Tämä kysymys on yleisellä tasolla, itselläni on juuri oikea mies. Mitä mieltä olette siitä, jos naisen vaatteiden alta paljastuu leikkausarpi?
Itse olin umpilisäkkeen poistossa pari kuukautta sitten. Nyt olen terve, mutta jälki on pitkä, punainen ja ruma. Kyseinen vaiva on niin yleinen, että 6-7% ihmisistä ikänsä aikana joutuu tuohon leikkaukseen. Minulla ei ole tietoa, kuinka moni nainen joutuu keisarileikkaukseen, ja siitä vasta arpi jääkin! Paljon muitakin leikkauksia tehdään, mutta nuo taitavat olla yleisimpiä.
Olen erittäin tyytyväinen länsimaiseen lääketieteeseen, sillä tällaisiin vaivoihin ei enää kuolla. Silti, mitä mieltä olette esteettisesti?
Itse olin umpilisäkkeen poistossa pari kuukautta sitten. Nyt olen terve, mutta jälki on pitkä, punainen ja ruma. Kyseinen vaiva on niin yleinen, että 6-7% ihmisistä ikänsä aikana joutuu tuohon leikkaukseen. Minulla ei ole tietoa, kuinka moni nainen joutuu keisarileikkaukseen, ja siitä vasta arpi jääkin! Paljon muitakin leikkauksia tehdään, mutta nuo taitavat olla yleisimpiä.
Olen erittäin tyytyväinen länsimaiseen lääketieteeseen, sillä tällaisiin vaivoihin ei enää kuolla. Silti, mitä mieltä olette esteettisesti?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitä luulet että normaali mies vastaa? Että leikkausjälki on todella ällöttävä ja en voisi seurustella sellaisen naisen kanssa jolla ei ole umpisuolta? Aikuisten oikeesti...huh huh
... tähän päivään! Onko sun elämäs todella noin tylsä, ettei sulla ole muuta mietittävää????
Mitä helvetin väliä on jollain arvella. Ihmisillä voi olla oikeastikin esteettisiä ongelmia erinäisten sairausten takia ja SÄ mietit jotain helvetin vaivaista leikkausarpea??!!
Tulipa kiukkusisia vastauksia! Hei, jos tahdon pohtia syvällisiä, teen sen yliopistolla tai mieheni kanssa!
Pohdin sitä, että leikkausarvet eivät ole kauniita, mutta yleisiä. Monet naiset skitsoilevat jo raskausarvista (niitä on monella, vaikka ei olisi koskaan ollut raskaana) tai selluliitista.
Itse olen saanut käsityksen, että miehet katsovat pikkuvikoja sormien läpi. Ja terveys ennenkaikkea...
Ainakaan minua ei haittaa arvet. Arpi tai arvet eivät tee ihmisestä sen huonompaa.
Sitä en kiellä, etteikö joku hae ihan täydellistä kumppania, mutta normaali-ihminen ei tuollaisiin arpiin reagoi mitenkään.
"Miehet katsovat läpi sormien pikku virheitä!" Hei haloo! Olet itse nainen, mutta silti esineellistät naisen!! Niitä raskaus yms. arpia on kannettu halki ihmiskunnan historian.. Jokaisessa meissä on niitä virheitä. mutta ne virheet tekevätkin meistä yksilöllisiä!! Jos joku mies on yhtä pinnallinen kuin sinä, näyttäisi arvot olevan jossain muualla kuin pitäisi..
Tässä taas näkee yhden median kauneusihanteen luoman kasvatin.. Hohhoijjaa.. :DDDD
Minua on kutsuttu älykkääksi, lahjakkaaksi, ateistiksi, vegetaristiksi, feministiksi, biseksuaaliksi, gootiksi ja vaikka miksi, mutta ei vielä koskaan pinnalliseksi! No, kerta se on ensimmäinenkin.
Jos haluan keskustella esim. teoreettisesta fysiikasta tai evoluutiobiologiasta, teen sen muualla kuin tällä palstalla. Menikö perille?
vaikka haluaisit keskustella näistä asioista jossain muualla, tarkoittaako se mielestäsi sitä, että et ole pinnallinen, koska ymmärrät mielestäsi "teoreettista fysiikkaa" tai "evoluutiobiologiaa"?
Noista asioista voi yhtälailla kuka tahansa ihminen keskustella, MUTTA.. se ei tee ihmisestä sen "syvällisempää" mitä teoreettisempaa tekstiä hän osaa ilmaista tai on opiskellut.. ehkä akateemisempaa vain.. :D
Käviskös turhamainen?
Miestä aliarvioiva?
Ok...Mikäli tämä arpi haittaisi miestäsi mitä luulisit silloin tekeväsi?
Huomaisit valinneesi väärän kaverin eikö?
Ja todennäköisesti jättäisit moisen pinnallisen tyypin?
Koska itseäsi ei haittaa tai ainakin tiedät järkevänä ihmisenä ettei asialle voi mitään ja
muuta vaihtoehtoa ei ole kuin hyväksyä tämä arpi.
Sinähän sen kanssa elät pakosta.
Mies tehkööt valintansa.
Tässä nähdään mitkä asiat ovat tärkeitä kullekin tai pohdittavia.. Ja muista etten kirjoita tätä että naljailen tai piikittelen.. En todellakaan..
Meinaan että jos mies jonkun naisen leikkaus arvista vetää pultit niin huh, huh.. Ja uskosin kyllä ettei kukaan mies edes ole niin pinnallinen että jostain umpilisäkkeen poiston arvesta kenellekään naiselle edes mainitsisi epäystävällisesti, kysyähän aina voi ja pitääkin :))
Itseltä on poistettu toinen rinta ja arpi aikasen lailla iso.. Mutta kun olen itse sinut asian kanssa niin en edes paljon korviani hetkauttaisi jos jollekin en kelpaisi tämän takia.. Mielestäni se kertoisi vain todella paljon mitä miehen korvien välissä on.. Ja ikää mulla alle 40 että vielä ihan menevässä iässä enkä tämän takia aiokaan jäädä kotiin piiloon ihmisiä :))
Eli oli meillä arpia tai ei niin iloa elämään ja nautitaan kaikista päivistä sellaisina kuin ne on :)
Itse menin huonoon kuntoon, kun haava vuoti ja jouduin verensiirtoon. Mitä olen tuttavapiirissä kysellyt, menee pari vuotta ennen kuin arpi vaalenee ja sekin riippuu ihmisestä. Ihmettelen entistä enemmän niitä, jotka menevät "huvikseen" leikeltäviksi esim. silikonirintojen vuoksi. Terveysriskit, kivulas toipuminen, ja onko se sitten hyvännäköistä?
Aattele moni jalkaamputoitu on sinulle kateellinen.
Ja minun poikanikin olisi.
On aina haaveillut kunnon merirosvoarvesta.
Itselläni on sormi poikki ja vinkkailen sillä iloisesti miehille.
Ovat aivan myytyjä ja saan rutkasti huomiota.
Ehkä kuitenkin saan sitä enemmän silmistäni...vink vink?
Oman kultani "ihannenainen" saan olla ja se riittää.
Eipä kai kukaan listaa että ihannenaisella
pitää olla pieni peppu, kapea vyötärö, isot tisut,
arpi vatsassa ja sormi poikki?
Kyllä se sinunkin arpesi vaalenee siitä.
Onhan se ymmärrettävää että nyt mietit sitä.
Hyvää kevättä arpimasulle.
että aikaa siihen menee.. Ja se riippuu myös paljon leikkaavasta lääkäristä miten huolellisesti tekee ompeleet, näin minulle kerrottiin.. Minulla leikkauksesta reilu vuosi ja totta puhuen ei tästä juuri enää huomaa paljon, paitsi tieten sen ettei ole rintaa :)
Sulla ollut tosi huono tuuri leikkauksen jälkeen,mutta onneksi voit jo hyvin :)
Aina kun pitää kokeilla ajatella asioita myös positiivisesti niin sinäkin voit ajatella ja varmaan ajatteletkin että selvisit siitä ja kaikki leikkauksen jälkeinen ongelma on takana..
Minä ajattelen tän näin että kun tai jos saan uuden rinnan niin samalla nostavat toisenkin navan korkeudelta ylemmäs ;))
Mutta oikein hyvää kevättä ja tulevaa kesää meille kaikille arpi rinsessoille ;))
Ei varmaan kannata välittää muiden mielipiteistä. Jos joku urpo arvista huomauttaa negatiivisessa mielessä niin oma on häpeänsä. Eräällä naispuoleisella ystävälläni on arpi sekä otsassa että olkapäässä. Jos hän pitää kesällä jotain toppia niin arpi näkyy, onhan se kuitenkin aika iso ja näkyvällä paikalla (vrt. esim maha, polvi). Jos baarissa on paljastavampi paita, joku saattaa siitä huomauttaa että mikä siinä on ja mihin hän on sen satuttanut, usein pelkkää mielenkiintoa.
En kyllä tunne yhtäkään miestä joille arpi olisi jonkinlainen turn off, lähinnä päinvastoin taitaa olla.