty, suunnittelu ym on saksalandiasta peräisin...

    Ei merkki tarkoita, että suunnittelukaan olisi merkin 'kotimaasta' lähtöisin, sillä moni suuri saksalainenkin merkki ostaa jo koko suunnittelu- ja valmistusprosessin ulkoisilta alihankkijoilta.

    Äänestä

..kun vaihdoin Boschin sulat pari viikkoa sitten..näyttivät tosin olevan Unkarissa valmistetut, mutta merkkihän on legendaarinen..

Äänestä

Aito japanilainen tai ruotsalainen auton osa (ja siis samalla koko auto) ovat maailman laadukkaimpia, myös muissa vempaimissa kuin autoissa. Se on helvetin totta, että sakemannin osat ovat tänä päivänä täyttä paskaa. Bosch oli ennen wanhaan merkki laadusta, nyt merkki siitä että kierrä kaukaa. Muut täysin paskat osavalmistusmaat ovat Ranska ja Britannia sekä yhä enenevässä määrin Meksiko (uusin VW Jetta ja kohta maahamme saapuva uusi VW Golf-farmari tehdään Meksikossa ja noin puolet auton osista tehdään Meksikossa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hattuuntunut mies kirjoitti:

Mikä Prrr..kele siinä on, että joka ikisessä osassa joka ei saksalaisista autoistani on hajonnut, on lukenut aina Siemens tai Bosh? En ole varmaan ainoa jonka auton luotettavuuden on pilannut saksalaiset osat, olipa auton merkki mikä hyvänsä.

Turha mutista mistään huonoista asennuksista, sillä vain ne saksalaiset osat siellä hajoavat itsekseen, ei muut osat tai niiden asennukset. Turha myöskään lässyttää mistään komponettien laatueroista, kun ne samat saksalaiset osat eivät kestä yhtään sen paremmin siellä 50.000e:n Mersussa kuin 10.000e:n Fiatissakaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu