Kertokaapas te sokerointia kokeilleet, että mitä olette kyseisestä menetelmästä pitäneet?
Onko kivulias? Käytättekö uudemman kerran?
Ja saa myös suositella hyviä "sokerointipaikkoja" Helsingissä, missä saisi varmasti vastinetta rahoilleen. :)
kiitos ja kumarrus!
Sokerointi
16
19117
Vastaukset
- Lispetti
Mä kävin kerran kokeilemassa ja jäin koukkuun. Nykyisin käyn n. 5-6 viikon välein. Kyllähän se hieman tuntuu ikävälle, mutta kyllä sen kestää! Mä käyn simonkadulla (12 A ehkä...), niillä oli itse asiassa city shoppari -tarjous, josta innostuin kokeilemaan ja sillä tiellä edelleen.... :) Mutta en sheivaa enää ikinä!!! Tulos loistavaa!!!! Tästä kyllä kannattaa hieman maksaa ja kärsiä... Suositteluni. Paikkakin on tosi kiva!
- kaikki?
Hei!
Itse oon käyny perinteisessä vahauksessa ja miuta raivostuttaa, koska sääriin jää aika paljon sellaisia haja karvoja. Jääkö sinulle? Tiedän ettei kaikki välttämättä lähde, mutta ne kun todellakaan ei ole mitään lyhyitä ja hentoja karvoja...:)
Mietin vaan, että hosuukohan kosmetologi jaloissa koska bikinialueen hän tekee todella siistiksi. - Lispetti
kaikki? kirjoitti:
Hei!
Itse oon käyny perinteisessä vahauksessa ja miuta raivostuttaa, koska sääriin jää aika paljon sellaisia haja karvoja. Jääkö sinulle? Tiedän ettei kaikki välttämättä lähde, mutta ne kun todellakaan ei ole mitään lyhyitä ja hentoja karvoja...:)
Mietin vaan, että hosuukohan kosmetologi jaloissa koska bikinialueen hän tekee todella siistiksi.Otan aina sekä brassin että sääret. Sokerointi on käsittääkseni parempi siinä suhteessa, että se irrottaa myös lyhyemmätkin karvat. Enintään on jäänyt jotain todella pieniä valkoisia karvoja, ehkä 1mm:n pituisia. Kaikki karvat muuten kylläkin lähtee ja tulos on todella hyvä.
Vahallahan pitää kai olla karvan pituus jotain puolta senttiä, että se lähtee, sokerilla riittää jo parikin milliä. Suosittelen kyllä oman kokemukseni perusteella vaihtamaan sokerointiin, ainakin kokeilemaan sitä vahauksen sijaan! :) - suunnitelmissa
Lispetti kirjoitti:
Otan aina sekä brassin että sääret. Sokerointi on käsittääkseni parempi siinä suhteessa, että se irrottaa myös lyhyemmätkin karvat. Enintään on jäänyt jotain todella pieniä valkoisia karvoja, ehkä 1mm:n pituisia. Kaikki karvat muuten kylläkin lähtee ja tulos on todella hyvä.
Vahallahan pitää kai olla karvan pituus jotain puolta senttiä, että se lähtee, sokerilla riittää jo parikin milliä. Suosittelen kyllä oman kokemukseni perusteella vaihtamaan sokerointiin, ainakin kokeilemaan sitä vahauksen sijaan! :)Kosmetologini on kehoittanut, että alkuun käytämme perinteistä kuumavahausta. Se kuulemma jotenkin pehmentää karvaa ja sen jälkeen voi siirtyä sokerointiin, ei hän sitä mitenkään vastusta. En haluaisi vaihtaa kosmetologia, koska hän on on todella hauska persoona ja palvelu hyvää ja paikka keskustassa ja hintakin aika edullinen. Mutta ne säärien karvat vaan rassaa... Kaksi kertaa olen nyt käynyt ja molemmilla kerroilla sama. Ja paha edesa huomauttaa, koska kosmetologi sanoi että on normaalia että sääriin jää karvoja. Mutta että tuossa mitta kaavassa. mUtta jos se sokerointi olisi tehokkaampaa!
Vai olisiko syy siinä että bikinialue tehdään pienissä osissa ja sääret hän huiskii menemään isoilla liuskoilla? Vaikuittaisko se lopputulokseen?
Kiitoksia muuten vastauksesta :) - Lispetti
suunnitelmissa kirjoitti:
Kosmetologini on kehoittanut, että alkuun käytämme perinteistä kuumavahausta. Se kuulemma jotenkin pehmentää karvaa ja sen jälkeen voi siirtyä sokerointiin, ei hän sitä mitenkään vastusta. En haluaisi vaihtaa kosmetologia, koska hän on on todella hauska persoona ja palvelu hyvää ja paikka keskustassa ja hintakin aika edullinen. Mutta ne säärien karvat vaan rassaa... Kaksi kertaa olen nyt käynyt ja molemmilla kerroilla sama. Ja paha edesa huomauttaa, koska kosmetologi sanoi että on normaalia että sääriin jää karvoja. Mutta että tuossa mitta kaavassa. mUtta jos se sokerointi olisi tehokkaampaa!
Vai olisiko syy siinä että bikinialue tehdään pienissä osissa ja sääret hän huiskii menemään isoilla liuskoilla? Vaikuittaisko se lopputulokseen?
Kiitoksia muuten vastauksesta :)En tosiaan usko, että on mitään eroa, millä tavalla ne karvat siitä ihosta irti kiskoo, kyllä minullakin on ihokarvojen laatu pehmentynyt paljon, vaikken ole ikinä vahausta käyttänytkään. Eikö se pehmeneminen ennemminkin liity siihen, että kun karvat kiskostaan juurineen irti niin uudet karvat ovat pehmeämpiä. Pyydä vain vaihtamaan sokerointiin! Sääretkin otetaan sokerilla pienempi alue kerrallaan, kun ei ole mitään liuskoja!
- ?!?
Lispetti kirjoitti:
En tosiaan usko, että on mitään eroa, millä tavalla ne karvat siitä ihosta irti kiskoo, kyllä minullakin on ihokarvojen laatu pehmentynyt paljon, vaikken ole ikinä vahausta käyttänytkään. Eikö se pehmeneminen ennemminkin liity siihen, että kun karvat kiskostaan juurineen irti niin uudet karvat ovat pehmeämpiä. Pyydä vain vaihtamaan sokerointiin! Sääretkin otetaan sokerilla pienempi alue kerrallaan, kun ei ole mitään liuskoja!
Milläs ne sitten kiskotaan?:) Tää on niin ihana keskustelun aihe, ku kerrankin joku antamuksella heittäytyy mukaan, heh :)
Mites muuten kun otat brassivahauksen, niin kuinka tarkkaa työtä kosmetologisi tekee? Miun on niin tarkka että nyppii pinseteillä pienet irtokarvat, jotka ei vahaamalla lähde. Se aina naurattaa miuta. Onko normaali käytäntö vai onko miun kosmetologi perfektionisti? - Lispetti
?!? kirjoitti:
Milläs ne sitten kiskotaan?:) Tää on niin ihana keskustelun aihe, ku kerrankin joku antamuksella heittäytyy mukaan, heh :)
Mites muuten kun otat brassivahauksen, niin kuinka tarkkaa työtä kosmetologisi tekee? Miun on niin tarkka että nyppii pinseteillä pienet irtokarvat, jotka ei vahaamalla lähde. Se aina naurattaa miuta. Onko normaali käytäntö vai onko miun kosmetologi perfektionisti?Hehheee
Sokerillahan ne karvat kiskotaan, tai sillä mössöllä mitä se on. Se on sellaista paksua, joka levitetään iholle ja kiskaistaan irti. Ei siihen enää erillisiä liuskoja tarvita sotkemaan tilannetta :)
Kyllä on minullakin kerran joutunut kosmetologi muutaman karvan irti ottamaan pinseteillä. Tosin ne olivat sellaisia, jotka olivat alkaneet kasvaa jo sisäänpäin ja hän poisti ne. Niitä ei kuulemma itse oikein saa pois, jos ovat jo lähteneet kasvamaan sisäänpäin. Näin estettiin sitten muutama pieni tulehdus sisäänpäin kasvaneista karvoista. Itse kun olen hieman laiska kuorimaan.. :) Mutta tuo on ollut ainut kerta kun sisäänpäin kasvaneita karvoja on edes ilmennyt.
Muutoin ei kylläkään ole jäänyt yksittäisiä karvoja. Sääriin kerran tai pari muutama, jotka on tosiaan poistettu myös pinseteillä. - kovasti
Lispetti kirjoitti:
Hehheee
Sokerillahan ne karvat kiskotaan, tai sillä mössöllä mitä se on. Se on sellaista paksua, joka levitetään iholle ja kiskaistaan irti. Ei siihen enää erillisiä liuskoja tarvita sotkemaan tilannetta :)
Kyllä on minullakin kerran joutunut kosmetologi muutaman karvan irti ottamaan pinseteillä. Tosin ne olivat sellaisia, jotka olivat alkaneet kasvaa jo sisäänpäin ja hän poisti ne. Niitä ei kuulemma itse oikein saa pois, jos ovat jo lähteneet kasvamaan sisäänpäin. Näin estettiin sitten muutama pieni tulehdus sisäänpäin kasvaneista karvoista. Itse kun olen hieman laiska kuorimaan.. :) Mutta tuo on ollut ainut kerta kun sisäänpäin kasvaneita karvoja on edes ilmennyt.
Muutoin ei kylläkään ole jäänyt yksittäisiä karvoja. Sääriin kerran tai pari muutama, jotka on tosiaan poistettu myös pinseteillä.Nyt tunnen olevani paljon viisaampi ja aion ensi kerralla ottaa sokeroinnin ja katsoa mikä on lopputulos. Ainakin se on niin kovasti hehkutettu juttu. Kovasti oon tyytyväinen tuohon kuumavaukseen brasin kohalla, mutta säärien kohdalla se saa hieman hermot pintaan. Kumminkin kun kyseessä melko kallis hoito jossa pitää miun käydä kuukauden välein, niin ois se kiva että edes alkuun se lopputulos olis todella upea :)
Mutta kiitos juttutuokiosta, mieleni keveni huomattavasti kun pääsin avautumaan karva ongelmista :) - Lispetti
kovasti kirjoitti:
Nyt tunnen olevani paljon viisaampi ja aion ensi kerralla ottaa sokeroinnin ja katsoa mikä on lopputulos. Ainakin se on niin kovasti hehkutettu juttu. Kovasti oon tyytyväinen tuohon kuumavaukseen brasin kohalla, mutta säärien kohdalla se saa hieman hermot pintaan. Kumminkin kun kyseessä melko kallis hoito jossa pitää miun käydä kuukauden välein, niin ois se kiva että edes alkuun se lopputulos olis todella upea :)
Mutta kiitos juttutuokiosta, mieleni keveni huomattavasti kun pääsin avautumaan karva ongelmista :)Joo, kannattaa tosiaan kokeilla. Sokeroinnista on myös sanottu, että se on kivuttomampi kuin vahaus. :) Ja tosiaan myös se, että tulos on pehmeämpi ja parempi, kun se tosiaan vie lyhyemmätkin karvat mennessään! Uskon, että olet tyytyväinen! Kerro sitten oliko tulos mieleinen!! :)
- kyllä
Lispetti kirjoitti:
Joo, kannattaa tosiaan kokeilla. Sokeroinnista on myös sanottu, että se on kivuttomampi kuin vahaus. :) Ja tosiaan myös se, että tulos on pehmeämpi ja parempi, kun se tosiaan vie lyhyemmätkin karvat mennessään! Uskon, että olet tyytyväinen! Kerro sitten oliko tulos mieleinen!! :)
Tuli muuten vielä mieleen sellainen kysymys, että paljon siulla maksaa hoito? Miulla on maksanu kuumavahaus brasi sääret (ei reisiä) 60 €. Eka kerta taisi olla 70 tai 75€. En tiie onko sokerointi kallimpaa, viissiin vähän.
- Lispetti
kyllä kirjoitti:
Tuli muuten vielä mieleen sellainen kysymys, että paljon siulla maksaa hoito? Miulla on maksanu kuumavahaus brasi sääret (ei reisiä) 60 €. Eka kerta taisi olla 70 tai 75€. En tiie onko sokerointi kallimpaa, viissiin vähän.
Mulla maksaa muistaakseni koko hoito 85. Tämä on kuitenkin täällä Helsingin keskustan liikkeitä vertailleena suhteellisen edullinen hinta.
- '''
kovasti vastauksista, ja tuosta teidän keskustelusta myös! Nyt on mukavampi uskaltautua kokeilemaan, kun tietää vähän käyttäjien kokemuksia. Meikäläinen on nimittäin tosi kyllästynyt tohon höylän kanssa pelaamiseen... Ja on niitä kaupasta ostettavia vahaliuskojakin tullut kokeiltua... :/ tiedätte varmaan millä menestyksellä.
Ja kun se cityshopparikin täältä taskusta löytyy, niin ei muuta kun kokeilemaan. :) - Noellia
Vahauksesta sokerointiin siirtyneenä suosittelen sokerointia! Ei satttunut minulla oikeastaan yhtään ja lähti kaikki, lyhimmätkin ihokarvat pois. Sokeroitiin sääret, kainalot ja kosmetologin ehdotuksesta brassisokerointi, mistä yllättäen tykään tosi paljon,ihana karvaton olo ja poikakaverikin tykkäsi :)
- ööö...
Tämä edellä mainittu brassisokerointi kiinnostaa erittäin paljon. Kuinka usein se täytyy tehdä että paikat pysyvät jatkuvasti suht siistinä? Sattuuko se paljon? Itselläni ei nimittäin ole kokemuksia sokeroinnista eikä vahauksesta.
Entä intiimialueen ihon kuorinta? Käykö mikä tahansa tuote vai onko se edes tarpeellista? Haluaisin toki välttää sisään kasvaneita karvoja :/ - silonen
itse otan brassin mechelinink.11B kauneushoitolassa, edulliset hinnat ja mukava paikka brassi muistaakseni naisilla 65
- sokerointi
Käyn kosmetologilla sokeroinnissa muutaman kuukauden välein. Tykkään sokeroinnista ehdottomasti enemmän kuin vahauksesta, jolla aiemmin multa poistettiin karvoja. Kosmetologin sokeroinnin välissä sokeroin kotona, koska se on niin paljon halvempaa! Täältä vinkkejä kotisokerointiin siitä kiinnostuneille http://www.sokerointi.info
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673447- 152096
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701241- 441211
- 371121
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381063Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 47994
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.39974