Niin liikunta on kohillaan mutta syömiset retuperällä.! Yrityksenä siis olis laihduttaa ja tarkotus syödä n 1200 kcal päivässä mutta mitä?
Antakaas vinkkejä. Niin ja budjetti on tiukka, käytettävissä on 20€ viikossa. Olen siis nainen pituutta 170cm ja painoa huikeat 97kg
Antakaas vinkkejä. Niin ja budjetti on tiukka, käytettävissä on 20€ viikossa. Olen siis nainen pituutta 170cm ja painoa huikeat 97kg
Vastaukset 7
Vanhimmat
salaattia ja vihanneksia mielin määrin, ruisnäkkileipää, rasvatonta maitoa ja jogurttia, kalaa ja rasvatonta lihaa.
Tee pinaattikeittoa tai kasviskeittoa. ei käy kukkarolle ja takuulla on terveellistä.
eikä maksa paljoa,samoin kesäkeitto,kalakeitto seistä.Ja ruisleipää
Onpa tiukka budjetti. Laihduttajan pitää syödä 4-5 kertaa päivässä. Aloita ja päätä päivä puurolla. Väliin voi syödä 2 hedelmää ja lounaaksi kasviskeitto. Päivällisessä pitää olla leipä ja hiukan lihaa tai kalaa tai kananmuna.
Mutta ei tällä nälkä lähde. Itse kun laihduin ensimmäinen viikko oli karsee nälkä, mutta viroitusoireet kärsittyä alkoi sujumaan. Niin ja vettä pitää juoda ainakin 2 litraa / päivä.
on ostaa kilo naudan kulma/sisäpaistia (9.90/e kg) tai kilo lohta (6.90e/ kg). Lisäksi aamuksi kananmunia hieman yli euron se suurin pakkauskoko. Tai grillibroileri 4.90 kpl. Siitä riittää kuulemma 'normaali' naiselle runkoa useisiin aterioihin (mulla vain kahteen).
Lohesta saat 200-300g viipaleita eli runko esim. 5:lle aterialle.
Pihviksi leikkaamalla saat kilosta lihaa n. 10-14 pihviä.
Molemmat on helppo valmistaa paistamalla ja tulee maukasta! Pihvin voit laittaa aluminifolioon vetäytymään hetkeksi paiston jälkeen. Tällä vältetään liian raaka keskusta, joka paistilihasta pihviä tehdessä ei ole edukseen. Kalan voit valmistaa helposti myös uunissa. Ylimääräiset pihvit/ lohifileen palat tietenkin pakkaseen seuraavaa aterointia odottamaan ja otetaan sulamaan jääkaappiin päivää ennen tai samana aamuna. Simppeliä
Aamupalaksi munakas 4-5 aamuna 2kpl kananmunia, mukaan raejuustoa tai kinkkua tai ei mitään. Muina vaikka sitten sitä puuroa tai mitä haluatkin syödä (osta täysjyvä puuroa).
Edellä ehdotettu kaalipata oli myös ihan hyvä. Jauhelihaa ja kaalia ja koko jyvä riisiä joukkoon jos sitä edes vaatii.
Lisukkeiksi joka aterialle kasviksia oman maun mukaan.
Helppoa, vaivatonta ja maukasta :D
Tietty en meinannut, että joka päivä syöt samoja ruokia. Tuossa oli vain vähän osviittaa miten voi säästää ja saada silti 'kunnon ateriaa' aikaiseksi. Siis näin ravintoarvollisesti.
Lohesta saat myös omega-rasvahappoja, jotka ovat välttämättömiä hyvinvoinnillesi :)
syödä lohta miten paljon lystää. punainen kala on aina rasvaista ja pitäisi syödä vaaleeta kalaa vaikka paskaltahan se maistuu...
Myöskin kaikkea paistamista tulisi välttää, koska paistamisessa joutuu aina käyttämään jonkinlaista rasvaa vaikkakin vain öljyä.
Munia pitää syödä, mutta ei kyllä todellakaan 2kpl päivittäin. niissä on tosi paljon energiaa. Munia voi syödä jos jättää esimerkiksi lihan aterialta pois.
Kasvikset ja hedelmät on pakollisia aineenvaihdunnan kannalta. laihduttaa ei siis voi vähärasvasella lihalla ja kaurapuurolla. Hedelmistä vältettävä banaania (kokeintaan ½ banskua päivässä) ja viinirypäleissäkin on aika paljon energiaa.
Nimim. 40 kiloa laihduttanut
Paistaa voi terveellisesti niin, että laittaa teflonpannulle leivinpaperin. Näin ei tarvitse tippaakaan öljyä tai muuta rasvaa!!
Ja aloittajalle vinkiksi: kannattaa tehdä erilaisia salaatteja niin, että pohja-aineena on kaali. Ei jäävuorisalaattikaan ihan kamalan kallista ole. Suomalaiset kurkut ovat taas pitkästä aikaa ihanan halpoja!! Herne-maissi-paprika käy myös kivasti kaalisalaatin kanssa.
Itse syön myös aika ajoin kaali-porkkanaraastetta. Se se vasta on halpaa :)