GNT:en palkkaus...!!!!!!!!! Ex-gnt läiset

Hei te ihmiset jotka olette entisiä gnt työntekijöitä ette kai te kuvittele että jostain yksinkertaisesta työstä maksetaan hyvää palkkaa, ei ei, niinhän se on että yksinkertainen työ, yksinkertainen palkka...on todellakin turha kuvitella tienaavansa jossain varastolla 9-11€ tunti heti kun sinne menee, kyllä jokainen on lähteny jostain 7-8€ tunti ja siivoojat jopa 6€ tunti, ja nykyisillä työmarkkinoilla vallitsee viidakon lait vain vahvimmat pärjää siä ei todellakaan riitä että "yrittää" ahkerasti jotain on todella myös tehtävä jos haluaa pärjätä ja edetä, vaikka sitten hieman vituttaiskin ei todellakaan voi joka kerta porata asiasta.
55334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä mä vaan tienaan yli 10 euroa per tunti yksinkertaisesta varastotyöstä ilman aikaisempaa kokoemusta. GNT nyt vaan on paska lafka, siitä ei tarvitse edes kiistellä.

Äänestä

joku GNT:n varaston työnjohtaja tai rektyvastaava? Ainakin kirjoitusasustasi voisi päätellä niin.

Itse ihmettelen suuresti sitä että niinkin suuri ja menestyvä tukkuriyhtiö kuin GNT, kohtelee työntekijöitä kuin jotain karjaa. Tuleville työntekijöille maksetaan minimipalkkaa. Tämän lisäksi heille ei kuulema anneta mitään realistisia etenemismahdollisuuksia tai muitakaan etuja. Jos pitää reiluna sitä että kaikki asiat toimivat työnantajan pillin mukaan niin ei tossa hommassa kai sitten mitään vikaa ole. Itse karsastan kyllä tuollaisia yhtiöitä, kyllä 2000-luvulla työntekijöillä nyt jotain oikeuksia pitää olla, eikä vain toimia jonkun ahneen yrityksen orjatyövoimana.

Äänestä

noi .....pisteet ....antaisi...kuvan ...että...kirjoittaja...on kyseisessä paikassa....töissä.....

Äänestä

Kyllä 2000-luvulla kukaan ei tee duunia 6-7€/h , puhumattakaan että siivoojat tienaisi 6€/h. Kyllä siivoojien duuni on niin kortilla, että sieltä saa 10-11€/h. Ja varastohommista 7-8€/h? Cmon, kyllä noistakin hommista sen 9€/h pitää alotuspalkaksikin saada. Mutta taas toisaalta nää hommat on ylityötöitä, eli ei palkka tosta tuntihinnasta koostu.. Mutta se on eri asia kun maahanmuttajia pamahtaa tänne 1 000 000 kpl vuosinopeudella ni sit rupee olee ylityöt herkässä!

t:hissimies

Äänestä

Hei,
itselläni ei ole mitään suhdetta gnt;hen vaikka firman hyvin tunnenkin. Viestiketjukin on todella vanha, mutta pakko miettiä ääneen. Eikö joka paikassa palkasta sovita työsopimuksen tekovaiheessa? Tai kun keskustellaan työsuhteen aloittamisesta?
Oletteko todella kaikki olleet siinä vaiheessa niin munattomia, että olette sanoneet vain, että joo joo, mä tuun, ihan mitä vaan ja sitten rupisette jälkikäteen.
Jos työnantaja tarjoaa paskaa palkkaa, eikö siihen kannata sitten sanoa, että minä-poika menen sitten jonkun toisen varastoon????
Itse olen ollut monissa työhaastatteluissa ja jo siinä vaiheessa ottanut mahdollisimman tarkkaan selvää, mitä yrityksellä on tarjota minulle. Omapa on vikani, jos jotain on jäänyt kysymättä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raivopappi kirjoitti:

Hei te ihmiset jotka olette entisiä gnt työntekijöitä ette kai te kuvittele että jostain yksinkertaisesta työstä maksetaan hyvää palkkaa, ei ei, niinhän se on että yksinkertainen työ, yksinkertainen palkka...on todellakin turha kuvitella tienaavansa jossain varastolla 9-11€ tunti heti kun sinne menee, kyllä jokainen on lähteny jostain 7-8€ tunti ja siivoojat jopa 6€ tunti, ja nykyisillä työmarkkinoilla vallitsee viidakon lait vain vahvimmat pärjää siä ei todellakaan riitä että "yrittää" ahkerasti jotain on todella myös tehtävä jos haluaa pärjätä ja edetä, vaikka sitten hieman vituttaiskin ei todellakaan voi joka kerta porata asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu