Jostain kuulin, että lomarahat muka maksettaisiin suoraan palkan yhteydessä, mutta silloinhan palkan pitäisi olla paljon isompi kuin pelkän viikon palkka...Eli miten on: olin staffin kautta reilut 4kk duunissa, ja nyt se homma loppui. Niin täytyykö minun saada erillistä lomaraa? Kukaan ei ole puhunut niistä mitään.
Kiitollinen avusta.
Kiitollinen avusta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Neljästä kuukaudesta kertyy 8pv lomaa ja riippuu sopimusalan laskentatavasta paljonko se tekee rahassa. Yleensä suurinpiirtein saman kuin on päiväpalkka kerrottuna lomapäivillä. Jos se on maksettu palkkojen yhteydessä on siitä erillinen merkintä tilinauhassa.
Näitä rekryjä kantsii vältellä viimeiseen asti. Ne vedättää aina ja joka paikassa missä vähänkin on tilaisuutta.
Siinä nimittäin saatetaan sanoa että työstä maksettava palkka sisältää lomakorvauksen.
HUOM! Lomaraha ja lomakorvaus ovat eri asia. Lomaraha on tuo ns. lomaltapaluuraha, jos et ole pitänyt lomaa ei tipu lomarahaakaan.
Moiks!
Olethan liittynyt liittoon?
Sieltä neuvovat kyllä jos et itse ole varma, aina kannattaa selustansa varmistaa, ettei jää tyhjän päälle ja tule juksatuksi.
Maksetaan irtisanomisen jälkeen....onkohan mahiksia saada näitä rahoja? en kuulu liittoon. On tää on jo kolmas kerta kun yrittävät kusettaa.
Työsopimuksessa lukee näin "Työntekijän lomapalkka/-korvaus maksetaan määräaikaisen työsopimuksen päättyessä tai jos vuosilomaa pidetään plaaplaa..."
Ja mut potkittiin pihalle sieltä? Niin miten on lomarahojen kanssa?
KIITOS.