Nainen vallassa...

Mitä JOS naiset istuisivat "vallan kahvassa"! ja saisivat päättää kaikista isoista maailman asioista ... Olisiko mailma kauniimpi paikka elää ? vähemmän sotia jne...
7632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nähtiinhän se jo Thatcherin aikana mitä kiiluvasilmäisiä sotahulluja naiset oikeasti ovat.... :)

Äänestä

Samalla tavalla valta ja vallanhimo pilaa naisen kuin miehenkin. Ongelmana on se, että hyvät ja oikeudenmukaiset ihmiset eivät ole kovin persoja vallalle.

Äänestä
  • ei lisättävää

    Äänestä

En tiiä...mitäs jos täällä olis kaikki sit siivousneurootikkoja...?

Ei kauheen rentoo.

Äänestä

Jos naiset olisivat vallassa pitäisi yhteiskunta hajottaa pienempiin yksiköihin koska naisilta menevät miehiä helpommin miljoonat ja miljardit sekaisin ja syy- seuraussuhteet hämärtyvät.

Esimerkkejä:
- Suomen vähiä resursseja hukattaisiin valtaviin tuulivoimalapuistoihin vaikka kaikki 'tietävät', että kylmimmät talviyöt ovat täysin tyyniä ja tuulivoimalla kaikenkaikkiaan voidaan korvata ehkä 10% nykyisestä energiankulutuksesta.
- Prostituutio kiellettäisiin ja rangaistukset prostituoidun ostamisesta ylittäisivät rangaistuksen (miehen) murhasta.
- Raiskaus määriteltäisiin uudelleen: naisen katuminen jälkikäteen miellettäisiin raiskaukseksi, samoin myös yhdyntä alle 16 vuotiaan tytön kanssa. Yhdyntä alle 16 vuotiaan pojan kanssa ei ole raiskaus. Raiskauksesta saa aina vähintään 6 vuoden tuomion.
- Pedofilian näyttövaatimus muuttuu: Isä saa aina pedofiliatuomion mikäli äiti (eronnut) niin väittää. Tuomio on 8 vuodesta ylöspäin ja lisäksi isä menettää eliniäksi oikeuden nähdä lapsiaan ja sekä oikeuden mennä uudelleen naimisiin.
- Naisille kuuluu 60% kiintiöt kaikista opiskelupaikoista sekä hyväpalkkaisista viroista.
- Työn ja vapaa-ajan tasapainottamiseksi naisille kuuluu 50% pidempi vuosiloma kuin miehille, samoin naisten työajan on oltava korkeintaan 80% miesten työajasta.
- Viranhakuasioissa naishakija tulee aina asettaa etusijalle.

Äänestä

Nyt ois naisilla sit näytön paikka, kun ne on enemmistönä hallituksessa. Jospa tämä sujuisi paremmin kuin Anneli Jäätteenmäen pääministerikausi.

Sotien syihin tapaus USA:ssa ei pysty naiset vaikuttamaan, sillä ne syyt ovat huomattavasti syvemmällä, mutta afrikan konflikteissa olisi kenties mahdollisuus. Mutta katsellaanhan ensin kuinka hyvin suomi pärjää seuraavat neljä vuotta ennen kuin sen suurempia linjauksia tehdään.

Äänestä

Naiset istuvat jo vallan päällä. Naisilla siis on huomattavasti suurempi vaikutus maailman politiikkaan kuin halutaan nähdä tai tunnustaa. Se, että jatkuvasti puhutaan alistetusta naisesta, jolla ei ole vaikutusmahdollisuutta, on tuon vallan ylläpitoa siinä, että huomio keskitetään sivuun varsinaisesta asiasta.

Se, että lehden etusivulla ei komeile Jeltsinin vaimo, ei tarkoita sitä, että naisella ei olisi ollut vaikutusta tapahtuneisiin.

Poliitikot ja julkisuudessa vaikuttavat miehet ovat ihmisiä siinä missä me muutkin. Arkielämässään usein keskitasoa, jos sitäkään. Naisella on valtaa miehiin ja heidän päätöksiin todella paljon.

Katsokaapa esim. naapurustossa tapahtuvia asunto- ja huoneistoremontteja. Remontoiminen ja rakentaminen mielletään miehistä logiikkaa vaativiksi toimiksi, mutta mikä miehen rooli niissä yleensä on? Kuli ja juoksupoika. Nainen suunnittelee suuret linjat ja miehelle jätetään "vallan kuva" hän maksaa remonttimiehille ja allekirjoittaa lupapaperit ja tekee hankinnat vaimokullan ohjeiden mukaan. Jos mies omavaltaisesti poikkeaa sovitusta, niin satavarmaa on, että korjaus tehdään vaikka kalliilla hinnalla krokotiilin kyynelien jälkeen.

Samoin se menee politiikassa. Siinä missä ahneet ja kilpailevat naiset saavat miehet raatamaan orjan lailla kotona, niin mies toteuttaa naisen fantasioita myös politiikassa, luullen olevansa "omassa maailmassaan". Ongelmat Hilaryn kanssa kotona ja Hilaryn pelastusoperaatio skandaalissa sitoivat Bill-pojan tiukasti Hilaryn nyöreihin.

Valtaa voi käyttää niin monin tavoin, vai kuvitteleeko joku tosissaan, että maailmanhistorian lepsuimmat olennot ihan omasta halustaan haluaisivat käyttää energiaansa turhanpäiväisiin sotiin ja vallankähmintöihin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


skädäm.... kirjoitti:

Mitä JOS naiset istuisivat "vallan kahvassa"! ja saisivat päättää kaikista isoista maailman asioista ... Olisiko mailma kauniimpi paikka elää ? vähemmän sotia jne...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu